Milyonlar boşa gidiyor

Atakum İlçesi’nde gerçekleştirilen dere ıslah çalışmalarının yetersiz olduğunu öne süren Atakum Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Erkan, “Milyonlarca lira boşa harcanıyor, yapılan çalışmalar göstermelik” dedi

Milyonlar boşa gidiyor

\n Atakum Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Erkan, ilçede sel sonrasında yaşanan çalışmaları göstermelik olarak nitelendirdi ve paraların boşa harcandığını söyledi. Ocak ayında yapılan genel kurullarında ilçedeki dereleri ve sel baskınlarını değerlendirdiklerini söyleyen Erkan, elde edilen verileri bir rapor haline getirdiklerini kaydetti. 

\n
\n TAŞKINLAR OLACAK 
\n
\n Raporda halen sürdürülen çalışmaları da detaylı olarak ele aldıklarını belirten Erkan, gözle görülür bir yetersizliğin olduğunu ifade ederek, "Atakum İlçesi’nde meydana gelen ve can kaybı yaşanmamasının tek tesellimiz olduğu sel baskınlarının ardından dere ıslah çalışmaları başlatıldı. Ancak bu çalışmalar, yaşanabilecek yoğun yağışlar karşısında yeterli olmayacaktır. Zira dere ıslah çalışmaları Atatürk Bulvarı’na kadar olan kısımda gerçekleştiriliyor. İlçenin sahil şeridi olan Adnan Menderes Bulvarı’nda dereleri denizle buluşturan bir çalışma yapılmıyor. Bu durum olabilecek yoğun yağış halinde derelerdeki su, Adnan Menderes Bulvarı'ndan geri dönecek ve taşkınlar olacaktır. Bu çalışmalar bir imar düzenlemesiyle yapılmalıdır. Dere yataklarına trapez model uygulanmalı, üzerleri açılarak etraflarında yürüyüş yolları yapılmalı. Gözle görülür eksiklikler var” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n HEPSİ GÖSTERMELİK
\n
\n Önceden yapılan hataların devam ettirilmemesi gerektiğini ve çalışmaların yetersiz olduğunu öne süren Atakum Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Erkan,  “Bu sıkıntıların asıl sebebi ilçedeki çarpık yapılaşmadır. İlçemizde bir Harmanlar Deresi mevcut ama üzerinde Alparslan Bulvarı var. Bulvarın altından dere akıyor. Öte yandan dere ıslah çalışmalarında ciddi hatalar var. Evin duvarı, aynı zamanda derenin de duvarı olmuş. Bu evlerin boşaltılması gerekirken, bu halde ıslah çalışmaları yapılıyor. Halk yine risk altında. Çalışmalar sonucunda değişen bir durum olmamıştır. Bu çalışmalar için harcanan milyar TL’lik yatırımlar boşa gidiyor. Hepsi göstermelik” dedi,
\n
\n  
\n
\n DİKKATE ALINMALI
\n
\n Dere ıslah çalışmaları konusundaki eleştirilerinin yapıcı olduğunu ve dikkate alınması gerektiğini söyleyen Başkan Erkan, "Hazırladığımız raporla Atakum İlçesi'ndeki derelerin mevcut durumlarını ve yapılan dere ıslah çalışmalarını ele aldık. Bu alanda uzman arkadaşlarımızın detaylı çalışmalarıyla sonuca ulaştık. Tek dileğimiz yaşanabilecek felaketlere karşı önceden önlem alınmasını sağlamak. Bunu yaparken akıla ve bilime uygun davranılmasını sağlamak" ifadelerini kullandı.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

1 Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

Metincan Cici isyan etti

2 Metincan Cici isyan etti

Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

3 Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

Başından silahla vuruldu

4 Başından silahla vuruldu

Ahmet Altın yıkıldı

5 Ahmet Altın yıkıldı

20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

6 20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

Kritik hafta

7 Kritik hafta

Pilot Hamdi Yılmaz'ın meslektaşları yasta

8 Pilot Hamdi Yılmaz'ın meslektaşları yasta

Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

9 Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

CHP'de Atakum'a 5'inci aday

10 CHP'de Atakum'a 5'inci aday