TOKTAMIŞ ATEŞ HAYATINI KAYBETTİ

Akademisyen Prof. Dr. Toktamış Ateş tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

TOKTAMIŞ ATEŞ HAYATINI KAYBETTİ

\n İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı doktoru Elif Caymaz, Prof. Dr. Toktamış Ateş'in uzun zamandan beri hastanede tedavi gördüğünü, Ateş'in gece saat 02.00 sıralarında hayatını kaybettiğini belirtti.Toktamış Ateş'in tedavi sürecinde cerrahi operasyon da geçirdiğini ifade eden Caymaz, ''Ağır bir nöbet ve sonrasında sistemik damar hastalığı vardı. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle kalbi durdu. Sonrasında da kaybettik'' bilgisini verdi.
\n Cenazesi Pazartesi günü toprağa verilecek.Prof. Dr. Ateş için ilk tören, 21 Ocak Pazartesi günü İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası'nda saat 10.00'da yapılacak. Buradaki törenin ardından Ateş'in cenazesi, Fatih Camisi'ne getirilecek.Ateş'in cenazesi, Fatih Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Merkez Efendi Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

\n

\n Toktamış Ateş'in öz geçmişi

\n
\n

\n İstanbul'da 1944'te dünyaya gelen Toktamış Ateş, Avusturya Ortaokulu ve Vefa Lisesi'ni bitirdi. Ateş, 1967'de İÜ İktisat Bölümü'nden mezun olduktan sonra Siyasal Bilimler Kürsüsü'nde asistan olarak kaldı. Ateş, 1969'da ''Kuruluş Dönemi Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı'' başlıklı çalışmasıyla doktor, 1974'de ''Demokrasi Teorisi'' başlıklı çalışmasıyla doçent, 1982'de de profesör oldu.Akademisyen ve gazeteci Toktamış Ateş, İÜ'nün yanı sıra değişik kurumlarda ders verdi, çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya'da (Berlin - Münih) bulundu.İÜ'nün İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığının yanı sıra kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi'nde Yönetim Kurulu üyesi olan Ateş, 30'un üzerinde kitap yayımladı.Cumhuriyet gazetesinde 10 yılı aşkın süre görev yapan Ateş, son olarak Bugün gazetesinden yazıyordu.

\n

\n Çiçek'ten Ateş'in eşine başsağlığı dileği

\n

\n TBMM Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yaşamını yitiren Prof. Dr. Ateş'in eşi Prof. Dr. Nevin Ateş'i telefonla aradı. Nevin Ateş'e üzüntülerini bildiren Çiçek, başsağlığı dileklerini iletti.

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

1 AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

2 Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

3 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

4 Kendine yeten kulüp

Samsun'da seçim yarışı hızlandı

5 Samsun'da seçim yarışı hızlandı

Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

6 Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

7 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

8 Yılport Samsunspor'a ceza

Yılport Samsunspor'da forma savaşı

9 Yılport Samsunspor'da forma savaşı

Futbolculardan Bombardıman

10 Futbolculardan Bombardıman