İmkansızları yenen adam: Emin Kar

Sürekli ertelenen kongrelerle çıkmaza giden Samsunspor'u maddi ve manevi sıkıntılara rağmen omuzlayan Emin Kar, her türlü imkansızlıklara meydan okuyarak ikinci yarıya coşku yaratacak bir takımı hazırladı

İmkansızları yenen adam: Emin Kar

\n  

\n
\n Birlik ve beraberlik ruhu içinde kenetlenen Samsunsporlu futbolcular Göztepe maçında aldıkları galibiyetle Emin Kar'ı adeta taçlandırdılar.Samsunspor'un 22 Temmuz 2012 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulu'nda başkanlığa seçilen Emin Kar, aradan geçen zamanda ekibiyle birlikte kulübü başarıya taşıyabilmek için çalıştı. Kar, hiç kimseninin aday olmadığı, çalkantılı sürecin yaşandığı  ve Samsunspor'un kayyuma kalacağı yönündeki seslerin giderek yükseldiği anda fiziksel şartlarına rağmen çok sevdiği Samsunspor Kulübü'ne sahip çıktı.  Kongre günü, "Aday varsa ben olmam" diyen Kar'ın bu sözleri salonda bulunanları derinden etkilerken, 'Efsane Kaptan' alkışlar eşliğinde başkanlığa seçildi. 
\n
\n  
\n
\n TAŞIN ALTINA YÜREĞİNİ KOYDU 
\n
\n Samsunspor'un 'efsane kaptanı' Emin Kar,  Samsunspor için bütün çareler tükendiği anda takımın ortada kalmaması için ağır yükün altına girmekten çekinmedi. Ömrünü Samsunspor'a harcayan, bu şanlı formayı defalarca giyen, kaptanlık yapma şerefini tadan, Samsunspor uğruna ayaklarını kaybeden Emin Kar,  yürekten Samsunsporlu olduğunu bir kez daha ortaya koydu ve ekibiyle birlikte taşın altına elini koyarak, büyük fedakarlıklarla Samsunspor'un ortada kalmaması için çalıştı, çabaladı.
\n
\n  
\n
\n SORUNLARLA BOĞUŞTU 
\n
\n Emin Kar, göreve başladığı ilk gün masasının üzerinde acil çözülmesi gereken sorunlar yumağı bulunuyordu. Bunların birinci sırasında maddi kaynak bulmak ve beraberinde transfer geliyordu. Çünkü o günlerde bütün takımlar sezonu açmış, transferlerini gerçekleştirmiş, birinci kampı dahi tamamlamışken; Samsunspor'un lige başlayacak oyuncu grubu dahi yoktu. Tüm maddi zorluklara rağmen ekibiyle birlikte gece gündüz çalışan Başkan Kar, kısa sürede transferleri gerçekleştirip, takımı kampa göndermeyi başardı. 
\n
\n  
\n
\n UMUDUNU KAYBETMEDİ  
\n
\n Ve uzun çalışmalar sonucunda oluşturulan takım lige başlarken, sezonun ilk bir kaç haftası alınan sonuçlar tatmin ediciydi. Ancak daha sonraki süreç ise çoğularına göre endişe vericiydi. Takımın ortaya iyi futbol koymasına rağman galibiyet alamaması, sürekli berabere kalması, zirvede bulunan takımlar kadar mağluyibet bulunmasına rağmen bazı kesimlerde umutsuzluğa yol açtı. İstifalarla kaos ortamı yaratılmaya çalışıldığı anlarda bile Başkan Kar, hiç bir zaman umutusuzluğa kapılmadı, çözüm yolları aradı, kulüp içindeki herkese moral verdi.  
\n
\n  
\n
\n BARIŞ ORTAMI OLUŞTURDU 
\n
\n Başkan Kar, göreve geldikten sonra didişmelerden, kavga ve tartışmalardan uzak durdu, herkesi Samsunspor'un etrafından bir bütün olmaya davet etti. Samsunspor'un herkesin olduğunu, her defasında dile getiren Kar, camiada barış ortamı oluşturmak için elinden gelen bütün çabayı gösterdi. Samsunspor'u daha önemli yerlere getirebilmek için büyük fedakarlık yaparak herkesle görüşme gerçekleştirdi. Başkan Kar'ın camiada barış ortamı oluşturması ise takdir edildi, ona olan sevgi ve saygıyı daha da artırdı.
\n
\n  
\n
\n TAM İSABET 
\n
\n Ligin devre arasına Samsunspor'un 17. sırada girmesinin yanında transfer tahtasının kapanma tehlikesi, camiada karamsar bir tabloya yol açarken; Kar ve onun gibi düşünenler 'ya bir yol bulacaksın, ya da bir yol açacaksın' düşüncesiyle asla yılmadı. Kar, fiziksel durumuna rağmen çok sayıda önemli kişiyi ziyaret ederek takımın önündeki engelleri kaldırdı, transferde düğmeye bastı. Kar, ekibiyle birlikte  PTT 1. Lig'e göre üst düzey sayılan ve tüm kulüplerin gözdesi olan 7 kaliteli oyuncuyu takıma kazandırdı. Alınan futbolcular takıma önemli katkılar sağlarken, taraftarlarda coştu.   
\n
\n  
\n
\n TAKDİR KAZANDI 
\n
\n Samsunspor'un birincisi 2 Şubat'ta çoğunluğun sağlanamaması durumunda ise 9 Şubat 2013 tarihinde yapılacak olan Olağan Genel Kurul'nun yaklaştığı günlerde başkanlık için yine en büyük aday Emin Kar olarak gösteriliyor. Görevde bulunduğu süre içerisinde yaptığı çalışmalarla herkesin takdirini kazanan Kar, kaptanlıkta olduğu gibi çok sevdiği Samsunspor'un başkanlığında da efsaneler arasına adını yazdırmayı başardı.
\n
\n  
\n
\n EMİN KAR'IN ÖZGEÇMİŞİ 
\n
\n 1981-82 sezonunda profesyonel olduğu Samsunspor ile o zamanki adı 2. Lig olan 1. Lig'de şampiyonluk yaşamış ve Süper Lig'de forma giyme fırsatını yakalamıştır. Süper Lig şampiyonluğuna oynayan ve Samsunspor tarafarlarınca 'Efsane' olarak nitelenen kadronun değişmezlerinden biri olan Kar, kaptanlığa kadar yükselmiştir. Samsunspor, Malatyaspor ile deplasmanda oynayacağı maça giderken 20 Ocak 1989 yılında Havza ilçesinde trafik kazası geçirmiş, Teknik Direktör Nuri Asan ile 3 futbolcu hayatını kaybetmiş, kaptan Emin Kar ise belden aşağısı sakat kalmış ve futbol hayatı sona ermişti. Samsunspor'un küme düştüğü 2005-2006 sezonunda da takımda idari menajer olarak görev aldı. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkunç yangın! Yaşlı kadın diri diri yandı

1 Samsun'da korkunç yangın! Yaşlı kadın diri diri yandı

Samsun üst üste sallandı

2 Samsun üst üste sallandı

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

3 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

4 Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

Karadeniz kara teslim

5 Karadeniz kara teslim

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

6 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

7 Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

Başkan İsmail Uyanık takipte

8 Başkan İsmail Uyanık takipte

Koloğlu sahaya indi!

9 Koloğlu sahaya indi!

İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

10 İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı