'İntiharlar ilgiyle önlenebilir'

Psikiyatri Uzmanı Dr. Nejat Akyol, mevsim geçişlerinde intihar olaylarında artış görülebildiğini belirterek, "İntiharı engelleyebilecek olan kişilerin ailesi, yakını ve dostlarıdır. Bunlar, kişinin hal ve hareketlerinde önemli değişiklikler görünce mutlak

'İntiharlar ilgiyle önlenebilir'

\n  

\n
\n Samsun'da son günlerde artış gösteren intihar olaylarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Psikiyatri Uzmanı Dr. Nejat Akyol, mevsim geçişlerinde ruhsal hastalıklarda artış görülebileceğini ve intihar olaylarının da artabileceğini söyledi.  Akyol, "Mevsim geçişlerinde özellikle depresyon artışı görülür. Depresyon hastaları bu geçişlerde tedavilerini yarım bırakmışlarsa, ilaç kullanmayı terk etmişlerse sonuç intihara kadar gidebilir.  Bazı insanlarda oluşan depresyonlar ailesi, yakınları ve dostları tarafından fark edilebilir. Kişinin hal ve hareketleri değişiyorsa, daha çok içe kapanıyorsa, sürekli ağlamaklı, huzursuz ve mutsuzsa o kişinin mutlaka psikolojik destek alması sağlanmalıdır" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n AİLELER DİKKAT
\n
\n Akyol, baskı altındaki kişilerin, karne döneminde öğrencilerin, ekonomik nedenlerle büyük kayba uğramış ve sorunlarla baş edecek kadar kişiliği gelişmemiş insanlarda intihar eğilimine rastlandığını kaydederek, "Depresonla bu kişilerin intihara sürüklenmesi olası. Önemli olan, o noktaya gelinmeden sıkıntılara çözüm aranmasıdır. Aileleri, dostları, yakınları, hal ve hareketlerinde ani değişiklik gösteren, içe kapanıklaşan, sürekli ağlamaklı, huzursuz ve mutsuz kişileri gözlemle tespit ettikten sonra mutlak destek almasını sağlamalıdır" dedi.
\n
\n  
\n
\n MEDYAYA UYARI
\n
\n Psikiyatri Uzmanı Dr. Nejat Akyol, medyanın da intihar haberlerini sunarken dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, "İntihar haberlerini sunarken dikkat etmek lazım. Bunalan insanlara, özellikle gençlere ölümü hoş göstermemek, bilinç altına bunu itmemek gerekiyor. İnsan bunaldığında,  eğitimde, ekonomik yönden bunaldığında intiharı övünülecek bir şey gibi göstermemek gerekiyor. Çünkü sorunların hepsi çözüm bulunabilir. Çözüm için de insanın hayatta ve sağlam olması gerekiyor" ifadelerini kullandı. 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

1 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

2 Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

3 Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

Samsun'da bekar evinde silahlı saldırı: 2 yaralı

4 Samsun'da bekar evinde silahlı saldırı: 2 yaralı

Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

5 Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli

6 Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli