Saathane’de ‘Afiş’ oyunu

Büyükşehir Belediyesi ile kendilerini mahkemede karşı karşıya getiren Saathane Meydanı Dönüşüm Projesi ile ilgili halkın kandırıldığını öne süren esnaf, “Proje farklı, halka gösterilen farklı. Vatandaşı kandırıyorlar" diye tepki gösterdi

Saathane’de ‘Afiş’ oyunu

\n Saathane Meydanı Dönüşüm Projesi ile ilgili mahkemelerinin devam ettiğini söyleyen esnaf, Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin muhtelif yerlerindeki bilbordlara astığı proje görsellerinin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Projenin tanıtımı için asılan afişlerle, halkın kandırıldığını öne süren Saathane esnafı Adem Sürmen, “Proje görsellerinin tamamlanmasının ardından geçtiğimiz yıl asılmaya başlanan afişlerde her zaman bilgi eksikliği oldu. Saathane Meydanı'nda yapılması planlanan dönüşüm sanki bir çevre düzenlemesiymiş gibi gösterildi" dedi.

\n
\n MAHKEME SORDU, AFİŞTEN KALKTI
\n
\n Sürmen, devam eden davada İdare Mahkemesi Hakimi'nin projede yer alan '4 katlı 4 blok' yapıyı sorması üzerine, belediyenin alel acele yeni bir afiş hazırladığını ileri sürdü. Sürmen, şuanki afişlerde, projede bulunan 4 katlı, 4 blok yapının bulunmadığını belirterek, "Saathane Meydanı yeşil alan çalışması yapacakmış gösterip halkı kandırıyorlar. İdare Mahkemesi'nin Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne yönelttiği soruların ardından, birkaç gün önce afişler yeniden değişti. Projede değişiklik yok ama afiş sürekli değiştirilerek Samsun halkı konuyla ilgili olarak kandırılıyor” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n HALK KANDIRILIYOR
\n
\n Halkın afiş ve bilbordlar aracılığıyla kandırıldığını söyleyen esnaf Müşvik Çepniler ise hem esnafın mağdur edildiğini hem de halkın yanıltılmak istendiğini öne sürerek, “Esnaf mağdur olacak. Bu bölgede yer alan dükkanlar bedavaya yakın bir paraya ellerinden alınacak. Daha sonra 4 katlı 4 blok inşaat yapılacak. Afişlerde kesinlikle yer verilmeyen bu blokların yapılmamasının sebebi kamulaştırma bedelini, arsa hesabı üzerinden ödeyemeyecek olmalarıdır. Büyükşehir Belediyesi'nin böyle bir bütçesi olmadığı için tüm esnafı bu bloklara yerleştirip küçük küçük hisselendirecek ve arsa bedellerinin değerini düşürecek. Para ödememek için bu yola gidiliyor. İş vatandaşa projeye sunmaya gelince de sanki yeşil alan çalışması yapılıyormuş gibi halkı kandırıyorlar. Dikilecek olan blokları da afişlere koysunlar” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n ESNAF ZARAR EDECEK
\n
\n Normal şartlarda değeri 1 milyon TL’ye ulaşan yerlerin olduğunu kaydeden Bahattin Albayrak ise, esnafın büyük zarara uğrayacağını söyledi. Albayrak, “1 Milyon lira değeri olan yerlerin alabileceği maksimum bedel 100 bin TL civarında olacak. Bu büyük zararı hak etmiyoruz. Öte yandan Asri Mezarlık'ta bir mezarın değeri 6 bin TL civarındayken Saathane Meydanının göbeğindeki dükkanın metre karesi nasıl bin TL olur. Zarar üstüne zarar ediyoruz” ifadelerini kullandı.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

1 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Egemen Töreli hayatını kaybetti

2 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

3 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

4 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

5 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

6 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

7 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

8 Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

9 Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

Uyanık ve Yıldırım da izledi

10 Uyanık ve Yıldırım da izledi