'Tarımsal kalkınma'da büyük fırsat

Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Samsun'daki gıda ve tarım sektüründe iş yapan girişimci ve üyeleri, toplam 236.4 milyon TL'lik Kırsal Kalkınma programından faydalanmaya çağırdı

'Tarımsal kalkınma'da büyük fırsat

\n Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) tarafından açıklanan Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ile Avrupa Birliği destekli 'Kırsal Kalkınma'nın tarımsal sanayinin gelişmesi için büyük fırsat olduğunu söyledi. Sinan Çakır, "Tarım ve gıda sektöründe iş yapan üyelerimiz başta olmak üzere girişimcilerimizi bu fonlardan yararlanmaya çağırıyorum" dedi.

\n
\n  
\n
\n ÜRETİM YETERSİZLİĞİ VE SANAYİ
\n
\n Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) tarafından açıklanan Katılım Öncesi Mali Yardım Programı(IPARD) hakkında habergazetesi.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. Samsun'un tarımsal potansiyelinin bir çok kriterde diğer illere üstünlük sağlamasına rağmen bu alanda hak ettiği yere ulaşamadığına dikkati çeken Çakır, "Üretici tarafında, tarımsal sanayiye yönelik üretim yetersizliği, sanayi tarafında ise kullanılan teknik ve teknolojide aynı üstülüğün olmadığı net bir şekilde görülüyor. Refah düzeyimizin artması kırsal alanda da yapılacak çalışmalara bağlı" dedi.
\n
\n  
\n
\n TEKLİF, BULUNMAZ BİR FIRSAT
\n
\n Özellikle kırsal alanda ve tarım sektöründe klasik yöntemlerin terk edilmesi gerektiğini vurgulayan Sinan Çakır, "Çağa uygun modern, kaliteli ve yüksek verimin sağlanacağı işletmeler geliştirilmeli. Çünkü refah, kalkınma ve istihdamla, kalkınma ve istihdam ise yeni işletmelerin kurulması ile mümkün ve sürdürülebilir olur. Bu kapsamda TKDK tarafından açıklanan 9. proje teklif çağrısı, ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz biçin bulunmaz bir fırsat" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n KANATLI ET VE KÜMES ÜRETİMİ
\n
\n Samsun il genelinde yatırım düşünen girişimcileri 'TKDK'ya proje sunma' çağrısında bulunan Borsa Başkan Çakır, "Sadece tarımsal ve kırsal alanda değil sanayi, turizm ve çevre konularında da yatırımları destekleyen toplam bütçesi 236.4 milyon TL olan program kapsamında 3 milyon Avro'ya kadar hibe desteği veriliyor. Samsun'da daha önceki etaplardan farklı olarak kanatlı eti üretme, üretici kümesleri kurulması, işletme ve pazarlaması da uygulanacak. Her il için ayrı bir fon oluşturulması ise ayrı bir avantaj. Ne kadar çok nitelikli proje sunulup, ne kadar çok müracat olursa ilimize o kadar çok fon çekilecektir. Bu nedenle tarım ve gıda sektörümüzde iş yapan üyelerimizi, tüm üretici ve firmalarımızı bu programa katılmaya davet ediyorum" dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

3 Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu