40 yılldır sönmeyen aşk!

Burma ailesi Trabzon'dan Samsun'a göç ettiğinde sene 1961'di ve Metin Burma henüz 11 yaşındaydı.

40 yılldır sönmeyen aşk!

\n Selahiye Mahallesi'nde küllenen ve

\n

\n Metin-Ayşe Burma

\n

\n İlk gördüğünde aşık olduğu Selahiye Mahallesi Nene Hatun Sokağı'ndaki komşularının kızı Ayşe ile yaptığı evlilik, 40 yıldan bu yana 'aşkın, mutluluğun, sevginin ve saygının' tanığı oldu.Atakum Belediye Başkanı Metin Burma ile eşi Ayşe Burma, evlilik hayatlarında 40 yılı geride bırakmanın mutluluğu ve huzuru içerisinde. Selahiye Mahallesi'nde 1960'lı yılların sonunda küllenen aşk, 1974 yılında evlilikle sonuçlanırken geride kalan 40 yıl,'aşkın, mutluluğun, sevginin ve saygının' da tanığı oldu aynı zamandı.

\n

\n Burma ailesi 1961 yılında Trabzon'un Vakfıkebir İlçesi'nden Samsun'a göç ettiğinde Metin Burma henüz 11 yaşındaydı ve ortaokula gidecek olmanın heyecanını yaşıyordu. Selahiye Mahallesi'nde yerleşilen ev, babanın kurduğu bakkaliye, annenin tütün mağazalarında iş bulması.. Ortaokulu Mithatpaşa'da, liseyi 19 Mayıs'ta bitiren Metin Burma, o dönemi, Selahiye'yi, yaşadığı sokağı ve en önemlisi, Ayşe'yi nasıl tanıdığı şöyle anlatıyor:

\n

\n 'SOKAĞIN EN GÜZEL KIZI'

\n

\n "Babam mahallenin bakkalıydı. Tütün mağazalarında çalışan annem, öğle paydosunda Selahiye yokuşunu bir solukta koşarak çıkar, bizleri yedirir, içirir, işine dönerdi. Kenar mahalledeki evimizde annemin beslediği bir de ineği vardı. Evimizin olduğu Nene Hatun Sokak'ta insanlar birbirlerini çok iyi tanır, çok severlerdi. Komşuluk ilişkileri mükemmeldi. Akşam saatlerinde herkes sokağa dökülür, çeşitli oyunlar oynanır, sohbetler edilirdi.Sokağımızın güzel kızlarından birisi de Ayşe hanımdı. Ben kırsaldan gelmiş., mahçup bir delikanlıydım. Derslerimde çok başarılı olduğum için yaşıtlarımı ders çalıştırırdım. Bu özelliğim de dikkat çekiyordu. Ayşe hanımla aramızda müthiş bir elektriklenme oldu."

\n

\n 'MAHALLENİN EN YAKIŞIKLISI'

\n

\n Tam bu esnada söz alan Ayşe Burma, "Metin beyin zekiliği, derslerindeki başarısı herkesin dikkatini çekiyordu.Ayrıca, çok da yakışıklıydı gerçekten" derken Metin Burma'nın gülümsemesine yol açtı. Başkan Burma, "1968 yılında İTÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi'ni kazandım. Mezun olduktan sonra Samsun'da, rahmetli Muzaffer Önder'in bölge müdürü olduğu İller Bankası 6. Bölge Müdürlüğü'ne girdim. 1974 yılında da evlendik Ayşe hanımla" diye devam etti.

\n

\n SEVGİ, SAYGI, ANLAYIŞ

\n

\n Aradan geçen 40 yıl, 2 meyve de verdi onlar için. İkiz iki meyve. Bugün iç mimar olan kızları Dilek ile makine ve otomobil mühendisi oğulları Murat... Ayşe hanım, "40 yıl boyunca birbirimize olan sevgi, saygı ve anlayışımızı hiç eksiltmedik" derken, Metin Burma, "Yaşam mücadelesi sorumluluk getiriyor.Kendi ayaklarımız üzerinde durmak için mücadele verdik daima. Yıllarımız hep böyle, bu mücadeleyle geçti. Bugün geriye baktığımızda, yaşadığımız sıkıntılara rağmen, kendi ayaklarımız üzerinde durma noktasında başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Çocuklarımızı iyi yetiştirdiğimize inanıyor, onların topluma yararlı olduklarını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

\n

\n DÜNYAYI YENİDEN KEŞFEDERKEN..

\n

\n Burma çifti bugün, yaşadıkları Çağdaş Kent Sitesi'ndeki konutlarında çocukları, bir de torunlarıyla, en azından 15 günde bir bir arada olmaya özen gösteriyor. Birlikte yenilen yemeklerin en güzel anlarının ise torun Asya ile geçirilen dakikalar. Burma çifti, "Torun sevgisi bambaşka, müthiş bir şey. Hani derler ya, (ben zahmet çekmiyorum sadece sevgisini paylaşıyorum) diye. Biz kendi çocuklarımızın büyümesini yeterince izlemeyedik. Torunumuz büyürken onunla birlikte biz de dünyayı yeniden keşfediyoruz adeta" diye konuşuyor.

\n

\n MÜNİR NURETTİN VE ARABESK!

\n

\n Müziği, özellikle sanat ve halk müziğini çok seviyor Burma çifti. Metin Burma, "Müzikte çok ayrım yapmam çünkü müzik hoşluktur. Sanat müziği ile halk müziğinin yeri, beğenimizle doğru orantılı. Münir  Nurettinler'i dinlerken hissettiğim duygu, yaşadığım atmosfer bambaşka, türkü ezgilerinin yaşattıkları bambaşka. Müziğe büyük önem veren bir belediyecilik anlayışını da hayata geçirmiş bulunuyoruz. Halk ve sanat müziği korolarımız var. Mükemmel konserler, etkinlikler düzenliyorlar. Bunları kaçırmamaya özen gösteriyoruz" diyor. Metin Burma, 'Arabesk Müzik' konusunda ise, "Arabesk müzik dinlemem ama karşı da değilim. Saygı duymak lazım, dinleyeni çok çünkü" değerlendirmesini yapıyor.

\n

\n 'ZAMANI TERSİNE ÇEVİRMEK İSTERDİM'

\n

\n Burma çiftinin, çok fazla bulamadıkları boş zamanlarında yaptıkları etkinlikler arasında kitap okumak ve tiyatroya gitmek de yer alıyor. Son olarakSoner Yalçın'ın Samizdat isimli kitabını bitiren Metin Burma, şimdilerde ise Felix J. Palma'nın Zamanın Haritası'nı okuyor. Başkan Burma'ya, kitabın kapağında yer alan soruyu yöneltiyorum:Kırık bir kalbi iyileştirmek için zamanı tersine çevirir miydiniz?. Yanıtı, "Çevirmek isterdim. Elimde olmadan yaşadığım böyle bir durum olması halinde kesinlikle zamanı tersine çevirmek isterdim" oluyor.

\n

\n TİYATROYA AYRI BİR İLGİ

\n

\n Tiyatro izlemeyi çok sevdiğini söyleyen Ayşe Burma, "Bu nedenle fırsat buldukça tiyatroya gidiyoruz. Zamanı çok olmuyor maalesef Metin beyin. Eskiden her hafta sonu, en kısa Trabzon'a kadar giderdik. Şimdi gidemiyoruz" diye konuşurken Başkan Burma, Genco Erkan ve Memleketimden İnsan Manzaraları'na bir paragraf açıyor: Nazım Hikmet'in bu eserini okumuştum ama Genco Erkal'ın sahnede ortaya koyduğu performansla eser, bir kez daha büyüledi bizleri. Bu oyunu bir kere daha Genco Erkal'ın performansıyla izlemeyi çok isterim.

\n

\n Söyleşimizin bu bölümünü 'belediye başkanlığı' macerasına ayırıyoruz. 27 Mart 1994'te ilk kez oturduğu Atakum Belediye Başkanlığı koltuğunda 3. dönemini geride bırakan Metin Burma, "Atakum'u çok seviyoruz. Bu güzel ilçenin gelişmesine katkı vermek, sorunlarını çözmek bana büyük mutluluk veriyor. Atakum bizim elimizde bugünlere geldi. Büyüdü, gelişti. Gelişimini de sürdürüyor üstelik" derken, birden geçmiş yıllara, 1984 yılında siyasete atıldığı günlere geri dönüyor.

\n

\n VEHBİ GÜL'E KARŞI MECLİS GRUBU

\n

\n "1984 yılında Samsun Belediyesi Meclis üyesi seçilerek siyasete ilk adımı attım. İller Bankası'ndan ayrılmış, serbest çalışıyordum. Rahmetli Dr. Cemal Altay, Dr. Hikmet Acuner, Rahmi Saraç, ki bunlar çok güzel insanlardı, beni belediye meclisine taşıdılar. Kemal Vehbi Gül belediye başkanıydı. 1989 yılına kadar çok başarılı bir süreç geçirdik.Vehbi Gül'e karşı müthiş bir meclis grubu oluşturduk.

\n

\n MUZAFFER ÖNDER'E KAYBEDİLEN YARIŞ

\n

\n 1989 yılına geldiğimizde bu çevre, beni bu kez rahmetli büyüğümüz Muzaffer Önder'e karşı rakip yaptı. Samsun Belediye Başkanlığı için bir iç yarış başlamıştı aramızda. 5 aday vardı. Rahmetli avukat Rahmi Kumaşoğlu, Muzaffer Önder, Madeni Sanatkarlar Federasyonu Genel Başkanı eski CHP il başkanlarından Aydın Şahin ve ben... Bu büyük yarış ben ve Önder arasında geçti. Ben gençtim, siyaseten acemiliklerim vardı, biraz da dikkafalıydık, Muzaffer abi ise kurt politikacı. Delegeyle yapılan ön seçimi Muzaffer abi kazandı.

\n

\n 23 NİSAN'IN BAHÇESİNDEKİ KONUŞMA

\n

\n Benim için, (Metin bey çok genç, başarılı, ileride yaralanacağımız bir isim ancak seçimi ancak Muzaffer Önder ile alabiliriz) diyenler kazanmıştı. Ben ise kimseye küsmeden belediye başkanlığı seçimlerine asıldım ve Muzaffer Önder'in kazanması için çok çalıştım. 23 Nisan İlkokulu'nun bahçesindeki konuşmamı unutamam. Partililere, (Şimdiye kadar yaptıklarımız antreman maçıydı. Artık antrene olduk, milli maça hazırız.Teknik Direktörümüz Muzaffer Önder'dir. Bu yarışın içindeyim, artık cephedeyim) diye seslendim. Bu mesajım o zaman çok etkili oldu. Muzaffer Önder,koca Vehbi Gül'e karşı seçimi kazandı."

\n

\n 'OYSA BAŞKA PLANLARIM VARDI..'

\n

\n Alt kademe belediyeleri kurulduğun partililerin kendisini bu kez Atakum için düşündüklerini söyleyen Metin Burma, "Bir gün Selin Sokak'taki evimizi dolduran partililer beni ikna etmeye çalıştılar. Uzun bir süreç yaşandı, ardından kabul ettim. Oysa başka planlarım vardı benim. Çağdaş Kent Projesi vardı, resmi inşaatlarım, kontrolörlüklerim, müşavirliklerim vardı. Mecidiye İşhanı'ndaki büromda, Samsun'un gelecekteki projelerini tasarladığımız arkadaş grubum vardı. Ekonomik olarak da iyi durumdaydım" diye anlatt bu süreci.

\n

\n 'CHP'YE GEÇMEYİNCE SEÇİMİ KAYBETTİK'

\n

\n Başkan Burma, 27 Mart 1994'te oturduğu belediye başkanlığı koltuğunu 1999 yılında da perçinledi. Burma, "1999'a çamurla, selle boğuşarak geldik. Diktiğimiz fidanı kurumadan büyütmek istedim ve bu nedenle bir kez daha aday oldum. 2004 yılında ise, hayatımda ilk kez belediye başkanı olmayı bu kadan çok istedim. Çünkü sorunları çözmüştük. Borcumuz yoktu. Atakum, aguaparklarıyla, iskeleleriyle keyif veren bir bölge haline gelmişti. Ben SHP'deydim.CHP Genel Başkanı Denz Baykal, Haluk Koç aracılığıyla teklif götürdü ancak kabul etmedim.Seçimi kaybedince, CHP teklifini kabul etmediğim için hep ben suçlandım. Evet, CHP'ye geçseydim seçimi kesinlikle kaybetmezdim ama bu yaptığımı hata olarak da görmüyorum. Çünkü tek başına değildim ve ben hiç bir zaman arkadaşlarıma, dostlarıma, (ben gidiyorum) diyecek bir adam olmadım. Konsensüs sağlanamadığı için yenilgi kaçınılmaz oldu" açıklamasında bulundu.

\n

\n HER ŞEY ATAKUM İLÇESİ İÇİN

\n

\n Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, söyleşimizin son bölümünde geleceğe dair umutlarını dile getiriyor ve, "Bugün Atakum, sadeece Samsun'un değil Karadeniz'in en gözde, en hızla gelişen bölgesi olmayı sürdürüyor. Herşeyimizle bu güzel ilçeyi daha da ileriye taşımak için mücadele ediyoruz. Bu yöndeki mücadelemizi, siyaseti bir kenara bırakarak, herkesi kucaklamaya çalışarak gerçekleştirmek istiyoruz. Tek hedefimiz, çok sevdiğimiz ilçemizi çok daha güzel, çok daha yaşanılır, modern, çağdaş bir şehir haline getirmek" diyor.

\n

\n Röportaj: Muammer DİLBER

\n

\n Fotoğraflar: Ayşe KUŞCU

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da evlat dehşeti!

1 Samsun'da evlat dehşeti!

Samsunlu ünlü Youtuber Emre Özkan son yolculuğuna uğurlandı

2 Samsunlu ünlü Youtuber Emre Özkan son yolculuğuna uğurlandı

Kemal Dikmen geri döndü

3 Kemal Dikmen geri döndü

Samsun'da genç babasını bıçakladı

4 Samsun'da genç babasını bıçakladı

Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

5 Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Samsun, 50 milyonu kaybetti

6 Samsun, 50 milyonu kaybetti

Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

7 Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

Samsun CHP'de adaylar belirlendi

8 Samsun CHP'de adaylar belirlendi

Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

9 Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

10 Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!