Ayrılan ailelere uyarı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, boşanma sürecinde olan ebeveynlerin çocuklarından gelişen durumları saklamamalarını gerektiğini söyledi

Ayrılan ailelere uyarı

\n Boşanma sürecinde olan aileleri çocuklarına nasıl davranacaklarını konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, çocukların ebeveynlerin kabul etmeseler bile evde olan sorunların farkına vardığını hatırlattı. Doç. Dr. Karabekiroğlu, "Evdeki gerginliği mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın, böylece çocuklarınızın süreçten etkilenmesini azaltmış olacaksınız. Boşanıyor olduğunuzu çocuğunuzdan saklamayın, süreç hakkında çocuğunuzu bilgilendirin ve sorularına cevap verin ayrıca soru sorması için onu cesaretlendirin" dedi.

\n

\n 5 VE 9 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR
\n Ailelerin boşanma sürecinde çocukların yaş grubuna göre dikkat edilmesi gereken durumlar hakkında da bilgiler veren OMÜ Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, "5 Yaş altı çocuklarda, anne ve babanın ayrı ayrı kişiler olduğu fikri daha gelişmemiştir. 5 ve 9 yaş arası çocuklar, bu dönemde çocuklar dış dünyaya açıldıkları için hayat düzenlerindeki değişimlere oldukça hassastırlar. Kararınızın onlar yüzünden değil, sizin ortak kararınız olduğunu özellikle vurgulamanız gereklidir. 9 ve 12 yaş arası çocuklar; Bu yaş grubu tepkilerini açıkça gösterir. İlk haberi aldıklarında tepki göstermeseler de ileri dönemlerde kesinlikle bunu yaparlar. Çocuklarınızla sürekli konuşun ve ne düşündüklerini sorun. İlk tepkileri sessizlik olursa, kararı anlamış ve kabullenmiş oldukları yanılgısına düşmeyin. Bazen çocuklar duyduklarını duymamış gibi yapar ve hiçbir şeyin değişmeyeceğine inanarak konuşmayı reddeder veya konuyu değiştirmeye çalışırlar" diye konuştu.
\n Boşanma sürecinde çocuklarda oluşabilecek sorunlar ile ilgilide bilgiler veren Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, şu ifadelere yer verdi;

\n

\n ZOR SÜREÇ
\n "Boşanma gibi sarsıcı bir olayla karşılaşan bir çocuğun gelişiminde aksama olabilir, hatta duraksama bile görülebilir. Unutmamak gerekir ki bu süreç sizin için zor olduğu kadar daha korumasız olan çocuğunuz için daha da zor olacaktır. Çocuklarınızda bu gibi durumlarda sıkça karşılaşılabilecek bir takım duygusal tepkiler ise korku, üzüntü, öfke, suçluluk, yalnızlık, uyku, yemek yememe ve okul sorunları meydana gelebilir. Çocuk bu sorunları dışa yansıtmaz ve içine atarsa bunlar daha sonra şekil değiştirecek ve depresyon, kaygı bozukluğu, ayrılık kaygısı, konsantrasyon eksikliği gibi olarak ortaya çıkabilecektir. Bu yüzden ebeveynlerin her ne kadar kendileri de benzer sorunlar yaşıyor olsalar da, çocuklarının sorunlarını dinlemeye hazır ve istekli olduklarını göstermeleri gerekir" şeklinde konuştu.

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

1 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

2 Kendine yeten kulüp

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

3 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

4 Yılport Samsunspor'a ceza

Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

5 Yılport Samsunspor'da moraller düzeldi

Yılport Samsunspor'da forma savaşı

6 Yılport Samsunspor'da forma savaşı

Futbolculardan Bombardıman

7 Futbolculardan Bombardıman

17 Kasım Cumartesi Samsun hava durumu..

8 17 Kasım Cumartesi Samsun hava durumu..

Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

9 Zabıta görevlisi boş arazide ölü bulundu

MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?

10 MUHALİF ADAYLARIN RAKİBİ KİM?