'Samsun Seyir'de perde inmiyor

Samsun Seyir Tiyatrosu, haftanın üç günü 'Satılık Tiyatro-Kelepir' ile 'perde' demeye devam ediyor. Tiyatronun kurucusu Öner Yıldırım, "Kendi yağımızla kavrularak kendi ayaklarımız üzerinde durmaya devam ediyoruz" diye konuşuyor

'Samsun Seyir'de perde inmiyor

\n Henüz 9 yaşındayken Ferhan Şensoy'un önerisiyle, hem de Godot'yu Beklerken gibi zor bir oyunda rol alarak ilk kez sahneyle tanışan Samsun Seyir Tiyatrosu'nun Kurucusu Öner Yıldırım, "Kendi ayaklarımız üzerinde durmaya devam ediyoruz" diyor.

\n
\n BİLETİN SATILMADIĞI TİYATRO
\n
\n Bu yıl, 10. kuruluş yıldönümlerini kutlayan Samsun Seyir Tiyatrosu, haftanın 3 günü 'Satılık Tiyatro-Kelepir' ile cuma, cumartesi ve pazar akşamları Gazi Sahnesi'nde tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Tiyatronun kurucusu, Genel Sanat Yönetmeni Öner Yıldırım, yıllarını verdiği Gazi Sahnesi'nde Haber'e konuştu. Yıldırım, "10 yılı geride bıraktık. Kendi ayaklarımız üzerinde durmaya devam ediyoruz. Bunu sponsorlarımızın sayesinde gerçekleştiriyoruz. Kesinlikte bilet satışı yapmadık bugüne kadar. Sponsorlardan aldığımız destekle oyunumuzu sürdürüyoruz. Derneklere, vakıflara, kurumlara biletlerimizi göndererek onların kanalıyla insanları tiyatroya çekmeye çalışıyor, böylece bu sanat dalını yaşatmaya, daha çok insana ulaşmaya çalışıyoruz" dedi. 
\n
\n  
\n
\n HER YILBAŞI KİMSESİZLERLE
\n
\n Samsun Seyir Tiyatrosu için 'vakıf tiyatrosu' benzetmesi yapıldığını, bu benzetmenin de kendisini son derece mutlu ettiğini söyleyen Öner Yıldırım, "Örneğin, 6 yıldır her yılbaşını gecesini, yetimhanede kalan çocuklarımızla birlikte geçiriyoruz. İnanılmaz, tarifi zor duygular içerisinde yeni yıla onlarla birlikte giriyoruz. İlk etkinliğimizin ardından tiyatromuz yaşadığı sürece bunu bir ilke haline getirmeye söz verdik. Bundan böyle de kimsesiz çocukların yanında olmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n GODOT'YU BEKLERKEN'DE ROL
\n
\n Henüz 9 yaşındayken, Türk tiyatrosunun duayeni, hemşehrisi Ferhan Şensoy sayesinde tiyatroyla tanıştığını hatırlatan Yıldırım, "Ferhan Şensoy bununla yetinmeyin bana bir de rol verdi. Hem de Godot'yu Beklerken gibi zor ve klasik olmuş bir oyunda 'Haberci' rolünü. Yılmaz Demiralp, Turgut Çeviker, Mehmet Özden, hepsi bana büyük destekve emek verdiler ilk tiyatro günlerimde" dedi.
\n
\n  
\n
\n 'PALYAÇO MU OLACAKSIN?'
\n
\n Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Faktültesi Tiyatro Bölümü'nü kazandığında babasının, "Palyaço mu olacan?" demesini unutamıyor. Bu nedenle yarım kalan tiyatro eğitimi, ardından Hava Kuvvetleri'ne giriş. Öner Yıldırım, "Hava Kuvvetleri'nden emekli olduktan sonra ilk iş olarak yeniden tiyatroya, asıl işime geri döndüm. 2002 yılında eniştem, eski Samsunsporlu, eski Beşiktaşlı Adem Karakaya ile birlikte Samsun Seyir Tiyatrosu'nu kurdum. İşte o gündür bugündür de sahnedeyiz" diyor.
\n
\n  
\n
\n 'BAKANLIKTA DOLAPLAR DÖNÜYOR'
\n
\n Samsun'da bulunan özel tiyatroların büyük sıkıntılar içerisinde mücadele ettiklerini, tiyatro sanatını yaşatmak için büyük özverilerde bulunduklarını söyleyen Öner Yıldırım, "Sadece bir kez Kültür Bakanlığı'na destek için başvurdum, dönen dolapları görünce de çekildim. Ondan sonra da hiç başvuruda bulunmadım. Bizlerin istediği, tiyatromuz ayakta kalsın, yaşasın. Bunun için en azından masraflarımızı kurtaralım, yeter. Bazen emekli maaşımız bile tiyatroya gidiyor. Özveriyle bugünlere gelindi. Oyuncularımız bu alanda eğitimli kişiler değil. Tamamen ihtiyaçlı olan ancak amatör ruhla sahne alan arkadaşlarımız bunlar. Bu amatör ruh ve özveriyle yüzlerce tiyatrocu yetişti Samsun Seyir Tiyatrosu'ndan" diye konuşuyor.
\n
\n  
\n
\n 'SEYİRCİ VAR OLDUKÇA VARIZ'
\n
\n Tüm sıkıntılara, zorluklara rağmen, Samsun Seyir Tiyatrosu'nun cuma, cumartesi ve pazar günleri 'perde' demeye devam ettiğini belirten Yıldırım, "Samsunluları, tiyatroseverleri Gazi Sahnesi'ne bekliyoruz. En büyük gücümüz, moral kaynağımız, bizleri izlemeye gelen seyirci. Onlar var oldukça, bizleri izlemeye devam ettikçe tiyatrolar ayakta kalacak, bizler sahne tozunu yutmaya devam edeceğiz" diyerek sözlerini noktalıyor.
\n
\n  
\n
\n Röportaj: Mehtap BİCİL
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

1 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

2 Kendine yeten kulüp

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

3 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

4 Yılport Samsunspor'a ceza

Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

5 Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

Yılport Samsunspor'da forma savaşı

6 Yılport Samsunspor'da forma savaşı

Futbolculardan Bombardıman

7 Futbolculardan Bombardıman

17 Kasım Cumartesi Samsun hava durumu..

8 17 Kasım Cumartesi Samsun hava durumu..

Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

9 Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?

10 MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?