Haber Gazetesi

BAYAN ÖĞRETMEN TÜFEKLE KENDİNİ VURDU BALDIZA ŞANTAJLA TECAVÜZ İDDİASI "PARTİNİN İSMİ DEĞİŞMEDİ” SANAYİ ESNAFI YOL KAPATTI 15 YAŞINDAKİ KIZ KURTARILAMADI “YEREL YÖNETİCİLER SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMELİ” İŞ YERİNE SİLAHLI SALDIRI HASTA BAKICI HASTA KADINA TECAVÜZ ETTİ KARADENİZ'DE CAN PAZARI ”TÜRKİYE HIZINA HIZ KATACAK” 500 KM BETON YOL YAPILACAK EKPSS tercihleri yarın alınmaya başlanacak BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜN ARİFESİNDEYİZ “DAVUTOĞLU, YENİ BAŞLANGICIN HABERCİSİ" CHP MYK Toplandı Görmez din eğitiminin önemine işaret etti Lise nakillerinde paniğe gerek yok Ateşkesin detayları ortaya çıkmaya başladı AMİSOS TEPESİ'NE ZİYARETÇİ AKINI Sayın Davutoğlu emanetçi değildir İNCE SAMSUN'DA CEZA YERİNE LEBLEBİ MUHARREM İNCE RİZE'DE ZİHİNSEL ENGELLİ GENCİN CESEDİ BULUNDU BAŞKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU’NDAN “HAVUZ” AÇIKLAMASI BULUTLARIN ÜZERİNE ASFALT SERİYORLAR KARAYAKA KOYUN ISLAH PROJESİ "KAYNAKLARIMIZ 275 MİLYON'A YETER" Yabancı liderler devir teslim töreni için gelmeye başladı İslam dünyası eyleme geçmeli Eylül'de 101 bin sınıf daha "akıllanacak" SAMSUN ZAFER BAYRAMI'NA HAZIRLANIYOR Aşırı sıcaklarda nasıl beslenilmeli? Dışişleri Bakanlığı, vatandaşları Yemen konusunda uyardı Sokak köpeğinden çevre dersi BTK'dan Twitter açıklaması iPhone 5 kullanıcıları dikkat! Kahvaltıyla ilgili ezber bozan araştırma SU KANALINA DÜŞEN GENÇ KIZ VATANDAŞLAR KURTARDI BU KEZ HES İSTEYENLER GÖSTERİ YAPTI YANGINDA BİR ÇOCUK HAYATINI KAYBETİ OTOMOBİL VE DOLMUŞ ÇARPIŞTI: 11 YARALI ÇOCUKLAR SÜS HAVUZUNDA SERİNLİYOR SERİNLEMEK İÇİN YEŞİLIRMAK'A 1 KİŞİ BOĞULDU AMASYA POLİSİNDEN ESRAR OPERASYONU 56 ARAÇ VE 52 ESNAFA KALDIRIM CEZASI YAŞLI ADAMIN EMEKLİ MAAŞINI ÇALDILAR HASTANE İNŞAATI DEVAM EDİYOR HOPA’DAN İSTANBUL’A KÜREK ÇEKİYOR GAZZE’YE İLAÇ VE BEBEK MAMASI MEDİCANA RÜYA ÇOCUKLARI AĞIRLADI Rus doktorlar başardı Kalıcı ateşkes kayda değer bir adım İşgali sona erdirecek müzakerelere dönülmeli Gaz konusu şu an çıkmazda Gazzeliler "direnişin zaferini" kutluyor Gazze'de kalıcı ateşkes sağlandı Bu asla bir veda değildir SIKINTI VAR DESTEK YOK GELMEK İÇİN CAN ATIYOR Borçlar ödendi Giresun taktiği Alver'den ziyaret Hedefleri Süper Lig Türkiye Kupası Samsun'un İLK MAÇLAR ZOR OLUR Savunmada rekabet UMAR'A SÜPER TEKLİF Güzel başlamak istiyoruz HAVUZUN KEYFİ BAMBAŞKA ÖNCE DERS SONRA FUTBOL BAŞKANDAN YABANCI MÜJDESİ EĞİTİMDE KALİTE ARTACAK Esnaf yeni cadde istiyor SAMSUN - ORDU BİRLİKTELİĞİ O UCUBELER NE OLACAK ? ÇAKMAK BARAJI S.O.S VERİYOR Boşuna olmuyor...

Dünya hali

Filiz Çapar ŞAHİN - 24.12.2012

 

                  Yaşadıklarım düşüncelerimin delili olsun diye kafamdaki şablona göre hizaya sokuyorum günlerimi, uzun zamandır. Bir süre sonra da prensiplerim haline geliyor, ister istemez. Arada sırada da prensiplerimi kontrol edip bir muhasebesini yapıyorum. Hayatla böyle geçinip gidiyoruz işte. Tabanımı,  bizim toplumumuz gibi bir topluma dayadığım için dünyamı ve kurallarımı esnetmek zorunda kalıyorum, insan içine girdiğim zaman. Misafirlerim vardı geçenlerde, üstelik de yatılı. Benden yaşça büyük insanlar. Saygıda kusur etmeyelim diye onların hayat biçimine benzer bir dünyada misafir ettim evimde birkaç gün. Benim günlerce düğmesine dokunmadığım televizyona da gün doğdu tabi. Eee, ben de onlarla kahvaltıya oturunca mecburen bu gürültüden nasibimi aldım. Hem de cırıl cırıl…Yaşlı insanlar, kulakları duymuyor, gözleri görmüyor. İster istemez son ses açıyorlar, televizyonun dibine yapışıyorlar. 
Neyse efendim, bir sabah kahvaltılarını hazırladım, çaylarını önlerine getirdim, kendime de demli bir çay aldım. Misafirim zarif beyefendi, hemen kumandayı aldı. Gerçi sadece zorunlu ihtiyaçlarını gidermek için elinden bırakabiliyor. Bir yandan çayını yudumluyor, bir yandan kanalları geziniyor. Sabah sabah haberleri izleyecek diye düşünüyorum. Kanal kanal geziyoruz, amaçsız. Önce bir moda yarışması… Kadınlar kıran kırana belli bir zaman dilimi içinde en şık kıyafetleri almaya çalışıyor. Yarışmacıya yarışmanın başında şeker gibi rengarenk zarflar uzatıyorlar. İçlerinden birini dualarla seçiyor. Alışveriş bölgesi belli oluyor, özel lüks bir minibüsle hızla oraya yönleniyor. O dükkan senin, bu dükkan benim. Beyefendi bir on, on beş dakika oraya takıldı. Neyse, sonra sıkıldı sanırım, kendini bir yemek programına attı. Kadınlar, öyle büyük bir gayretle yemek pişiriyor ki… Sanırsın Afrika’daki kıtlığa yemek hazırlıyor. Hepsi de hamur işi…                  Hamurlara çentik atılıyor, karnı yarık haline getiriliyor, içine peynir dolduruluyor. Yavaş yavaş karnı doymaya başlayan misafirim için cazibesini kaybettiğinden başka bir kanala akıyoruz. Bir magazin programı, kim kimi nerede bulmuş, kim kime ne demiş, kim kimi mahkemeye vermiş… Seyret, seyret bitmiyor. Kahvaltımız bitmeye yaklaşıyor. Kahvaltıdan memnun, televizyondan memnuniyetsiz misafir amca, kumandayı bırakıyor. Milli piyango çeker gibi bir de ben el atıyorum kumandaya, ne çıkarsa şansımıza diye. National Gography kanalına geliyorum, Meksikalı bir bilim adamının çırpınışlarını izliyorum. Son günlerde bolca söz edilen Mayalarla ilgili bir araştırma. Maya kaynaklarında adı geçen bölgeleri karış karış geziyor, bilimsel çalışmalara yenilerini ekliyor. Dünyanın hiç bilinmeyen tarihini ve insanların o dönemlerde nasıl yaşadıklarını ortaya döküyor. Yeraltı mağaralarındaki ritüeller, kaynaklarda adı geçen yerlerin gerçek boyutları… Misafirim, yüzünü kaldırıp bakmıyor bile. Sonra da söylenmeye başlıyor: “Görüyor musun, artık televizyonlarda hiçbir şey kalmadı.” Nezaketen yüzüne söyleyemiyorum; ama kalbimden geçen düşünceler yüzüme akın ediyor: “Nasıl yok yahu. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlamak için o kadar gezmeye görmeye gerek yok. Baksana, insanlığın büyük bir kısmı dış görünüşüyle ilgileniyor. Ekonomi, süs püs üzerine kurulu. Başka büyük bir çoğunluk da gayet müsrifçe yeme derdinde. Gelsin, et yemekleri, gelsin tatlılar. Afrika mafrika kimin umurunda… Zavallı bilim adamları da çırpını çırpını dursunlar bir köşede. Kimsenin onların yaptığı işi umursadığı yok. Zaten dünyanın kaçta kaçını oluşturuyorlar ki…” 
Öyle içimden bütün bunları sızım sızım anlatıyorum kendi zihnime. Yapılacak bir şey yok, bazen gerçek düşüncelerini söylemek nezaketsizlik sayılır. 
 
ULTREYA…

Yorum Yazın


Yorumlar0 Yorum


Çağın içinde bir ömür
Eyvah düşünüyorum!
Dünya hali

KİM SUÇLU?
ORTASINI BULMALI…
Nereden başlasak
Kederlerle teselli bulşurken
KİBİRLİ, BENCİL ve YALNIZ
İNSAN YÜZLERİ
Savaşıyoruz...