Tuvalette 'Okuma-yazma' eğitimi

Samsun'un Kavak İlçesi'nde otogar tuvaletinde çalışan ve okuma yazma bilmeyen işitme engelli gence, iş yerini terk edemediği için Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından tuvalet önündeki odada kursu veriliyor.

Tuvalette 'Okuma-yazma' eğitimi

\n  

\n
\n Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halit Kamçı, "Böyle bir eğitim ilk kez veriliyor" dedi.Samsunlu, 32 yaşındaki işitme engelli Nuri Uzunoğlu, kulağına işitme cihazı alındıktan sonra yüzde 30 oranında duymaya başladı. Bir yıl önce evlenen ve evini geçindirmek için otogar tuvaletinde kendisine iş bulan Uzunoğlu, engeli nedeniyle öğrenemediği okuma yazmanın eksikliğini hissetmeye başladı. 
\n
\n  
\n
\n EĞİTİM ALMAYI TALEP ETTİ
\n
\n Kavak Halk Eğitim Merkezi'ne müracaat eden Uzunoğlu, iş yerini terk edemediği için okuma yazma kurslarına katılamayacağını belirterek, iş yerinde bulunan küçük odasında eğitim almayı talep etti. Merkez yetkilileri de okuma yazma seferberliği çerçevesinde ilçede okuma yazma bilmeyen kalmaması için bu talebi geri çevirmedi. 
\n
\n  
\n
\n KURS SONUNDA BELGE ALACAK
\n
\n Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halit Kamçı, okuma yazma seferberliği kapsamında ilçede okuma yazma bilmeyen kalmaması için çalıştıklarını söyledi. İlçede okuma ve yazma bilmeyenleri tek tek tarayarak belirlediklerini vurgulayan Kamçı, ''Nuri Uzunoğlu okur yazar olarak gözükmekteydi ancak yaptığımız taramada ve kendi müracaatında onun okur yazar olmadığını tespit ettik. Vatandaşımızı eğitim alması için merkezimize davet ettik. Fakat işini bırakıp merkezimize gelemeyeceğini söyleyince, okuma yazma alanında uzman ve engelli eğitimi almış bir öğretmenimizi Uzunoğlu'nun iş yerinde eğitim vermesi için görevlendirdik. Öğretmenimiz hem okuma yazma öğretmekte hem de bu vatandaşımızın hayati becerilerini geliştirmesine ve topluma uyum sağlamasına yardımcı olmakta. Kursumuz 120 saat, kurs sonunda belge vereceğiz'' dedi.
\n
\n      
\n
\n BÖYLE EĞİTİM İLK KEZ VERİLİYOR
\n
\n Böyle bir eğitimin ilk kez verildiğini belirten Kamçı, ''Evine öğretmen kabul etmeyen bazı engellilere ve yaşlılara pencere önünde eğitim verdik ama ilk defa tuvalette eğitim veriyoruz. Halk Eğitim Merkezi olarak vatandaşımızın okur yazar olması için ne gerekiyorsa yapıyoruz'' dedi. 
\n
\n  
\n
\n RAKAMLARI VE HARFLERİ TANIYOR
\n
\n Nuri Uzunoğlu'nun hem konuşma hem de duyma konusunda problem yaşadığını ifade eden kurs öğretmeni Kamil Aydın ise, ''Nuri arkadaşımızın duyma ile ilgili büyük problemi vardı. Kursa başlamadan önce işitme cihazı aldı. Biraz duyma oranı arttı. Biraz konuşmakta problem yaşıyor. Tam olarak kelimeleri söyleyemiyor. Eğitimimiz 1,5 aydır devam ediyor. Nuri artık rakamları ve harfleri tanıyor. Toplama ve çıkarma yapabiliyor'' diye konuştu.   
\n
\n Nuri Uzunoğlu ise okuldan çocukken kaçtığı için okuma yazma öğrenemediğini anlattı. 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

1 AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

2 Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

3 Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

4 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

5 Kendine yeten kulüp

 Samsun'da kahreden cenaze! Baba ve oğlu yan yana

6 Samsun'da kahreden cenaze! Baba ve oğlu yan yana

Samsun'da seçim yarışı hızlandı

7 Samsun'da seçim yarışı hızlandı

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

8 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

9 Yılport Samsunspor'a ceza

Sarıyer-Yılport Samsunspor maçı ne zaman hangi kanalda saat kaçta?

10 Sarıyer-Yılport Samsunspor maçı ne zaman hangi kanalda saat kaçta?