'Ben bilirimci' başkanla olmaz

Büyükşehir Yasası'nın 2014 mahalli seçimlerin ardından yürürlüğe gireceğini hatırlatan Osman Genç, "Yasanın başarısı, 'ben bilirim, ben yaparım' diyen değil, tüm yetkinin devredileceği Büyükşehir Meclisi'ni orketsra gibi yönetecek seçilmiş başkana bağlı"

'Ben bilirimci' başkanla olmaz

\n Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 2014 mahalli seçimleriyle birlikte yürürlüğe girecek olan Büyükşehir Yasası'nın, yerel hizmetlerdeki çabukluğu ve kaliteyi artıracağına inandığını belirterek, "Büyükşehir Yasası'nın başarılı olması, seçilecek olan büyükşehir belediye başkanına bağlı. 'Ben bilirim, ben yaparım' diyen değil, meclisi orkestra gibi yönetecek bir başkanla yasa başarılı olur" dedi.

\n
\n "HİZMET HIZLANACAK EKONOMİ BÜYÜYECEK"
\n
\n Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Büyükşehir Yasası ile ilgili habergazetesi.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Yasası'nı her yönden incelediklerini, tartıştıklarını, eksik ve kusurlu yanlarıyla ilgili gerekli eleştiri ve önerilerini yaptıklarını söyleyen Osman Genç, "Bütün bunların ardından bugün altyapısı tamamen hazır olan ve gelecek yıl yapılacak mahalli seçimleri bekleyen Büyükşehir Yasası'nın son derece faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle yerel hizmet çok daha hızlı gerçekleştirilecek. Sanıldığının aksine, sınırların büyümesi o kenti yönetmeyi zorlaştırmayacak, kolaylaştıracak. Sınırları büyüyen kentin ekonomisi de büyüyecek" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n 'YILLARDIR SÖYLÜYORUZ'
\n
\n Bir kenti yönetirken 'bir bütün' olarak düşünmek gerektiğini ifade eden Başkan Genç, "Bir şehrin neresinde hangi yatırımı yapacağınızı planlarsanız sorun olmaz. Bu aslında, bizim 4.5 yıldır söylediğimiz, benim ısrarla vurguladığım 'Samsun'a Master Planı şart' söyleminin ta kendisi. Vezirköprü'ye yapacağınız yatırımı, çalışmayı gidip Ayvacık'a yaparsanız o kente, o bölgeye ancak yük getirirsiniz. Vezirköprü'ye yapılması gereken yatırımı oraya yaparsanız yatırım amacına ulaşır, rantabl olur, bölgesel gelişim, kalkınma başlar. Adliye sarayını, hastaneyi gerçek yerlerine koymazsanız, sadece adliyedeki, hastanedeki personeli memnun edersiniz, bu yatırımların yapıldığı bölgeye ise yük getirirsiniz" dedi.
\n
\n  
\n
\n DAĞ KÖYÜNE BAŞKAN NASIL GİDECEK?
\n
\n Büyükşehir Yasası ile birlikte bu tarz yatırımların nerede, nasıl, ne şekilde olacağının yetkisinin Büyükşehir Belediye Meclisi'ne verileceğini hatırlatan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Ben bunu son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum. (Vezirköprü'nün dağındaki köye başkan nasıl gidecek?) diyorlar. Bugün kim getiriyor oraya hizmeti? İl Özel İdaresi. Peki, özel idare sekreteri, ya da en büyük mülki amir olan vali, kaç kere gitmiş oraya? Yasanın yürürlüğü girmesinden sonra büyükşehir başkanı gidip o köyü görmek zorunda kalacak. Sorumlusu olduğu için, hesap vereceği için gitmek zorunda kalacak. Seçim zamanı gidip yine o bölgelerden oy isteyecek" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n "'BEN BİLİRİM' DERSE OLMAZ"
\n
\n Başkan Osman Genç, Büyükşehir Yasası'nın başarıya ulaşmasının, 'seçilecek olan büyükşehir meclisi ile büyükşehir başkanı'na bağlı olduğunu savunarak, "Seçilecek olan büyükşehir belediye başkanı, tüm yetkileri elinde bulunduran büyükşehir meclisini orkestra şefi gibi yönetirse, hiç bir sorun olmayacağı gibi yasa son derece başarılı olarak uygulanacaktır. Bu da kalkınmayı, gelişmeyi beraberinde getirecektir. Seçilecek başkan, (ben bilirim, ben yaparım, benim dediğim olur) derse yatırımlar durur, hizmet aksar, böylece şehrin önünü tıkar. Bunun böyle olduğunu herkesin bilmesini istiyorum" dedi.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazı kesilerek öldürüldü

1 Boğazı kesilerek öldürüldü

Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

2 Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

Canlı canlı erken final

3 Canlı canlı erken final

YENİ İSİMLER

4 YENİ İSİMLER

Samsun merkezli kablo hırsızlığı operasyonu: 13 kişi adliyede

5 Samsun merkezli kablo hırsızlığı operasyonu: 13 kişi adliyede

Kirazlık Camisi'nde sona yaklaşıldı

6 Kirazlık Camisi'nde sona yaklaşıldı

Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

7 Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

Cinayet zanlıları yakalandı

8 Cinayet zanlıları yakalandı

Belediyeden 'yıkım' açıklaması

9 Belediyeden 'yıkım' açıklaması

Elektrik direğine çarpan minibüs parçalandı: 2 ölü

10 Elektrik direğine çarpan minibüs parçalandı: 2 ölü