ADADA İNSAN İSKELETLERİ!

Giresun Adası'nda yapılan kazılarda 52 insan iskeleti daha bulundu

 ADADA İNSAN İSKELETLERİ!

\n Giresun Adası'nda yapılan kazılarda 52 insan iskeleti daha bulundu. Uzmanlar, iskeletlerin adadaki kilisede görev yapan din adamlarına ait olduğunu belirtti. 

\n
\n 2011 yılında Giresun Müze Müdürlüğü ve Konya Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile ortaklaşa başlatılan kazılarda içlerinde toplam 72 insan iskeletinin yer aldığı 32 mezar ve çeşitli tarihi kalıntılar bulunmuştu. Kazılara 2012 yılında da devam edildi. Yapılan arkeolojik kazı çalışması sonucunda kuzey mezar şapelinde, su yapısının güneyinde ve kuzeyindeki çalışmalar sonucunda kilisede görev yapan din adamlarına ait 52 adet insan iskeleti daha bulundu. Ayrıca mezar içlerinde Bizans Dönemi'ne ait üç adet çukur sikke, bir adet bronzdan yapılmış sikke, bir adet yüzük ile çeşitli tarihi eserler bulundu.
\n
\n  
\n
\n MEZARLAR TESPİT EDİLDİ
\n
\n Vali Dursun Ali Şahin, Doğu Karadeniz’in üzerinde insan yaşayabilen tek adası olan ve tarihte Aretias olarak adlandırılan Giresun Adası'nda yapılan kazıların tarihin aydınlatılmasında büyük önem taşıdığını söyledi. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde ilk defa böylesine önemli ve detaylı bir arkeolojik kazı yapıldığını kaydeden Vali Şahin “Çalışmalara batı mekan ve güney şapelde yer alan iskeletlerin çıkarılması için yapı temel seviyesinin alt kotuna inilmiştir. Mezarların tespiti yapılmış, mezarlar hakkında gerekli arkeolojik veriler elde edilip yapılan çalışmalar belgelendirildikten sonra bu bölümler yapının temel seviyesine kadar toprak ile doldurulmuştur. Yapının duvarlarında ise zarar görmüş yerlerin iyileştirilmesi ve eksik bölümlerin tamamlanması için çalışmalar yürütülmüştür. Ayrıca kilisenin yer yer korunabilmiş, kayrak taşlardan oluşturulmuş zeminde de sağlamlaştırma ve tamamlama yapılmıştır. Kazı alanının çevresi ise tel örgü ile çevrilerek kuzey ve güney yönünde iki kapı bırakılmış ve kapılarda kilitlenerek kazı alanı koruma altına alınmıştır" diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Sarıyer-Yılport Samsunspor maçı canlı izle

1 Sarıyer-Yılport Samsunspor maçı canlı izle

MHP Samsun'da adaylar açıklanıyor

2 MHP Samsun'da adaylar açıklanıyor

Lideri elimizden kaçırdık! Sarıyer: 1 Yılport Samsunspor: 1

3 Lideri elimizden kaçırdık! Sarıyer: 1 Yılport Samsunspor: 1

Samsunspor'da nöbet değişimi

4 Samsunspor'da nöbet değişimi

Samsun'da feci kaza! Otomobilin içinde sıkıştılar

5 Samsun'da feci kaza! Otomobilin içinde sıkıştılar

Bu nasıl bakım?

6 Bu nasıl bakım?

Haftanın maçı Haberaks TV'de

7 Haftanın maçı Haberaks TV'de

Samsun'da çocuk parkının duvarı çöktü! Müteahhitten açıklama

8 Samsun'da çocuk parkının duvarı çöktü! Müteahhitten açıklama

Taner Taşkın: 'Saygı duyulacak takım'

9 Taner Taşkın: 'Saygı duyulacak takım'

Taner Taşkın: 'Maçı koparabilirdik'

10 Taner Taşkın: 'Maçı koparabilirdik'