Yeniden hayat buldular

Tiyatro sanatçısı Ferda Kaynar, önce 3. Sayfadan Kadın Hikayeleri ile 6 yıl boyunca 'kadına şiddet'i anlattı, şimdi de Anadolu Kadınları'yla Anadolu'nun geçmişinden bugüne tarihe adını yazdıran kadınlarını sahneye taşıyor

Yeniden hayat buldular

\n Samsun'un en eski tiyato gruplarından Düşevi Oyuncuları'nın kurucularından ve başrol oyuncularından Ferda Kaynar, 3. Sayfadan Kadın Hikayeleri'nin ardından bu kez de Anadolu Kadınları'yla gündemde. Kibele'den Theodora'ya, Latife'den Türkan Saylan'a kadar Anadolu'nun bağrından çıkmış tüm kadınlar, Ferda Kaynar sayesinde sahnede yeniden hayat buldu, günümüz insanıyla kucaklaştı.

\n
\n İLK ÇAĞDAN GÜNÜMÜZE 
\n
\n Bu yıl Anadolu Kadınları'ya 3. sezonu yaşayan tecrübeli tiyatro oyuncu, Gazi Sahnesi'nde gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı yanıtladı. 2010 yılından bu yana Edirne Keşan'dan Tokat'a bir çok il, ilçe merkezinde sahnelenen oyunun gördüğü büyük ilgi, Ferda Kaynar'ın en büyük mutluluğu. Güngör Dilmen'in yazdığı ve Yıldız Kenter'in hafızalara kazınan performansıyla 'Ben Anadolu' adlı oyununun bir başka versiyonu olan Anadolu Kadınları, ilk çağdan günümüze adını Anadolu tarihine kazımış kadınları anlatıyor. 
\n
\n  
\n
\n İLK TÜCCAR, İLK TARİHÇİ
\n
\n Büyük bir heyecan ve coşkuyla canlandırdığı tarihin bu ünlü isimlerine övgüler dizen Ferda Kaynar, "Türkiye'de kadının durumu tartışılır durur ama bir şeyler de yapılamaz ya bu konularda hani, ilk çağda Lamassi adlı kadın ticaretin ilk kurallarını koyuyordu. Büyük Jüstinyanus'un arkasındaki en büyük güç olan eşi Theodora, Efesli Artemis ve dünyanın ilk kadın tarihçisi Anna Komnena. Cumhuriyet dönemi ve sonrasında Fikriye, Latife, Halide Edip Adıvar, Türkan Saylan. Kimsenin bilmediği, ya da çok az bildiği, bugüne kadar çok fazla araştırma yapma gereği duymadığı bu kadınları, Güngör Dilmen'in ünlü oyununu uyarlayarak, tek kişilik olmaktan çıkararak bir yelpaze şeklinde sunuyoruz. Gördüğümüz yoğun ilgi, ne kadar doğru bir iş yaptığımız göstergesi" diyor.
\n
\n  
\n
\n 3. SAYFADAN KADIN HİKAYELERİ
\n
\n 3. Sayfadan Kadın Hikayeleri'yle başlayan 'tiyatroda kadın teması'nı sürdürdüklerini söyleyen Kaynar, "Tiyatro eğlencelik değildir sadece, bir takım şeyleri farklı bakış açılarıyla gösterebileceğiniz bir alandır aynı zamandı. İlk özgün oyunumuz olan 3. Sayfadan Kadın Hikayeleri'yle özellikle 'kadına şiddet' konusunda farkındalık yaratmak istedik. Bu yaraya parmak bastık. Ben sanatçıyım, benim bildiğim, yapabileceğim tek yol buydu, ben de onu yaptım. Şiddet gören kadınlara, yalnız olmadıklarını, şiddet görmenin bir kader olmadığını anlatmaya çalıştık. Kadınlar tüm dünyada şiddet görüyor. Dünyada Türkiye'dekinden daha kötü durumda olan ülkeler var bu konuda" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n 'SEN CANLISIN, SEN GERÇEKSİN...'
\n
\n Sadece İstanbul'da 6 yıl boyunca sahneledikleri 3. Sayfadan Kadın Hikayeleri'ni kırsaldan, köylerden gelen kadınlara da izlettiklerini açıklayan Ferda Kaynar, "Bir tek kendisinin şiddet gördüğünü, yaşadıklarını anlatırsa bu şiddetin artacağını zanneden kadınlar, oyunu izledikten sonra en azından yaşadıkları karşısında nereye başvuracaklarını öğrendiler. Samsun'da AKM'de bir kadın oyun sonrası yanına gelerek bana dokundu ve, (Sen canlısın, gerçeksin. Ben bunların hepsini yaşadım ama kimseye anlatamadım. Oysa sen benim yerime konuştun, sesim oldun) dedi. Bu yaşadığım anı unutmayacağım" dedi.
\n
\n  
\n
\n
\n Muammer DİLBER
\n
\n  
\n
\n Fotoğraflar: Mehtap BİCİL
\n
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

1 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

2 Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

3 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

4 Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

5 Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

Hastane otoparkında silahlı saldırıya uğrayan baba ve oğlu öldü

6 Hastane otoparkında silahlı saldırıya uğrayan baba ve oğlu öldü

Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli

7 Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli

Korkutan Yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

8 Korkutan Yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

'DIŞI AHMET'TİR, İÇİ NEMRUT...'

9 'DIŞI AHMET'TİR, İÇİ NEMRUT...'

Sarıyer'de tünel girişine ağaç devrildi, yol trafiğe kapandı

10 Sarıyer'de tünel girişine ağaç devrildi, yol trafiğe kapandı