SAMSUN’DA İŞKUR’A 38 BİN 822 BAŞVURU 2 KİŞİ SOBADAN ZEHİRLENDİ BIÇAKLA YARALAMAYA TUTUKLAMA SENTETİK UYUŞTURUCU YAKALATAN GENCE HAPİS CANİK'TEN, GANA'DAKİ CAMİ YAPIMINA DESTEK GİRESUNSPOR HAZIRLIKLARI BAŞLADI SİLAHINI ATIP KAÇTI, ÇATIDA YAKALANDI HALDE İNCELEMELERDE BULUNDULAR KÖKTAŞ'TAN KONGREYE DAVET "CANIMIZI SİZE EMANET EDİYORUZ" HASTANE ÖNÜNDE İNTİHAR ETTİ BİR GARİP GASP OLAYI ENGELLER BİRLİKTE AŞILACAK "TORNA MAKİNELERİNİ ÇOK SEVERİM" DİYEREK HIRSIZLIK YAPTI HIRSIZLIK YAPINCA TUTUKLANDI OMÜ - SUDAN İŞBİRLİĞİ 9 BİN KİŞİ ATAKUM’A TAŞINDI OMÜ'YE 711 BİN HASTA BAŞVURDU OKUL SERVİS SÜRÜCÜLERİNE EĞİTİM VERİLDİ KARADENİZ'İN EN BÜYÜĞÜ SAMSUN'DA OMÜ TIP BAŞHEKİM YARDIMCILIĞI KADROSUNDA DEĞİŞİKLİK 'GİYSİ ODASI'NA EMEĞİ GEÇENLERE PLAKET HER 4 BEYAZ EŞYADAN 3'Ü İHRAÇ EDİLİYOR Antalya'da otobüs ile tır çarpıştı: 5 ölü Peynire tuz ve yağ ayarı geliyor ORDU'NUN NÜFUSU AZALDI ORDULU ARICILARA 5 MİLYON LİRALIK DESTEK SİNOP’TA YAŞANAN “YILKI ATI” OLAYINA AÇIKLAMA SİNOP LİMANI’NDA “OKSAİL” AVI AMASYA BELEDİYESİ ESNAFLA İSTİŞAREYE DEVAM EDİYOR TOKAT’IN NÜFUSU 788 KİŞİ DÜŞTÜ GİRESUN NÜFUSUNA İSTİHDAM ENGELİ KÜÇÜK AMERİKA, NEW YAĞLIDERE "TEK ÇATI ALTINDA TOPLANSIN" SURİYELİ KADIN ALTINLARI ALIP KAÇTI BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ YOMRA’YA ARAP KARDEŞ BÜYÜKŞEHİR 43 ARSAYI KİRALAYACAK AĞLATAN ÜRETİM ESNAF DA ARTIK AVM'DE İsrail ordusu Lübnan sınırındaki varlığını artırıyor Fed 'sabırlı' tutumunu sürdürüyor İzmir merkezli operasyonda 20 gözaltı Spekülasyon hezimetle bitti Almanya'da yabancılara saldırılar arttı Çözüm Süreci'nde herhangi bir duraksama yok Kıdem tazminatı düzenlenecek Devletin yönetiminde gerginlik olmaz Hükümet halktan destek görüyor İlk konuta yüzde 15 devlet desteği olacak Antalya'da otobüs ile tır çarpıştı: 5 ölü Mc Donald's'ın CEO'su değişiyor İstanbul'da elektrik kesintisi Moskova'da Suriye için toplandılar Küba Guantanamo'yu istiyor Daha fazla petrol göndermeyeceğiz Suriye'ye yardım götüren ambulans devrildi Bu hafta 9 film vizyona girecek EREN BEKLENİYOR YABANCI HAREKATI KIRAN KIRANA MAÇ MENAJERLER ENGELLEDİ İDMANA ÇIKAMADI GOLCÜLER COŞTU PENALTI USTALARI GİRESUNSPOR'A ODAKLANDIK Attı attırdı Burhan'ın sevinci SAMSUN NASIL TUR ATLAR? TARAFTAR COŞTU Bafra mutlu döndü 3 puan İlkadım-Yabpanın KaraSamsun farkı Özel İdare'den gol yağmuru Derbinin galibi Yolspor Filede geçit yok ŞAMPİYONA VİZESİ ALDILAR Recep Ladik Belediyespor'da SAMSUN'UN YILDIZLARI Telafi edilecek Alkışlar Vezirköprü'ye Artvinliler başarı diledi Platform'dan 'devam' kararı Başkan Şahin'e maket ev UCUZ EKMEK SATAN YANDI ÇİFTÇİYE CEVİZ DERSİ SADEF şölene hazırlanıyor ANADOLU PARTİSİ ÖRGÜTLENİYOR CHP'DE ÖN SEÇİM ASIRLIK TÜRBEDE TALAN SİYASETE GÖZ KIRPTI KOÇ, KONSEYDE BAŞKAN KÖKTAŞ, GENEL MERKEZİ BEKLİYOR Aday adayı tipleri...

Dünya hali

Filiz Çapar ŞAHİN - 24.12.2012

 

                  Yaşadıklarım düşüncelerimin delili olsun diye kafamdaki şablona göre hizaya sokuyorum günlerimi, uzun zamandır. Bir süre sonra da prensiplerim haline geliyor, ister istemez. Arada sırada da prensiplerimi kontrol edip bir muhasebesini yapıyorum. Hayatla böyle geçinip gidiyoruz işte. Tabanımı,  bizim toplumumuz gibi bir topluma dayadığım için dünyamı ve kurallarımı esnetmek zorunda kalıyorum, insan içine girdiğim zaman. Misafirlerim vardı geçenlerde, üstelik de yatılı. Benden yaşça büyük insanlar. Saygıda kusur etmeyelim diye onların hayat biçimine benzer bir dünyada misafir ettim evimde birkaç gün. Benim günlerce düğmesine dokunmadığım televizyona da gün doğdu tabi. Eee, ben de onlarla kahvaltıya oturunca mecburen bu gürültüden nasibimi aldım. Hem de cırıl cırıl…Yaşlı insanlar, kulakları duymuyor, gözleri görmüyor. İster istemez son ses açıyorlar, televizyonun dibine yapışıyorlar. 
Neyse efendim, bir sabah kahvaltılarını hazırladım, çaylarını önlerine getirdim, kendime de demli bir çay aldım. Misafirim zarif beyefendi, hemen kumandayı aldı. Gerçi sadece zorunlu ihtiyaçlarını gidermek için elinden bırakabiliyor. Bir yandan çayını yudumluyor, bir yandan kanalları geziniyor. Sabah sabah haberleri izleyecek diye düşünüyorum. Kanal kanal geziyoruz, amaçsız. Önce bir moda yarışması… Kadınlar kıran kırana belli bir zaman dilimi içinde en şık kıyafetleri almaya çalışıyor. Yarışmacıya yarışmanın başında şeker gibi rengarenk zarflar uzatıyorlar. İçlerinden birini dualarla seçiyor. Alışveriş bölgesi belli oluyor, özel lüks bir minibüsle hızla oraya yönleniyor. O dükkan senin, bu dükkan benim. Beyefendi bir on, on beş dakika oraya takıldı. Neyse, sonra sıkıldı sanırım, kendini bir yemek programına attı. Kadınlar, öyle büyük bir gayretle yemek pişiriyor ki… Sanırsın Afrika’daki kıtlığa yemek hazırlıyor. Hepsi de hamur işi…                  Hamurlara çentik atılıyor, karnı yarık haline getiriliyor, içine peynir dolduruluyor. Yavaş yavaş karnı doymaya başlayan misafirim için cazibesini kaybettiğinden başka bir kanala akıyoruz. Bir magazin programı, kim kimi nerede bulmuş, kim kime ne demiş, kim kimi mahkemeye vermiş… Seyret, seyret bitmiyor. Kahvaltımız bitmeye yaklaşıyor. Kahvaltıdan memnun, televizyondan memnuniyetsiz misafir amca, kumandayı bırakıyor. Milli piyango çeker gibi bir de ben el atıyorum kumandaya, ne çıkarsa şansımıza diye. National Gography kanalına geliyorum, Meksikalı bir bilim adamının çırpınışlarını izliyorum. Son günlerde bolca söz edilen Mayalarla ilgili bir araştırma. Maya kaynaklarında adı geçen bölgeleri karış karış geziyor, bilimsel çalışmalara yenilerini ekliyor. Dünyanın hiç bilinmeyen tarihini ve insanların o dönemlerde nasıl yaşadıklarını ortaya döküyor. Yeraltı mağaralarındaki ritüeller, kaynaklarda adı geçen yerlerin gerçek boyutları… Misafirim, yüzünü kaldırıp bakmıyor bile. Sonra da söylenmeye başlıyor: “Görüyor musun, artık televizyonlarda hiçbir şey kalmadı.” Nezaketen yüzüne söyleyemiyorum; ama kalbimden geçen düşünceler yüzüme akın ediyor: “Nasıl yok yahu. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlamak için o kadar gezmeye görmeye gerek yok. Baksana, insanlığın büyük bir kısmı dış görünüşüyle ilgileniyor. Ekonomi, süs püs üzerine kurulu. Başka büyük bir çoğunluk da gayet müsrifçe yeme derdinde. Gelsin, et yemekleri, gelsin tatlılar. Afrika mafrika kimin umurunda… Zavallı bilim adamları da çırpını çırpını dursunlar bir köşede. Kimsenin onların yaptığı işi umursadığı yok. Zaten dünyanın kaçta kaçını oluşturuyorlar ki…” 
Öyle içimden bütün bunları sızım sızım anlatıyorum kendi zihnime. Yapılacak bir şey yok, bazen gerçek düşüncelerini söylemek nezaketsizlik sayılır. 
 
ULTREYA…

Yorum Yazın


Yorumlar0 Yorum


Çağın içinde bir ömür
Eyvah düşünüyorum!
Dünya hali

KİM SUÇLU?
ORTASINI BULMALI…
Nereden başlasak
Kederlerle teselli bulşurken
KİBİRLİ, BENCİL ve YALNIZ
İNSAN YÜZLERİ
Savaşıyoruz...