Sahili deniz yutuyor

Samsun’un Atakum İlçesi'nde yaşanan kıyı erozyonu ilçe sahilini tehdit ediyor

Sahili deniz yutuyor

\n Atakum’un Taflan-Çatalçam bölgesinde sahilde kıyı erozyonu yaşanıyor. Uzun zamandır devam eden kıyı erozyonu felaket boyutuna ulaştı. 6-7 kilometre uzunluğunda bir alanda 40-50 metrelik sahilin denize aktığı belirtildi. Yeşilyurt Mahallesi’ndeki kıyı erozyonunu yerinde inceleyen Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, erozyonun Dereköy beldesi tarafına yapılan balıkçı barınağının mendireğinden kaynaklandığını ileri sürerek, “Bu balıkçı barınağı olayını tekrar gözden geçirelim. Bize Allah’ın vermiş olduğu böyle bir güzellik yok oluyor” dedi.

\n
\n BURMA: BİR YERDE HATA VAR
\n
\n Denizin 40-50 metrelik kumsalı içine aldığını belirten Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, “Denizin geldiği noktadan yaklaşık 40-50 metre kadar gerideydi. Yani 40-50 metrelik bir kumsal vardı. Burada elektrik direklerimiz, aydınlatma direklerimiz, ağaçlarımız vardı. Gördüğünüz gibi bunların hepsi deniz tarafından alındı. Bir yerde bir hata var. Türkiye’de sahillerle ilgili hata üstüne hata yapılıyor. Bizim burada amacımız kimseyi yermek veya kötülemek değil. Şimdi dünyanın en güzel sahillerinden birisi olan 20 kilometrelik bu Atakum sahili Taflan’dan başlayarak doğuya doğru sürekli erozyona uğramaya başladı. Peki, neden oldu bu? Hesapsızca Dereköy taraflarında yapılmış olan balıkçı barınağının mendireğinden oldu diye düşünülüyor. Bu erozyon nereye kadar gelecek? Bu tarafa doğru ‘T’ler oluşturuluyor. Bu doğal denizin kıyısı bozuluyor. Bu güzelliği ortadan kaldırıyoruz” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n ALLAH'IN VERDİĞİ GÜZELLİK
\n
\n Yetkililere seslenen Başkan Burma, “Buradan ilgililere ve yetkililere sesleniyorum, bu balıkçı barınağı olayını tekrar gözden geçirebilir misiniz? Bilim adamlarına incelettirip de burada erozyona uğramasına sebebiyet veren o sebebi ortadan kaldırmaya yönelik bir çaba ve çalışma içersinde olabilir miyiz? Bize Allah’ın vermiş olduğu böyle bir güzellik yok oluyor. Buna bir kez daha dikkati çekmek istiyorum. Burada yapılması gerekenler, yapılanlar, yapılacaklar, bunlardan beklenen sonuçlar neyse bunları kamuoyuyla ilgililerin paylaşması gerekiyor. Aslında bütün bunlarda kent yöneticilerinin bir araya getirilip konuşmaları gerekiyordu” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n ENDİŞELİYİZ, SAHİLİ KAYBEDİYORUZ
\n
\n Sahilin kaybolma yolunda olduğunun altını çizen Başkan Burma, “Endişeliyiz, sahilimizi kaybediyoruz. Biz bu sahilin kaybolmasına razı olamayız. Bu sahil sadece Çatalçam’ın, Taflan’ın ya da Atakum’un sahili değil. Bu sahil sadece Samsun’un veya Türkiye’nin sahili de değil. Bu dünyanın güzel sahillerinden ve kumlarından birisidir. Burayı görüyoruz canımız acıyor. Bu yapılar buraları bozacak durumda ise bunlara izin vermemesi gerekiyor. Bu sahili bozan neyse onu tamamen ortadan kaldırmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da evlat dehşeti!

1 Samsun'da evlat dehşeti!

Kemal Dikmen geri döndü

2 Kemal Dikmen geri döndü

Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

3 Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Samsun, 50 milyonu kaybetti

4 Samsun, 50 milyonu kaybetti

Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

5 Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

6 Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

Samsun'da genç babasını bıçakladı

7 Samsun'da genç babasını bıçakladı

Samsun'da polis ve jandarmadan kedi operasyonu

8 Samsun'da polis ve jandarmadan kedi operasyonu

Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

9 Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

Dersimiz Sarıyer

10 Dersimiz Sarıyer