Samsun onların kaderinde var

Vali Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy'u ilk kez, 1992 yılının Aralık ayında Samsun'da gördü, tanıştı, evlenme kararını verdi. Yıllar sonra 'Vali'si olduğu kentte Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, 'mutluluk, saygı ve sevgi dolu' 20 yılı geride bırakmanın hu

Samsun onların kaderinde var

\n Hüseyin Aksoy ile eşi Hülya Aksoy'un, 20 yıllık mutlu, sevgi dolu ve huzurlu evliliklerinde Samsun, çok ayrı bir yere ve öneme sahip. Samsun'un bir dönem sevilen valilerinden rahmetli Erdoğan Cebeci'nin kızı olan Hülya Aksoy,'hayat eşi'ni de ilk kez Samsun'da gördü. 1992 yılının Aralık ayında birbirleriyle ilk kez tanışan çift, ömür boyu sürecek bir birlikteliğe doğru çıktıkları yolda, bir kez daha Samsun'a uğradı.

\n

\n PAZARLI BAŞKANIN ARABULUCULUĞU

\n

\n Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ile eşi Hülya Aksoy, Haber Gazetesi'nin bu haftaki röportaj konukları oldu. Samsun'un, bölgenin, ülkenin sorunları değil, birliktelikleri, özel yaşamları, kariyerleri, geleceğe dair umutları ve Samsun konuşuldu. Mutlu bir birlikteliğin sırları anlatıldı, gelecekteki beklentiler sıralandı. Sohbet, tanışmalarıyla başladı. Hüseyin Aksoy, yıllar öncesine döndü ve anlattı: "1991-1993 yılları arasında Rize'nin Hemşin İlçesi kaymakamlığını yürütürken Pazar İlçesi'ne de vekaleten bakıyordum. Sosyal aktiviteler oldukça fazlaydı. Hava Kuvvetleri'ne ait radar üssü, Orduevi vardı. Buralarda çeşitli etkinlikler düzenleniyor, bekar olduğum için bu etkinliklere yalnız katılıyorum. Pazar Belediye Başkanı Hamit Saymaz, bir gün sohbet ederken 'Evlenmiyor musun?' diye sordu. 'Niyetim var ama adayımız yok. Bu nedenle bir kararımız söz konusu değil şimdilik' yanıtını verdim. Hamit Saymaz, rahmetli kayınpederim ile liseden arkadaş. Hülya hanımdan bahsetti bana. 'Meslek büğünüz Vali Erdoğan Cebeci'nin kızı' diye. Rahmetli kayınpederimin adını duymuş, daha önce hiç tanışmamıştım. Kendisini meslek büyüğümüz olarak biliyor, tanıyorduk. Hamit Saymaz aracılık yaptı. Rahmetli kaşyınpederim merkez valisiyken Samsun'da kardeşini ziyarete gelmişti. Hülya hanımın amcasında bir araya geldik, ilk kez orada birbirimizi gördük. 1992 yılının Aralık ayıydı."

\n

\n HÜSEYİN AKSOY'UN 'EVLİLİK' TELAŞI!

\n

\n Daha sonra her şey hızlı gelişti. Hülya hanım acele edilmemesini istese de Hüseyin Aksoy kararını vermiş, 'evleneceği kişiyi' bulmuş, bir an önce bu işi bitirmek için kolları sıvamıştı. Bir sonraki yıl Temmuz ayında sözlendiler, hemen ardından da evlendiler. Hüseyin Aksoy'un ısrarıyla ve yine kendi tabiriyle 'biraz hızlı olmuştu' her şey!..

\n

\n AKSOY ÇİFTİNDEN: MUTLU BİRLİKTELİĞİN SIRRI

\n

\n Aradan geçen yaklaşık 20 yıl, mutlu bir evliliğin de tablosunu çizmişti. Bugün 18 yaşında olan oğulları Mehmet Aksoy'un meyvesi olduğu birlikteliklerinin sırrını şöyle açıklıyor Hüseyin Aksoy:"Saygımızı, sevgimizi hep koruduk. Bunlar çok önemli bence. Birbirimizi anladık.Eşimi, çocuğumu çok ihmal ettiğim dönemler oldu. Ancak Hülya hanım hep anlıyışla karşıladı, hep bana destek oldu. Kendisi de bir vali kızı olduğu için bu yaşamı iyi biliyordu ve bu durum bizim için bir avantaj oluşturdu. Kısacası genel bir anlayış durumu, sevgimizi ve saygımızı korumamız, mutlu birlikteliğimizi bugünlere taşıdı."Bu noktada söze giren Hülya Aksoy ise özellikle 'karşılıklı anlayış'a vurgu yaparak, "Çiftlerin aynı şekilde düşünmeleri mümkün değil. Özellikle her konuda. Bir süre sonra zaten birbirinize benzemeye başlıyorsunuz. Düşünceleriniz de aynılaşıyor. İlk yılları atlattıktan sonra dapa rahat anlaşabiliyorsunuz diye düşünüyorum" diye konuştu.

\n

\n KARŞILIKLI İLTİFATLAR, ÖVGÜLER

\n

\n Hülya Aksoy'a göre eşi Hüseyin Aksoy, 'son derece başarılı bir bürokrat'. Bu durumu, "Eşim ile birlikte Samsun 3. ilimiz. Diğer iki il, Muğla ve Mersin'de güzel bir isim bıraktı. Evet,ev hayatını ihmal ettiği oluyorancak bunu çok çalışmasına, başarısına bağlıyorum. Çünkü kendisi mesleğini çok seviyor" sözleriyle anlatıyor. Hüseyin Aksoy da eşinin iltifatlarına,  'Kadın Sağlığı Eğitim Projesi'ndeki başarısını hatırlatarak karşılık veriyor. Aksoy, düşüncelerini, "Bu sağlık projesi çok önemli. Hülya hanım büyük bir özveriyle çalışıyor. İlçelere, köylere gidiyor, kadınların katılımını sağlıyor. Projenin amacına ulaşmasında büyük çaba gösteriyor. Ben de kendisine bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" şeklinde ifade ediyor.

\n

\n OKUDUKLARI KİTAPLAR

\n

\n İZLEDİKLERİ FİLMLER... 

\n

\n Aksoy çifti, yoğun geçen programları nedeniyle az da olsa buldukları boş zamanlarda ailece yemeğe çıkmaktan büyük keyif alıyor. Boş zamanlarda sıklıkla evde dinlenilerek geçirilmek zorunda kalan anların ardından hep birlikte yenen aile yemeği, zaman zaman çıkılan çarşı gezintileri, onlar için büyük keyif ve mutluluk. Aksoy çifti, kitap okumayı ve sinemayı da çok seviyor. Vali Hüseyin Aksoy bugünlerdeİlber Ortaylı'nın, gazeteci İsmail Küçükkaya ile birlikte hazırladığı'Cumhuriyetin İlk Yüzyılı (1923-2023)'adlı kitabı okuyor. Hülya Aksoy ise en sonArthur Golden'in Bir Geyşanın Anıları'nı bitirmiş. Birlikte sinemada izledikleri son film ise YükselAksu'nun 'Entelköy Efeköy'e Karşıs'sı.

\n

\n KÜLTÜR VE SANAT POTANSİYELİ

\n

\n Vali Hüseyin Aksoy, bu noktada, Samsun'daki kültür ve sanat potansiyeline de değiniyor. Aksoy, "Samsun'da bu yönde büyük bir potansiyel var. Daha iyi olabilir mi, olabilir. Valilik olarak bir Kültür Sanat Plaformu oluşturduk. Kültürü, sanatı daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Tiyatro grupları var. Önceki gün onlarla bir aaya geldik, Karadeniz'deki tüm tiyatroları bir araya getirecek bir etkinlik peşindeler. Sinema salonlarının sayısı arttı. Devlet Opera ve Balesi etkinlikleri, Klasik Türk Müziği konserleri, tiyatrolar kentin kültür ve sanatını canlı tutuyor" diyor,

\n

\n SAMSUN KABUĞU KIRDI

\n

\n Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, Samsun'u çok seviyor. Vali Aksoy, Samsun'un nüfus itibariyle Türkiye'nin 16'ıncı, Karadeniz'in ise en büyük şehri, bölgenin Anadolu'ya açılan kapısı olduğuna vurgu yaparak şunları söylüyor:"Samsun, 1 veya 2 sektörle sınırlandıramayacağınız genişlikte bir il. Belli sektörlerle ilgili ciddi çalışmalar var. Samsun bir hedef koydu, kabuğu kırma noktasında hamleler yaptı. Önümüzdeki süreç çok daha hızlı olacak. Tarımda, turizmde, ticarette, lojistikte Samsun, çok önemli bir potansiyele sahip. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'la birlikte ciddi spor alltyapılarının temeli atıldı. Tüm bu yatırımlar kentin sportif gelişiminin yanısıra ticari ve kültürel gelişimine de katkı sağlayacak. 42 bin öğrencisi, iki üniversitesi ile Samsun eğitim üssü. Samsun, kente gelebilecek nitelikli, ünvan sahibi kişilere burada çalışabilecekleri sosyal altyapıyı sunabilecek bir kent aynı zamanda. Sağlık alanındaki ciddi yatırımları ise herkes biliyor."

\n

\n SAMSUN'DA YAŞAMAK ÇOK KEYİFLİ!

\n

\n Hülya Aksoy'a göre de, "Samsun yaşamak için gerçekten çok keyifli bir kent".. Bayan Aksoy, "2 yıldır buradayız, Samsun her geçen gün ileriye gitti, büyüdü, gelişti. 5-10 yıl sonrasını düşünemiyorum bile. Ben, babamın görev yaptığı dönemleri de biliyorum. Bugün artık Samsun denizle buluşmuş bir şehir. Samsun bu nedenle çok keyifli bir deniz kenti bir kere. Deniz şehre medeniyet getiriyor. Deniz olan yer ayrı bir özellik taşıyor. Bu nedenle bu şehirde yaşamaktan keyif alıyorum" diyor.

\n

\n GELECEĞE DAİR UMUTLAR

\n

\n Aksoy çifti, söyleşimizin son bölümünde ise 'geleceğe dair' beklentilerini sıralıyor. Vali Aksoy, "Gelecekten umutluyum. Bütün gayretler, çalışmalar, Türkiye'nin, insanlarımızın daha iyi noktaya gelebilmesi için. Bu nedenle gelece umutla bakıyoruz, bakmak da istiyoruz zaten. Dünya genelinde süreç içinde savaş gibi, insan hakkı ihlali gibi istenmeyen şeylerin de olmadığı, ekonomik olarak insanların daha rahat ettiği, ülkeler, kıtalar arası sosyal gelişmişlik farkının en aza indiği bir dünyayı umut ediyorum" ifadelerini kullanıyor.

\n

\n BAYAN AKSOY’UN  'EMEKLİLİK' ÖZLEMİ!

\n

\n Bayan Aksoy'un geleceğe dair beklenti ve umutları ise, daha kişisel. Hülya Aksoy,"Genel bakışın ötesinde, gelecekte, kendimizle ilgili, emekli olup birlikte daha çok vakit geçirebileceğimiz bir dönemi istiyorum" diyor. Vali Hüseyin Aksoy, burada devreye giriyor ve, "Kendimize pek vakit ayıramadığımız için Hülya hanımın böyle bir beklentisi var. İnşallah Allah sağlık sıhhat verir biz de bu beklentimize kavuşuruz" açıklamasında bulunuyor.

\n

\n Röportaj: Muammer DİLBER

\n

\n Fotoğraflar: Ayşe KUŞCU

\n

\n  

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

1 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

2 Kendine yeten kulüp

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

3 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

4 Yılport Samsunspor'a ceza

Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

5 Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

Yılport Samsunspor'da forma savaşı

6 Yılport Samsunspor'da forma savaşı

Futbolculardan Bombardıman

7 Futbolculardan Bombardıman

17 Kasım Cumartesi Samsun hava durumu..

8 17 Kasım Cumartesi Samsun hava durumu..

Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

9 Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?

10 MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?