Haber Gazetesi

Müze ziyaretçisi yüzde 50 arttı

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü Muhsin Endoğru, müze ziyaretçilerinin geçen yıla oranla yüzde 50 arttığını söyledi

Kültür Sanat - 21 Temmuz 2013, Pazar
Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü Muhsin Endoğru, yerli ziyaretçilere yapılan müze kartı satışı ve gerçetleştirdikleri kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Endoğru, "Müze kartı sayesinde müzelere ilgi arttı" dedi.
 
İLGİ ARTTI 
Geçen yıla oranda yerli ziyaretçi sayısında yüzde 50'ye yakın artış olduğunu ifade eden Endoğru, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 18 yaş üzeri yerli ziyaretçilerimize 1 yıl geçerli 30 TL karşılığında müze kartı satışı yapıyoruz. Müze kartı sayesinde halkımız Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı tüm müzeleri ücretsiz gezebiliyor. Müze kartıyla, müzemizi gezen ziyaretçi sayısı 2012 yılının ilk altı ayında 4 bin 900 iken, 2013 yılının ilk altı ayında ise 5 bin 800'e çıktı" diye konuştu.
 
KAZILAR SÜRÜYOR
Samsun'da yapılan kazılar hakkında da bilgi veren Endoğru şunları söyledi:  "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ile Vezirköprü İlçesi Oymaağaç'da bir kazı çalışmamız bulunmaktadır. Ayrıca yakın bir zamanda Prof. Dr. Önder Bilgi başkanlığında Bafra İlçesi İkiztepe'de yapılacak bir kazı çalışmamız olacak." 

Yorum Yazın


Yorumlar Yorum


YÜZ YILLIK BAYRAM GELENEĞİ

Samsun'un Ayvacık ilçesine bağlı Çamalan Kadılar Mahallesi’nde bayram sofrası kurulması geleneği halen yaşatılıyor.

HALK DANSLARI FESTİVALİ İPTAL EDİLDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Uluslararası Halk Dansları Festivali”nin bu yıl yapılması planlanan 33. sünün iptal edildiği bildirildi.

Samsun simidi film oldu

Samsun’un marka yiyeceklerinden olan simit ile ilgili kısa bir film çeken Uğur Kurt, “Simitle ilgili tanıtım eksikliği vardı, bunu giderdik” dedi


Ekmekçi'den Uzun'a ziyaret

Emekli memur Ekonomist-İktisatçı ve şair Ahmet Ekmekçi, Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun'u ziyaret etti.

ATIK MADDELERLE TABLOLARA HAYAT VERİYOR

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi Halk Eğitim Merkezi’nde El Sanatları Eğitmeni olarak görev yapan 42 yaşındaki tasarımcısı Bahar Değirmenci, topladığı yosun, ağaç dalları, midye kabukları, bitkiler, kuş tüyleri ve ölü böceklerle tablolara hayat veriyor.

Kurumuş yapraklar üzerinde hat sanatı

Samsunlu inşaat mühendisi Murat Şenel, tropik bölgelerde yetişen kauçuk ağacının yapraklarını kurutarak üzerine hat sanatıyla ayetler ve hadisler yazıyor

İlkokulda başlayan resim merakı, hattat yaptı

Samsun'da yaşayan Halil İbrahim Alperen, ilkokul yıllarında başlayan resim merakını hat sanatıyla buluşturarak, Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan sayılı hattatlardan biri oldu.

SAMSUN'U KIBRIS'TA TEMSİL EDECEKLER

Milli Eğitim Bakanlığı Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencileri, Koro Şenliği'ne katılmak üzere Kıbrıs'a gitti.

Hacivat ve Karagöz'e Havzalı ilgisi

Havza Belediyesi'nce düzenlenen Ramazan etkinliklerinde sahne alan Karagöz ve Hacivat gölge oyunu yoğun ilgi görde

BAŞKANLAR SERGİDE BİR ARAYA GELDİ

Kurutulmuş yapraklar üzerine hat sanatıyla ayetler ve hadisler yazarak ilk kişisel sergisi Murat Şenel’in özel tasarımlarının da bulunduğu sergi Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde (AVM) açıldı.