Samsun'un sorunu 'su kirliliği'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri Değerlendirme Raporu'nda Samsum'un '1. öncelikli sorunu', 'su kirliliği' olarak açıklandı

Samsun'un sorunu 'su kirliliği'

\n Çevre ve Şehircilik bakanlığı, illerin çevre sorunlarının ve önceliklerinin yer aldığı Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri Değerlendirme Raporu'nu yayımladı. Raporda Samsun,  '1. öncelikli sorunu su kirliliği' olan 22 il arasında yer aldı.

\n
\n İLLERİN 'KİRLİLİK' TESPİTLERİ
\n
\n Bakanlığı hazırladığı ve 10 Ocak 2013 tarihinde açıkladığı Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri Değerlendirme Raporu'nda 2009-2010 yıllarını kapsayan dönemdeki veri ve bilgilere yer aldı. Raporda illerin birinci öncelikli sorunları, ‘Hava Kirliliği, Su Kirliliği, Toprak Kirliliği, Atıklar, Gürültü Kirliliği, Erozyon ve Doğal Çevrenin Tahribatı’ olmak üzere 6 ana başlıkta incelendi. Bu veriler doğrultusunda 81 ilde hangi kirliliğin 1. öncelikli sorun olduğu belirlenen raporda 33 şehirde hava kirliliği, 23 şehirde atıklar ve başta İstanbul olmak üzere Bursa, Sakarya, Samsun'un da yer aldığı büyükşehirler ile birlikte toplam 22 şehirde su kirliliğinin 1. öncelikli sorun olduğu tespit edildi.
\n
\n  
\n
\n HALKIN BİLİNCİNİ ARTIRMAK
\n
\n 'İçme suyu kirliliği'nin yer almadığı rapor doğrultusunda il sınırları içerisinde bir an önce başlatılarak tamamlanması gerekli çalışmalara yer verildi. Bakanlık internet sitesinde raporla ilgili, "Bakanlığın,  İl Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri, illerimizin çevre sorunlarının ve önceliklerinin neler olduğunu ortaya koyan, aynı zamanda bu sorunların çözümü için ne tür tedbirler alındığı ya da alınması gerektiğini belirten önemli bir çalışmadır. İl Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri, çevre konusunda karar vericilere ve halka çevresel bilgi sağlamakta, böylece karar verme sürecini desteklemekte ve halkın çevresel konularda bilincini artırmaktadır" denildi.
\n
\n  
\n
\n BAKAN BAYRAKTAR'IN ÖNSÖZÜ
\n
\n İnternet sitesinde ayırca Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın raporla ilgili önsözüne yer verildi. Bakan Bayraktar önsözünde, "Bu çalışma, çevre sorunlarımızı bilme ve önceliklendirme noktasında, illerimize ait çeşitli konulardaki sorunları bir arada ele almakta, bunları harita, şekil ve grafikler ile anlamlandırmakta, karar vericilere ile vatandaşlarımıza çevre konularında bilgi sağlamakta, böylece karar verme sürecini desteklemekte ve vatandaşlarımızın çevre ile ilgili konularda bilincini artırmaktadır" ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n habergazetesi.com.tr
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Zeytin tarlasında cinayet

1 Zeytin tarlasında cinayet

Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı

2 Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı

ABD, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili nihai bir sonuca varmadı

3 ABD, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili nihai bir sonuca varmadı

Samsun'da feci kaza! Otomobilin içinde sıkıştılar

4 Samsun'da feci kaza! Otomobilin içinde sıkıştılar

18 Kasım Pazar Samsun hava durumu..

5 18 Kasım Pazar Samsun hava durumu..