Kalpleri Canik için atıyor

Canik Belediye Başkanı Osman Genç ile Nimet Genç çifti, 22 yıllık mutlu bir evliliği 5 çocukla taçlandırmış. Nimet Hanımın 'söz sahibi' olduğu evlerinde siyaset hiç konuşulmuyor. Genç çifti, gece yarıları özel otomobilleriyle ilçede yapılan çalışmaları in

Kalpleri Canik için atıyor

\n Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Nimet Hanımla tam 22 yıldır evli. Mutluluklarını 5 çocukla taçlandıran çift, evde kesinlikle siyaset konuşmuyor. Buna karşın Başkan Genç, gece yarısı özel otomobiliyle eşine tamamlanan ve devam eden projeleri gösteriyor, fikrini almayı ihmal etmiyor. Osman Genç, "Başarımda katkısı büyük derken" Nimet Hanımdan kocasına,"Belediye başkanlığı çok başarılı” övgüsü geliyor. Genç çiftinin evine konuk olduk ve aile hayatından iş hayatına, ilk tanışmalarından günümüze birçok konuda söyleştik.

\n

\n 'OSMAN GENÇ İYİ BİR EŞ'

\n

\n Osman Genç, ağabeyinin Bafra İlçesi'ndeki nişan töreninde ilk kez gördüğünde Nimet Hanımı, takvim yaprakları 1987 yılını gösteriyordu. 1991 yılında evlenmelerinin üzerinden geçen 22 yıl boyunca dünyaya getirdikleri 5 çocuk, Nimet Hanımın ifadesiyle 'aşırı bağlılık ve sevgilerinin' göstergesi. Nimet Genç, 'iyi bir eş' olarak tanımlıyor Osman Genç'i ve ekliyor: "Bize karşı çok hoşgörülüdür. İş konusundaki disiplini ile bilinir oysa Osman Bey. Evde öyle değildir. Özellikle çocuklara karşı çok hoşgörülü.Ben aslında bu kadar hoşgörülü olması taraftarı da değilim. Buna karşın bir babanın rol modeli gereği yapması gerekenleri de yapıyor mutlaka" diyor.

\n

\n 'NİMET HANIM GÖREVİNİ YAPIYOR'

\n

\n Bu noktada sözü alan Osman Genç, "Belediye başkanlığını, siyaset işini biz yaparken, ev işi, çocukların eğitimi falan hanıma kaldı. Büyük yük ve sorumluluk onda yani. Görevini de bugüne kadar başarıyla yaptı. Evlendiğim zaman da siyasetle uğraşıyordum ben. 2004 yılında seçilmemden önce de. Yine de, geç saatlere kadar çalışacağım anlarda, özellikle çocuklarımı ihmal etmemek için, onları görebilmek için yarım saatliğine de olsa mutlaka eve geliyorum" diye konuştu.

\n

\n 'BABAM OKUTMAK İSTEMEDİ'

\n

\n Başkan Osman Genç, eğitim durumunu anlatırken, geçmişe, çocukluk yıllarına dönüyor. Bu noktada sözü kendisine bırakıyoruz:"Biz 9 kardeşiz. Babam 1929 yılında Samsun'a geldiğinde göç ettiği Trabzon'la bütün bağlarını kesmiş. Rahmetli olan 2 ağabeyim ve 1 ablam var. Ben 8'inci çocuktum. Büyük kardeşlerim okumamış bir türlü. Çeşitli nedenlerle okulu bırakmışlar hepsi. Babam da, bakmış bunlar okumuyor, ara vermiş çocuklarını okula göndermeye. Kaşyayla Köyü İlkokulu'ndaki eğitimimden sonra beni de okula göndermeyi düşünmüyordu, 'ne de olsa okumaz' diye. Ayrıca çok çalışkandım. 2-3 kişinin işini yapardım. Tütün vardı köyümüzde o zamanlar.3 kişinin dizdiği, kırdığı tütünü ben tek başına dizer kırardım.Bu nedenle de babam köyde onun yanında kalmamı, işlerine yardım etmemi istiyordu. Oysa ben okumayı çok istiyordum.

\n

\n 'GİDİP DE KOMÜNİST Mİ OLACAK?'

\n

\n Köy okulumuzun öğretmeni beni 'öğretmen okulları'na göndermeyi önerdi babama. Ancak izin çıkmadı. Benim ise ısrarım sürüyordu. Endüstri Meslek Lisesi'ne gönderilmem söz konusu olduğunda; orası sol görüşlüydü, babam, 'o okula gidip komünist mi olacak?' diye bir kez daha karşı çıktı. Böylece aradan 2 yıl geçti. Ağabeyim bir gün, (İmam Hatip Lisesi'ne yazdıralım. Sınavla giriliyor. Ne de olsa kazanamayacak) deyince babam kabul etti. Küçük kardeşimle birlikte girdiğim sınavları o kazanamadı, ben ise kazandım. Böylece 7 yıl süren imam hatip eğitim dönemim başlamış oldu."

\n

\n  

\n

\n EL EZHER VE 28 ŞUBAT SÜRECİ!

\n

\n Osman Genç, imam hatipten mezun olduktan sonra 2 yıl Açıköğretim’de kamu yönetimi okudu. 1988 yılında Mısır'da, El Ezher Üniversitesi'ne kaydını yaptırdı. 1991 yılında, 3. sınıf öğrencisi iken evlendiği Nimet Hanımı da beraberinde Mısır'a götürdü. Osman Genç, bu süreci şöyle anlatıyor: "El Ezher, ilahiyat alanında en derin, en geniş, en kapsamlı bilginin alınacağı üniversitedir. Büyük bir otoritedir. 3. sınıfa kadar tüm alanlarda eğitim gördükten sonra son 2 yılında branşlaşıyorsunuz. Tefsir alanındaki 4 yıllık eğitim sonrası 1993 yılında Alaçam Lisesi'ne öğretmen olarak atandım. 1994-1996 yılları arasında ise OMÜ'de masterımı tamamladım. Derken Çıraklık Eğitim Merkezi, Samsun Anadolu Lisesi, İnönü İlköğretim Okulu. 28 Şubat 1997 yılında o ünlü 28 Şubat süreci ile memuriyet hayatımız kesintiye uğradı. 28 Şubat, bütün El Ezher mezunları gibi benim de denkliğimi iptal etti. Bu postmodern darbe bilindiği üzere, bırakın El Ezher mezunlarını, kebapçılara kadar insanları fişliyordu. Ülkemizindemokrasi alanında en karanlık sayfalarından birini yaşamıştık."

\n

\n 'YAŞADIKLARIMIZI İZAH EDEMEDİK'

\n

\n Başkan Genç, İnönü İlköğretim Okulu'nda öğretmen olarak görev yaptığı esnada 28 Şubat süreci nedeniyle elinden alınan haklarına, 2004 yılında belediye başkanı seçildikten bir müddet sonra kavuştu. Mahkeme sonunda hakkını geri vermişti. Osman Genç, "28 Şubat süreci sonrası zor günler yaşadık. Bu durumu izah da edemiyorduk çevremize. İnsanlar bir müddet hep şüpheyle baktılar, (acaba bir şeyler yapmışlar mıdır?) diye. Uzun süre bu duyguları yaşadık" diyor.

\n

\n ATLARA OLAN DÜŞKÜNLÜK

\n

\n Osman Genç'in çocukluğuna, geçmişine dair anılarda 'atlar'ın rolü çok büyük yer tutuyor. Özellikle 'efsane beyaz at': "Babam atlara çok düşkündü, bize de bulaştı. Çok değerli, Türkiye'de ender bulunan atlarımız vardı. Beyaz atımız efsaneydi gerçekten.Arabanın arkasına koyar, Asarcık'a, Ordu'ya, Eskişehir'e gider, buralarda düzenlenen yarışlarda hep birincilik kazanırdık. Çok farklı, eşine az rastlanır bir hayvandı. Kars Arpaçay'dan alıp getirmişti babam. 1992 yılında babam öldüğünde bunu hissetti ve 2 hafta yemeden içmeden kesildi. Babam onunla konuşurdu, oynardı. Hayatımızın önemli bir dönemine imza atmıştı. Öldüğünde gidip Kars'tan, aynı yerden, onun cinsinden bir tane daha at satın aldım. Beyaz atın yeri ise hiç doldurulmadı."

\n

\n 'TELEVİZYONU ÇIKARDIM HAYATIMDAN'

\n

\n Nimet Hanım ise liseyi bitirdikten sonra tahsil hayatına devam etmemiş. Çocuklarıyla ilgilenmek, onları büyütmek, eğitimleri sağlamak en önemli görevi olmuş. Kitap okumayı ise ihmal etmemiş hiçbir zaman. Özellikle tefsirler, kitaplığının başucu eserleri. Epey bir zaman ise kişisel gelişim kitapları okumuş. "Ciddi bir unutkanlığım vardı ve bu kitapların buna faydası olacağını düşünüyordum" diyor. Ardındançocuk gelişimi üzerine kitaplar girmiş hayatına. Televizyonla ilgili ise tamamen 'olumsuz' görüşlere sahip Nimet Hanım. "3 yıl önce televizyonu çıkardım hayatımdan. Kızımız Şeyma son derece bilinçli bir çocuk. İzledikleri üzerine konuşuruz sürekli. Çocuklarımla birlikte televizyon izlemek zorunda kalsam da bazen, sürekli yorum yaparım izledikleri konusunda. Örneğin en küçük çocuğumuz Zeynep 2 yaşına gelene kadar onu televizyon olan yere bile sokmadık. Yanında televizyon açmadık" sözleriyle özetliyor durumu.

\n

\n OFİSTE, GECE YARISI MESAİLERİ…

\n

\n Nimet Hanım sanat müziğini çok seviyor. Çocukları dinlerken kendisinin de kulak misafiri olduğu ancak beğendiği bazı yerli ve yabancı rock ve pop şarkıları da var sevdikleri arasında. Osman Genç ise pek 'boş vakit' ve 'tatil imkanı' bulamadıklarını hatırlatarak giriyor söze. Başkan Genç, "Belediyeye girdiğim andan itibaren yoğun program başlıyor. Sürekli insanlarla beraberiz. Onlara ulaşılabilir olmak için, ilk seçildiğim günden itibaren, 'kapısız belediye başkanı' olmayı ilke edindim. Eve çok geç geldiğim oluyor. Elbette gece 12'de programım yok ama, belediye binası içerisindeki ofisimde gece yarısından sonra çalıştığım oluyor çoğu zaman. Mesai arkadaşlarımla birlikte projeleri tartışıyor, planlamalar, programlar yapıyoruz" diyor.

\n

\n 'BAŞARIMDA EŞİMİN KATKISI BÜYÜK'

\n

\n Başkan Osman Genç, başarılı olmanın formülünü 'cesaret, çok çalışmak, fedakarlık' olarak nitelendiriyor. Cesarete ise ayrı bir vurgu yapıyor. "Ne kadar bilginiz, beceriniz olursa olsun, cesaretiniz yoksa başarılı olamazsınız" derken başarısında 'cesaretin'in önemini dile getiriyor. Osman Genç, "Klasik bir laf vardır ya her erkeğin arkasında bir kadın vardır diye. Eşim ise benim arkamda değil, yanımda olmuştur. Birlikteyiz yani. Canik'te belediyecilik alanında, ki ben çok başarılı olduğumuza inanıyorum, yaptıklarımızın arkasında bu aile yapımızın büyük katkısı olduğunu biliyorum" diyor.

\n

\n GENÇ ÇİFTİNDEN GECE DENETİMLERİ

\n

\n Nimet Hanım, eşi Osman Genç'i 'belediye başkanlığı'nda çok başarılı buluyor. "Gaziosmanpaşa'da bir pazar yolu yapılmıştı belediye tarafından. Gece görmeye gittiğimde eşimle beraber, o kadar çok ağlamıştım ki. Yaşadığım mutluluk tarifsizdi" diye anlatıyor duygularını. Başkan Genç, bu noktada araya girerek ilginç bir özelliklerini anlatıyor: Özel arabamla gece eşimle birlikte yapılanları denetime çıkıyoruz. Tamamlanan, devam eden projelerimizi kendisine gösteriyorum. Canik'teki fiziki gelişimleri birlikte gözlemledik hep. Çok şey yaptık bu ilçede gerçekten. (Nimet Hanım araya giriyor ve bir düğün salonumuz bile yoktu, diyor.)

\n

\n AİLE OKULU GÖNÜLLÜ SORUMLUSU

\n

\n Nimet Genç aynı zamanda 8 Mart Aile Okulu Proje Gönüllü Sorumlusu. Nimet Genç, "5 çocuk annesiyim. İlk çocuğum ile sonuncu çocuğumun eğitimi arasında çok fark var. Çünkü bunun nedeni bizim de sürekli eğitimden geçmemiz. Sağlam temeller üzerine kurulu aileler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Böylece sağlıklı toplum yapısını korumuş olacağız. Mutlu aileler, mutlu çocuklar demektir. Mutlu aile, mutlu, sağlıklı toplum demektir" diye konuşuyor.

\n

\n 'SİYASETİ TARTIŞMAK FAYDASIZ'

\n

\n Evde siyaset konuşmadıklarına dikkat çeken Nimet Hanım, "Siyaseti tartışmanın fayda getireceğine inanmıyoruz. Özellikle Türkiye'de, siyasi ortamlar, siyasi tartışmalar son derece önyargıyla gerçekleştiriliyor. Zaten Osman Bey de belediye işini evine taşımaz asla. Siyaset de konuşmaz. Zaten evde çok konuşmayı değil, dinlemeyi, gözlem yapmayı tercih ediyor" dedi.

\n

\n 'SİYASETE ATILMASINI İSTEMEDİM'

\n

\n Nimet Hanıma önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimleri hatırlatıyor ve eşi için, "Devam etmesini mi, bırakmasını mı istersiniz?" sorusunu yöneltiyoruz. Yanıtı, "Ben zaten Osman Beyin siyasete atılmasını da istememiştim. Ancak o kararını verdi. Baktım bu kararından vazgeçmeyecek ben de ona destek oldum. Bundan sonra da siyasette kararı ne olursa olsun yanında olmayı sürdüreceğiz" oluyor.

\n

\n 'BELEDİYECİLİĞİN KİTABINI YAZARIM'

\n

\n Bu noktada Başkan Osman Genç'e sözü bırakıyor ve söyleşimizi de noktalıyoruz:"İnsan yaptığı işi sevmeli. Ben bu işi seviyorum. 1999 yılında ilk talip olduğumda ve kılpayı kaçırdığımda da çok seviyordum. Samsun'u, bu kenti çok seviyorum. Samsun, bugün olduğundan çok daha fazlasını hak ediyor. Bugün bu şehir, hayal edilemeyecek bir noktada olmalıydı. Yerel seçimlere 14 ay var. Bunu şimdiden bir yarışa dönüştürürsek Samsun için, Canik için yapacaklarımızı sekteye uğratırız, zaman kaybederiz.Oysa ne Canik'in ne de Samsun'un kaybedecek zamanı var. Bu bir süreçtir. AK Parti günü geldiğinde hangi alanda bize görev verirse onu yaparız. Ben, belediyeciliğin kitabını yazacak kadar önemli projeleri, kıt kanaat imkanlarla yaptığımıza inanıyorum. Bu tecrübemizin bu şehir için önemli olduğunu düşünüyoruz. Elbette bunu halkımız ve partimiz değerlendirecektir. Halkımızın onayı olmadan siyaset yapma şansımız yok zaten. Bu deneyimli, tecrübeli ekibimiz ile birikimlerimizi aktarmayı sürdürmeyi istiyoruz.Bunun hangi alanda, nerede olduğuna halkımız karar verecek."

\n

\n Röportaj: Muammer DİLBER

\n

\n Fotoğraflar: Ayşe KUŞCU

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye'nin en az nüfuslu mahallesi Samsun'da

1 Türkiye'nin en az nüfuslu mahallesi Samsun'da

Samsun'da baba oğul aynı hastanede doktorluk yapıyorlar

2 Samsun'da baba oğul aynı hastanede doktorluk yapıyorlar

Büyükşehir'e adayımız var

3 Büyükşehir'e adayımız var

Taner Taşkın'a güvenoyu

4 Taner Taşkın'a güvenoyu

22 Kasım Perşembe Samsun hava durumu!

5 22 Kasım Perşembe Samsun hava durumu!

3. fakülte açılıyor

6 3. fakülte açılıyor

Samsunspor tek geçti

7 Samsunspor tek geçti

Samsunlulara uyarı var

8 Samsunlulara uyarı var

Taner Taşkın Haberaks TV'de içini döktü: 'Enerjimizi düşürmeyin'

9 Taner Taşkın Haberaks TV'de içini döktü: 'Enerjimizi düşürmeyin'

Cenaze yolunda korkunç kaza: 7 ölü, 15 yaralı

10 Cenaze yolunda korkunç kaza: 7 ölü, 15 yaralı