'Tersanede gecikme normal'

Tekkeköy'de yapımı süren tersanesinin yüzde 35'ini tamamyayan Atilla Makina'nın Genel Müdürü Ersin Atilla, "Sektörde kriz sürüyor. Tuzla'da tersaneler satılırken Samsun'daki yatırımların gecikiyor olması normal" dedi

'Tersanede gecikme normal'

\n Samsun'un Tekkeköy İlçesi'ndeki Tersaneler Bölgesi'nde ilk yatırımı gerçekleştiren Atilla Makina Genel Müdürü Ersin Atilla, sektörde yaşanan küresel ekonomik krizin halen devam ettiğine dikkati çekerek, "Buna paralel olarak Tuzla'da tersaneler kapanır, ya da satışa çıkartılırken Samsun'daki tersane yatırımlarında geckime yaşanması normal" dedi.

\n
\n YÜZDE 35'LİK GERÇEKLEŞME
\n
\n Temeli, 8 Haziran 2011 yılında dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ve dönemin AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç tarafından atılan ve 20 milyon TL'lik bir yatırımla gerçekleştirileceği açıklanan Atilla Makina'ya ait tersane inşaatında yüzde 35 oranında bir gerçekleşme meydana geldi. Atilla Makina Genel Müdürü Ersin Atilla, tersanecilik sektörününün uzun süredir içerisinde bulunduğu ekonomik krizin devam ettiğini, buna karşın ufak tefek kıpırdanmaların da yaşanmaya başladığını söyledi. Atilla, "Kısa vadede büyük bir beklenti yok. Dünya piyasasındaki son durumlar bunu gösteriyor. Gemi siparişleri çok az. Biz yine de umudumuzu yitirmedik. Tersane sektörünün bu açmazdan en kısa zamanda kurtulacağına inanıyor, bu nedenle yatırımımıza biraz yavaş da olsa devam ediyoruz" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n BEKLEMEDE OLANLAR, ÇEKİLENLER
\n
\n Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "60 miyon liranın üzerinde kaynak harcanan tersane alanında bir yatırımcı faaliyette, 3 yatırımcı beklemede, 1 tanesi ise vazgeçti" şeklindeki açıklamasına değinen Ersin Atilla, "Yatırımı süren firma biziz. Kanlar Denizcilik ve C-M Denizcilik şimdilik kendisini beklemeye aldı. Yıldırımlar ise tersane yatırımından vazgeçti. Yatırımların gecikmesi, beklemeye alınması, ya da vazgeçilmesinin nedeni 2008 ekonomik krizidir. Nakliye fiyatlarının aşırı düşmesi, yeni gemi siparişlerini neredeyse tamamen durdurdu. Bugün, Türkiye'nin gemi inşa sektöründe lokomotifi olan Tuzla bölgesinde pek çok ünlü tersane satılık durumda. Tuzla'da durum böyle iken Tekkeköy'de planlanan yeni tersane yatırımlarının bekleme, gecikme süreçlerini yaşaması gayet normal" dedi.
\n
\n  
\n
\n SEKTÖR YENİDEN CANLANACAK
\n
\n Atilla Makina olarak Tekkeköy'deki yatırımlarından vazgeçmeyeceklerini ifade eden Ersin Atilla, "Projemiz daha önce de eleştirildi ancak biz kulak asmadık. Sadece gemi inşaatı ile değil duba, petrol platformu gibi alternatif imalatlara yönelik aralış içindeyiz. Krizin mutlaka bir gün aşılacağına, sektörün yeniden hayat bulacağına inanıyoruz. Bu nedenle gecikmeyi çok fazla önemsemiyoruz" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

1 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

2 Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

Başkan İsmail Uyanık takipte

3 Başkan İsmail Uyanık takipte

Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

4 Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

Karadeniz kara teslim

5 Karadeniz kara teslim

Samsun üst üste sallandı

6 Samsun üst üste sallandı

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

7 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

Koloğlu sahaya indi!

8 Koloğlu sahaya indi!

İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

9 İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

Samsun'da korkunç yangın! Yaşlı kadın diri diri yandı

10 Samsun'da korkunç yangın! Yaşlı kadın diri diri yandı