BİZİM TOPUMUZ DA KAĞITLAR

Briç Federasyonu Karadeniz'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Samsunlu Yaşar Sezen, briçin tamamen bir mantık sporu olduğunu, toplumda bilindiği gibi de kahvehanelerde oynanan kağıt oyunlarıyla da alakası olmadığını belirtti

BİZİM TOPUMUZ DA KAĞITLAR

\n  

\n
\n KAHVE OYUNU DEĞİL
\n
\n Türkiye Biriç Federasyonu Karadeniz'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Samsunlu Yaşar Sezen, bu spor ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Muhabirimiz Selçuk Kaya'nın sorularını cevaplayan Sezen, briç ile ilgili toplumda yanlış bilgiler olduğunu belirtti. Sezen, "Briç, bir kısımca zengin sporu, bazıları da göre de kahvehanelerde oynanan batak oyununun kopyası olarak bilinir. Ancak briç ne zengin sporudur, ne de kahvehanedeki kağıt oyunlarıyla alakası vardır. Briç 52 kağıtla oynanan mantik ve strateji sporudur" dedi. 
\n
\n  
\n
\n İLGİ ARTIYOR AMA...
\n
\n Sezen, "Federasyonumuzun son seçimlerinde başkanımız Dr. Nevzat Aydoğdu'nun listesinde Karadenizden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldım. Yıllarda Briç İl Temsilcisi olarak görev yapan bir kiiş olarak bu onur beni memnun etti. Benim federasyonda görev almamın ardından ise, Briç İl Temsilcisiği'ne de Rıfat Doğan'ı getirdik. Bu spora olan ilgi her geçen gün artıyor. Biz de federasyon olarak ilginin daha da artması için elimizden gelen herşeyi yapıyor, projeler üretiyoruz" diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n 5 BRİÇ KULÜBÜ VAR
\n
\n Yaşar Sezen sözlerine şöyle devam etti: "Samsun'da 5 farklı briç kulübü var. Bu kulüplerde lisanslı sporcular var. Normal futbolda, basketbolda nasılsa, bizlerde de yarışmalara lisanslarla gidiliyor. Bizim futbol topumuz da kağıtlar. Türkiye'de bazı üniversitelerde briç dersi verilmeye başlandı. Bizim federasyon olarak amacımız bunu daha da yaymak. Özel okullar, liseler ve üniversitelerde seçmeli ders olarak briçi anlatmak ve oynatmak. Bu spora olan ilgi Türkiye'de arttığı gibi Samsun'da da oldukça fazla". 
\n
\n  
\n
\n ALZHEİMER OLMAZSINIZ
\n
\n "Briç 52 kağıtla oynanıyor. Kahvehanelerde oynanan batak gibi kağıt oyunları da öyle. Ancak briçin onlarla uzaktan yakından alakası yok. Batak'ta yapabileceğin işler sınırlıdır. Ancak briçte milyonlarda hamle ve strateji var. Bir de briç kesinlikle kumar da değil. Zihinsel güçü artıran, mantığa dayalı bir spor. Ayrıca briç oynayan bir kişi ileride alzheimer yani hafıza bozukluğu, hatırlamakta güçlük çekmek diye de anlandırılabilecek hastalığa kesinlikle yakalanmamaktadır". 
\n
\n  
\n
\n ÜCRETSİZ DERS VERİLİYOR
\n
\n "Ben ayrıca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Samsun Şube Başkanımız. Prof. Dr. Ahmet Rıfat Şahin eşliğinde bu derneğimizde briç eğitimi de veriyoruz. Şu anda ders alan 30 öğrencimiz var. Herkesi de aramıza bekleriz. Onlar yaklaşık 3 aydır eğitim alıyorlar ve bazı temel kuralları kavradılar. Yeni gelenler için de ayrı bir ders programı belirleriz. Yeterki briç oynamak istesinler. Türkiye'de neredeyse her yerde eğitimler ücretli olmasına rağmen, biz de tamamen ücretsizdir". 
\n
\n  
\n
\n YAŞ SINIRLAMAMIZ YOK
\n
\n "Bu sporda herhangi bir yaş sınırlaması yok. 14 yaşında da lisanslı sporcumuz var, 75 yaşında da. Her yaştan isteyen bu sporu yapabilir. Buradan bir müjdeyi de vermek istiyorum. Karadeniz İkili Briç Şampiyonası 8-9 Haziran'da Samsun'da yapılacak. Şampiyonaya 250 civarında sporcu katılmasını bekliyoruz. Yine 2014'de de Kulüplerarası Briç Şampiyonası'nın bir ayağını Samsun'a almayı planlıyoruz. Bu sporda Samsun'un adının geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz". 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

1 Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

2 Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

3 Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

4 Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

5 CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

6 Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

7 Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı