'Darbe dönemi gibi'

Atakum Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Erkan, ilçenin sahil bandında güvenlik güçleri tarafından yapılan uygulamaların şikayetleri artırdığını belirterek, "15-20 polisle restoran ve işletmelere girilmesi, halkı tedirgin ediyor, 12 Eylül darbe günlerini hat

'Darbe dönemi gibi'

\n Atakum Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Erkan, güvenlik güçlerinin Atakum sahil bandındaki işletmelerde yaptığı güvenlik uygulamalarının, tedirgin edici boyutlara ulaştığını, 15-20 polisin aynı anda girdiği restoran ve işletmelerdeki insanların yaşananları yaşam tarzlarına müdahale ve baskı olarak görmeye başladığını, bunun da 12 Eylül darbe günlerini anımsattığını  söyledi.

\n
\n YAŞAM TARZINA MÜDAHALE
\n
\n Dr. Murat Erkan, Atakum Kültür ve Eğlence Merkezi'nde basın açıklaması yaptı. Erkan, Atakum sahil bandında güvenlik güçleri tarafından yapılan uygulamaların bölge halkını rahatsız ettiğini belirterek, "Özellikle bu uygulamalarda, 15-20 polisin aynı anda restoranlara ve işletmelere girerek bir tedirginlik ortamı yaratmaları, her hangi bir açıklamada bulunmamaları, kendilerini tanıtır kimlik göstermemeleri ve doğrudan aileleri ile huzurlu bir ortamda yemek yiyen, hoş vakit geçirmeye çalışan kişileri sanki suç işliyormuş muamelesi yaparak tedirgin etmeleri kabul edilemez bir durumdur. Bir kültür kenti olduğunu iddia ettiğimiz, geleceğini turizm çağdaş yaşamı, denizi kumu güneşi ve son yıllarda açılan işletmeleri ile hızla gelişen büyüyen ilçemize bu tür uygulamalar yakışmamaktadır, sosyal ve ekonomik olarak zarar vermektedir. Diğer taraftan bizlere konuyu iletenlerin bu tür uygulamaları güvenlik amacının dışında bir yaşam tarzına müdahale etme ve baskı oluşturma amacı taşıdığını görmeleri üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir hassasiyet içermektedir" diye  konuştu.
\n
\n  
\n
\n 12 EYLÜL'Ü HATIRLATIYOR
\n
\n Erkan açıklamasını şöyle sürdürdü: "Konunun karşılıklı muhatapları açısından sorun teşkil etmemesi için yapılması gereken, kutsal bir görev ifa etmek suretiyle toplumun güvenliğine hizmet eden emniyet güçleri olarak öncelikle bireylerin yaşamlarına, haklarına ve hukuklarına saygı göstermektir. Bu bağlamda zorunlu olarak yapılması gereken güvenlik uygulamaları durumlarında öncelikli olarak işletme sahibine gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra asgari polis memuru ile ve işletmede çalışan bir görevli vasıtasıyla ortamın niteliğine en az etki edecek şekilde gerekli kontrol yapılabilir. Aksi durum 12 Eylül darbesindeki günleri hatırlatan uygulamaları çağrıştırır ki bu durum ne kentimize ne günümüze ne de emniyet güçlerine yakışmaz. Bu anlamda, Sayın Samsun Valisi, İl Emniyet Müdürü ve İlçe Emniyet Müdürünün konuya gerekli duyarlılığı göstereceği ve gerekli tedbirleri alacağına olan inancımız tamdır." 
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

1 Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

Otomobil Elektrik Direğine Çarptı 1 Yaralı

2 Otomobil Elektrik Direğine Çarptı 1 Yaralı

Denizli'de düşen uçağın enkazına ulaşılamadı

3 Denizli'de düşen uçağın enkazına ulaşılamadı

Lüks otomobile uyuşturucu operasyonu: 54 Kilo 800 gram eroin 8 kilo 490 gram afy

4 Lüks otomobile uyuşturucu operasyonu: 54 Kilo 800 gram eroin 8 kilo 490 gram afy