Haber Gazetesi

Müze ziyaretçisi yüzde 50 arttı

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü Muhsin Endoğru, müze ziyaretçilerinin geçen yıla oranla yüzde 50 arttığını söyledi

Kültür Sanat - 21 Temmuz 2013, Pazar
Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü Muhsin Endoğru, yerli ziyaretçilere yapılan müze kartı satışı ve gerçetleştirdikleri kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Endoğru, "Müze kartı sayesinde müzelere ilgi arttı" dedi.
 
İLGİ ARTTI 
Geçen yıla oranda yerli ziyaretçi sayısında yüzde 50'ye yakın artış olduğunu ifade eden Endoğru, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 18 yaş üzeri yerli ziyaretçilerimize 1 yıl geçerli 30 TL karşılığında müze kartı satışı yapıyoruz. Müze kartı sayesinde halkımız Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı tüm müzeleri ücretsiz gezebiliyor. Müze kartıyla, müzemizi gezen ziyaretçi sayısı 2012 yılının ilk altı ayında 4 bin 900 iken, 2013 yılının ilk altı ayında ise 5 bin 800'e çıktı" diye konuştu.
 
KAZILAR SÜRÜYOR
Samsun'da yapılan kazılar hakkında da bilgi veren Endoğru şunları söyledi:  "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ile Vezirköprü İlçesi Oymaağaç'da bir kazı çalışmamız bulunmaktadır. Ayrıca yakın bir zamanda Prof. Dr. Önder Bilgi başkanlığında Bafra İlçesi İkiztepe'de yapılacak bir kazı çalışmamız olacak." 

Yorum Yazın


Yorumlar Yorum


HUZUREVİNDE OPERA RÜZGARI

SAMSUN Devlet Opera ve Balesi, Samsun Huzurevi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalanlara konser verdi.

21 YAŞINDA ÜÇ DALDA YAZARLIK YAPIYOR

Edebiyatın üç farklı dalında profesyonel yazarlık yapan Samsunlu 21 yaşındaki Burak Yavuzyiğit, hedefinin saygı duyduğu usta yazarlar arasına girmek olduğunu söyledi.

TARIM VE İNSAN

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2013 yılında düzenlenen 5. Tarım ve İnsan Konulu Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren fotoğraflardan oluşan sergi, Samsun Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde açıldı.


ROMANYA'DA BİRİNCİ OLDULAR

İlkadım Belediyesi Türk Halk Dansları Topluluğu Romanya’nın Galati şehrinde yapılan Uluslararası Halk Dansları Yarışması’nda birinci oldu.

MEDICANA’DAN FOTOĞRAF SERGİSİ

Hollanda’ya işçi göçünün 50. yılı anısına Medicana International Samsun Hastanesi’nin katkılarıyla işçi göçünün yaşandığı dönemi yansıtan bir fotoğraf sergisi düzenlendi.

Samsun’un tarihnine ışık tutan fotoğraflar

Samsun’un tarihi geçmişini zaman tünelinde yolculuk ediyormuş gibi ziyaretçilere gösteren ve 1 yılda yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği Kent Müzesi’ne vatandaşların bağışladığı fotoğraf ve eşyalar kentin tarihi geçmişine ışık tutuyor

RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANMAK ÜZERE

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yaptırılan Seyyid Kudbiddin Camisi ve Kütüphanesi’nin restorasyon çalışmalarının yüzde 80’inin tamamlandığı bildirildi.

YÜZ YILLIK BAYRAM GELENEĞİ

Samsun'un Ayvacık ilçesine bağlı Çamalan Kadılar Mahallesi’nde bayram sofrası kurulması geleneği halen yaşatılıyor.

HALK DANSLARI FESTİVALİ İPTAL EDİLDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Uluslararası Halk Dansları Festivali”nin bu yıl yapılması planlanan 33. sünün iptal edildiği bildirildi.

Samsun simidi film oldu

Samsun’un marka yiyeceklerinden olan simit ile ilgili kısa bir film çeken Uğur Kurt, “Simitle ilgili tanıtım eksikliği vardı, bunu giderdik” dedi