Kanuna hayvansever tepkisi

Samsunlu hayvanseverler, Hayvanları Koruma Kanunu'nu protesto etti. Hayvanseverler, düzenlenen yasayla hayvan ölümlerinin artacağını savunarak, tepki gösterdi

Kanuna hayvansever tepkisi

\n  

\n
\n 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu protesto etmek için Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen hayvanseverler, ölümcül bir yasal düzenleme ile karşı karşıya olduklarını belirterek basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Hayvan Hakları Halk Hareketi Samsun İl Danışmanı Özlem Kol, "Düzenlemede daha kolay yok edici hükümler yer alıyor. Metnin yasalaşmaması için mücadele ediyoruz" dedi.
\n
\n  
\n
\n YOK EDECİ HÜKÜMLER
\n
\n Samsun İl Danışmanı Özlem Kol, “Kanunda aksayan bazı noktaların iyileştirilmesi, hayvan lehine daha uygulanabilir idari ve cezai yaptırımlar getirilmesi için dernekler ve sivil toplum örgütlerince kalabalık katılımlarla taleplerimizi ilettik. Yapılan talepler neticesinde umulanın ve beklenenin aksine daha yetersiz, daha korumayan, daha ölümcül bir yasal düzenleme ile karşı karşıya kaldık. Daha koruyucu bir düzenleme yapılsın talebine karşılık bakanlık tarafından daha kolay yok edici hükümlerle donatılmış bir yasa düzenlemesi maalesef meclise sunuldu. Bu haliyle yasalaştığı takdirde hem uygulamada, hem sosyal anlamda, hem de teknik olarak büyük sorunlar yaşanacağına inandığımız bu metnin yasalaşmaması için buradayız” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n YENİ YASA, ESKİYİ ARATTI
\n
\n Aylardır milletvekillerine konunun önemini düzenledikleri basın açıklamalarıyla duyurmak için mücadele ettikleri ifade eden ve yasanın kabul edilebilir bir yanı olmadığını söyleyen Hayvan Hakları Halk Hareketi Samsun İl Danışmanı Özlem Kol, “Aylardır milletvekillerimize tek tek seslerimizi, taleplerimizi iletiyoruz. Hayvanları öldüren, ölümlerine yol veren, bir kısım hayvanı “yasaklı ve tehlikeli” ilan eden, yeterince ve ciddi hükümlerle korumayan bir yasayı kabul edemeyeceğimizi anlatıyoruz. Öyle bir duruma gelindi ki yeterli olmadığını düşündüğümüz mevcut 5199 Sayılı Kanunun bu şekliyle muhafaza edilmesini yeni yasal düzenlemeye tercih etmek zorunda bırakıldık. Çünkü eski yasada sokak hayvanlarının tamamen yok edilmesini sağlayacak hükümler yerine, onları olması gerektiği gibi koruyan 6. madde bulunuyor. 6. madde; yerel yönetimlerin sokak hayvanlarını bulundukları yerden alıp, aşılaması, kısırlaştırması ve bunu belirleyen küpesini takarak yaşamını sürdürdüğü yere geri bırakılmasını öngörüyor” diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

1 Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

Samsun'da silahlı çatışma: 4 yaralı, 10 gözaltı

2 Samsun'da silahlı çatışma: 4 yaralı, 10 gözaltı

Başkan İsmail Uyanık dönüyor

3 Başkan İsmail Uyanık dönüyor

Samsun'da gençlerin eğlencesi kötü bitti! 7 yaralı

4 Samsun'da gençlerin eğlencesi kötü bitti! 7 yaralı

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

5 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

İdarecilerden değerlendirme

6 İdarecilerden değerlendirme

Samet'in yerine kim oynayacak?

7 Samet'in yerine kim oynayacak?

İdmana katılmadı

8 İdmana katılmadı

İkinci saha hazırlanıyor

9 İkinci saha hazırlanıyor

Samsun'da gelin ile görümce hırsızlar yakalandı

10 Samsun'da gelin ile görümce hırsızlar yakalandı