MURZİOĞLU’NDAN DESTEK İSTEDİ HIRSIZLIK İDDİASINA 2 GÖZALTI İNŞAAT İŞÇİSİ TUTUKLANDI İŞKUR 8 BİN 100 KİŞİYİ İSTİHDAM ETTİ OKUR YAZAR BULUŞMASI ÇKS İÇİN SON TARİH 31 ARALIK KAMİL SÖNMEZ TÜRKÜLERLE ANILACAK HAMSİ GERİ GELİNCE FİYATI 3.5 LİRAYA DÜŞTÜ VALİ ÇOMAKTEKİN TÜRKİYE 3.’SÜ FOLKLORCULARI KUTLADI SUNGURLUDA SAKATATÇILAR DENETLENDİ ‘ALO 181’ 2. YAŞINI KUTLADI BAŞKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU ARSİN’DE MÜBADELE MÜZESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI MEVLANA, ATAKUM'DA ANILDI HURDAYA DÖNEN ARAÇLARDAN SAĞ ÇIKTILAR Türkiye'deki düşük fındık üretimi "Alman çikolatası"nı vurdu Göktürk-2 kutupsal yörüngesinde 2. yılını tamamladı Deve ile su çıkarılan tarihi kuyuya yoğun ilgi İzmir'de 96 bin sakız fidanı yeşerecek Türkiye'deki düşük fındık üretimi "Alman çikolatası"nı vurdu TİB'i yeniden yapılandıracağız Sporda 2014 böyle geçti Tunus'ta sandıkların yüzde 75'i açıldı Almanya'da inşaat halindeki camiye ırkçı saldırı Irak ordusu IŞİD kontrolündeki Vefa beldesini geri aldı Karşılarında çelik iradeyle duracağız Türkiye'nin ilk çip fabrikası kuruluyor "Dik ve izzetli bir hükümet gelmiştir" Türkiye'nin umurunda olmaz 2015 yılı bütçe maratonu sona eriyor Her gün binlerce kişi kredi notunu soruyor "Kerbela" bu kez notalarla gönülleri yakacak Afyonkarahisar'da trafik kazası: 22 yaralı ABD'de öldürülen polis memurları için anma İstanbul'da silahlı çatışma Makedonya'da Türkçe Eğitim Bayramı kutlandı Bedii ile darbe karşıtı 311 kişi 11 Ocak'ta hakim karşısında Netanyahu'dan "Filistin tasarısına red" çağrısı ŞANSSIZ ADİLOVİÇ UMAR'IN MENAJERİNİN SAMSUN ÇIKARMASI KRAL MAÇTAYDI ALTIN SEVGİ TUTU, MBİLLA'YA 10 BİN AVRO VERMİŞ COŞKULU DESTEK Minik raketler işbaşında 19 Mayıs'tan muhteşem dönüş Büyükşehir gol yağdırdı SÜPER HAVZA Puanları paylaştılar Yolspor kaçtı Irmak kovaladı Yılmaz, Kütahya'da Sanatçıya İkiz desteği TÜRKAV'dan şiir ve türkü dinletisi Heyelan bölgesini incelediler Sökmen güven tazeledi İMO'dan vefa NARKOTİM GÖZ AÇTIRMIYOR GÜLDÜREN UYARI Bu baraj ilaç olacak TOK MANGAL BAŞINA GEÇTİ OMÜ'ye Erasmus kalite ödülü Tarihi camiye inceleme KARADENİZ'İN İNCİSİ: ATAKUM Kadınlar maharetlerini konuşturdu SU MÜJDESİ MHP ATAKUM'DA, UZUN YENİDEN Kadin ve gençler delegelerini seçti SELAMİ ALTINOK 'SELAM' YOLLADI Fındıkkıran büyüledi Yıldız Tilbe yılbaşı akşamı Neco Sultan Plaza'da BARONLARIN KORKULU RÜYASI 'Aşık Obalı' belgesel oldu ARAMIZDA PARALELCİ VAR FIRSAT TEPTİK Onlar gazeteci değil miydi?..

İNSAN YÜZLERİ

Filiz Çapar ŞAHİN - 03.12.2012

 

                Severim insan yüzlerini incelemeyi. Ta dibe kadar bakınca binlerce dünyanın kapılarını aralar her bir mimik. Saklanır ruhlar yüzlerin arkasına, her an bizi sobelemek istercesine. Gerçekten bakmasını bilene neler neler söyler, hem de en olmadık zamanlarda. Bir kavganın ortasında birden bire bulunduğum yeri,  rakibimin gözlerinde küçücük bir insanlık gördüğüm için terk eder oldum. Bu konudaki cehaletimi yener yenmez başladı savaşım. Özellikle karakaleme başlayıp; yüz, vücut oranlarını öğrendikten sonra benim de zihnim parçalara bölündü.  Gözler, burun, kaşlar, çene… Her birinin oranı, oransızlığı gizli şeyler fısıldar oldu kulaklarıma. Hele hele medeniyet tarihinden biraz da mürekkep yaladın mı, insanları kategorize etmeye de başlıyorsun. Bu işin teknik yanı. Ne kadar çok yüzle karşılaşıp, ne kadar çok yüzü birbiriyle karşılaştırırsan; o kadar çok veri sıralanıyor art arda. Birçok insanın yüzü birbirine benzese de, her birinin yüzündeki benzersiz bir ayrıntı avlar sizi.  Bir gülüş, bir kaş kaldırma… Genler konusuna gelince de bunu bilim adamları halletsin, ben o kadarına karışamayacağım. Beni cidden ilgilendiren, insanların yüz çizgilerinden, yüz biçimlerinden çok; onların yüzlerinin bende uyandırdığı duygular. Tanıdıklarım veya tanımadıklarım, hiç fark etmez. Her biri bir duyguya kilitler beni.  Bazen hiç tanımadığım bir insan bende o kadar büyük bir güven duygusu uyandırır ki, bütün hayatımı ona rahatlıkla anlatabilirim. Üstelik hiçbir ayrıntıyı saklamadan, pat diye. Gözlerinin biçimindeki dürüstlüğe, dudaklarının kıvrımlarındaki sırdaşlığa ram olurum. Bazı yüzler vardır, baktığınızda sizi gerim gerim gerer. Nedenini anlamazsınız. Kız çok güzeldir, tatlı tatlı bir konuşması vardır. Birden yüz bin vatlık bir akım sizi alıp yerden yere çarpmaya başlar. Kaçacak delik ararsınız. Zaten kaçarsınız da…Bazı yüzler doludur, bazıları da boştur. Çözemediğim, sırrına vakıf olamadığım hayatların uzantısı olan yüzleri keşfetmek büyük eğlencedir bana. Kaçamak sorularla, takıldığım bu ağdan kendimi kurtarmaya çalışırım. Eğer bir şey öğrenemezsem, bilirim uykularımı kaçırır, bana huzur bırakmaz. Onun için böyle bir yüzle karşılaştığımda en acımasız sorularımı gizlice gönderirim. Karşımdaki şüphelenmesin diye de en sevimli halimi takınırım. Yeni tanıştığınız birine bunu yapmak bir hayli zordur. Sırrı yakalayana kadar bırakmam yakasını. Küçücük, kaşık kadar yüzlerin ne sırlar sakladıklarını bilseniz…
               Biraz paranoyakça olduğunu kabul ediyorum. Ama kendimle ilgili bu durumun iyi tarafından bakıyorum. Karşımızdaki insanların yüzüne bakınca hissettiklerimiz, onun kim olduğunu biraz olsun söylemiyor mu? İnsan kendi bilinçaltından bu kadar tedirgin olmasa ve birazcık ona inanmayı öğrense, bu gün yanlış adamlar tepemizde olmazdı. Geçenlerde bir araştırma programı izliyorum, seri katillerle ilgili. Birçok seri katilin yakalanamamasının altında yatan neden, onların çok sıradan hayatlar yaşıyor olmalarıymış. Yani sizin komşunuz, bakkalınız falan seri katil olabilirmiş. İyi de kardeşim siz hiç birbirinizin yüzüne doğru düzgün bakmıyor musunuz? Adamın bakışlarına, konuşurken dudaklarının aldığı biçimin inandırıcılığına… Hadi yüzleri incelemeyi bir kenara bırakalım. İnsanların söylediklerinden onların aslında ne olduklarını o kadar kolay yakalayabiliriz ki. En çok tekrar ettiği sözcükleri zihninizde tutmaya çalışın bakalım karşınıza ne çıkacak. Hatta mümkünse çaktırmadan bir kenara not alın. Tabi nasıl örnekler verdiği de önemli. Çünkü insan akıcı bir konuşmanın içinde en çok kendi yaşamından örnekleri netleştirebilir. Özetle insanların kullandığı sözcükler hangi alandansa, onlar o alanla bir hayli meşguldürler. İşi gücü kitaplar olan biri size kitaplardan bahseder. Hayatı sürekli şans oyunlarıyla tanımlıyorsa, bir pişpirikçiyle karşı karşıyasınız demektir. Yani insanlar bir şekilde kendilerini ele verirler. Bakmasını, duymasını ve hatta koklamasını bilene. 
 
               ULTREYA…
order abortion pill on line abortion pill where can i buy abortion pills

Yorum Yazın


Yorumlar0 Yorum


Çağın içinde bir ömür
Eyvah düşünüyorum!
Dünya hali

KİM SUÇLU?
ORTASINI BULMALI…
Nereden başlasak
Kederlerle teselli bulşurken
KİBİRLİ, BENCİL ve YALNIZ
İNSAN YÜZLERİ
Savaşıyoruz...