Mahkeme 'siz akrabasınız' dedi

Ordu'da bir çiftin 47 yıllık evlilikleri, mahkemenin, 'dayı-yeğen oldukları' gerekçesiyle iptal edildi

Mahkeme 'siz akrabasınız' dedi

\n  

\n
\n Ordu’nun Fatsa İlçesi'ne bağlı Yassıbahçe köyünde ikamet eden Cevat Günaydın (68) ile eşi Hanife Günaydın’ın evlilikleri mahkeme tarafından “dayın-yeğen ilişkisi” gerekçesiyle iptal edildi. 47 yıllık eşi ile evliliklerinin iptal olmasının şokunu yaşayan çift, dayı-yeğen olmadıklarını, sorunun büyüklerinin isim benzerliğinden kaynaklandığını söylediler.
\n
\n  
\n
\n 'İSİM BENZERLİĞİ VAR'
\n
\n Cevat Günaydın, mahkemenin Hanife hanımı yeğeni olarak gösterdiğini belirterek, “Gerekçe ‘dayın-yeğen ilişkisi’ şeklinde geçiyor ama öyle değil. Hanife hanım benim ne teyzemin kızı ne amcamın kızı ne dayımın ne de halamın kızı. Hanife hanım, benim babamın amcasının torunu oluyor. Babamın ismi Hasan, amcasının ismi de Hasan. Babamın amcasının kızını babama evlat göstermişler. Ama işin aslı bu değil. Mahkeme bizi ayıralı 5 ay oldu. Ben şimdi Nüfus Müdürlüğü’ne dilekçe verdim. Konuyu mahkemeye taşıyorum. Ben boşanalı 5 ay oldu ama beni daha mahkemeye de çağırmıyorlar” dedi.
\n
\n  
\n
\n 'DÜĞÜNÜMÜ DE MAHKEME YAPSIN'
\n
\n Cevat Günaydın, “Beni mahkeme boşadıysa düğünümü de mahkemenin yapması lazım” ifadelerini kullandı. Cevat Günaydın sözlerine şöyle devam etti: 
\n
\n  
\n
\n “Mahkeme benim babamın amcasının kızı olan Ayşe’yi babama evlat gösteriyor. Fakat babamla Ayşe’nin arasında 5 yaş fark var. Bu da beni dava edilen nüfustan gelen dilekçede yazdığı halde beni mahkemeye veriyorlar. Hakim beni boşuyor ama 5 yaşındaki çocuğun çocuğu oluyor mu? Beni dinlemiyor nüfustan gelen adamı dinliyor. Ben daha mahkemeye gitmeyeceğimi söyledim.”
\n
\n  
\n
\n Yassıbahçe Köyü Muhtarı Mehmet Ali Dereli ise Cevat Günaydın ile eşi Hanife Günaydın’ın evlilik iptalini duyunca çok şaşırdığını ifade ederek, “Ben bildim bileli bunlar evliler. Madem öyle bir şey olacaktı bu zamana kadar neden olmadı? Şimdi Hanife hanım beraber yaşadığı Cevat Günaydın’ın haklarından yararlanamayacak. Bu nasıl iş anlamış değilim” diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

1 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu