FERDİ ÖZBEĞEN'E VEDA

Önceki gün vefat eden sanatçı Ferdi Özbeğen için Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda tören düzenlendi

 FERDİ ÖZBEĞEN'E VEDA

\n  

\n
\n Ferdi Özbeğen'in yakınları ve arkadaşlarının katıldığı törende, Özbeğen'in tabutunun yanında bir piyano ile Özbeğen'in bir fotoğrafı ve çiçek yer aldı. Oğlu Hilmi Özbeğen ve yeğeni Hasan Özbeğen, tören boyunca Ferdi Özbeğen'in tabutunun başında bekledi.
\n
\n  
\n
\n ANNESİ ERMENİ, BABASI TÜRK
\n
\n Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, törende yaptığı konuşmada, ''Bu topraklarda yetişip hizmet veren sanatçımıza, Türkiye Cumhuriyeti'ne yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Mekanı cennet olsun'' dedi. Tiyatro sanatçısı Mustafa Alabora ise Ferdi Özbeğen'in zekasıyla, şarkıcılığıyla, Bektaşiliğiyle anılabileceğini ifade ederek, ''O, iki tane kadim kültürün, iki ırkın çocuğuydu. Annesi Ermeni, babası Türk'tü. Umarım onun vefatı, Türkiye'deki kardeşliğin, dostluğun canlanmasını sağlar'' dedi.
\n
\n  
\n
\n Şarkıcı Fedon ise Ferdi Özbeğen'in 15 yıllık dostu olduğunu ifade ederek, ''Ferdi ağabeyim, şöhreti yaşadı, yaşattı, eğitti, şahsen benimle çok ilgilendi. Ağabeyimi kaybettim. Vefa arıyorum dediği kadar varmış demek ki... Ben şuna inanıyorum; onun her dostu bin arkadaşa bedeldir. Benim için bu salon dolmuştur'' dedi. Şarkı sözü yazarı ve sunucu Sezen Cumhur Önal ise Özbeğen'in, makamsal musikiyi Batı müziğiyle harmanlayan değerli bir müzisyen olduğunu söyledi.
\n
\n  
\n
\n SANATÇILAR ORADAYDI
\n
\n Konuşmaların ardından Ferdi Özbeğen'in tabutunun önünden saygı geçişi yapıldı. Törenin ardından Özbeğen'in cenazesi Levent'teki Afet Yolal Camisi'ne getirildi. Burada öğle vakti kılınan cenaze namazı sonrasında Ferdi Özbeğen Ulus Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze namazına Özbeğen'in oğlu Hilmi Özbeğen ve yakınlarının yanı sıra Sezen Aksu, Adnan Şenses, Orhan Gencebay, Coşkun Sabah, Fedon, Ali Poyrazoğlu, İzzet Öz, Ali ve Aysun Kocatepe, Nuri Sesigüzel, Şahin Özer, Selami Şahin, Mustafa Alabora gibi sanatçı arkadaşları ile Haluk Ulusoy ve Mehmet Sevigen de katıldı.
\n
\n  
\n
\n DUYGU YÜKLÜ ŞARKILAR
\n
\n İzmir'de 17 Ağustos 1941'de doğan Özbeğen, Şişli Terakki Vakfı Özel Işık Koleji'nde başladığı öğrenim hayatına İzmir Özel Türk Koleji'nde devam etti.  Özbeğen, ''hariciyeci'' olmak için başladığı  iktisat fakültesindeki eğitimini, babasının vefatı üzerine yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle yarıda bıraktı. Çocukluk yıllarında İzmir'de piyano ile tanışan Ferdi Özbeğen, hayatının bu evresinden sonra tamamen müziğe yöneldi. Zamanla kendi tarzını oluşturan sanatçıyı ülke çapında tanıtan, 1977'de  çıkardığı ilk uzun çaları ''Ferdi Özbeğen ile 45 dakika'' oldu. Özbeğen, ''eğlendirici piyanist'', ''piyanist şantör'' müziğin Türkiye'deki ilk örneklerini verdi. Özbeğen, sanat yaşamına 28 albüm sığdırdı. ''Kandil'' isimli şarkısında ''Vefa arıyorum, dost arıyorum, şefkat arıyorum...'' diyen sanatçı, 1993'ten itibaren çıkardığı best-off albümlerle, eski şarkılarına olan vefasını da gösterdi.  Ferdi Özbeğen, 12 yıldır kanser tedavisi görüyordu.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

1 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

2 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

Samsun'da yaşlı kadının feci ölümü

3 Samsun'da yaşlı kadının feci ölümü

Başkan İsmail Uyanık takipte

4 Başkan İsmail Uyanık takipte

İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

5 İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

6 Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

Koloğlu sahaya indi!

7 Koloğlu sahaya indi!

Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

8 Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

Samsun'da işçiler çatıya çıktı

9 Samsun'da işçiler çatıya çıktı

Bilgi aldı

10 Bilgi aldı