PATATES HABERLERİ

HaberlerPATATESPATATES
Üreticiyi verimiyle umutlandıran patates fiyatıyla hüsrana uğrattı
Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Eskişehir'de patates hasadı başladı. Verimden memnun olan üreticiler, satış fiyatlarının ucuzluğundan girdi fiyatlarının da pahalı oluşundan yana dertli.
PATATES 22.08.2019
Patates yüklü kamyon uçuruma yuvarlandı: 1 ölü
Bursa'da virajı alamayan patates yüklü kamyon 40 metre yükseklikte uçurumdan düştü. Sürücü olay yerinde hayatını kaybetti.
PATATES 16.08.2019
Vali Varol'dan soğan ve patates hasadı yapılan arazilerde inceleme
Vali Varol'dan soğan ve patates hasadı yapılan arazilerde inceleme
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Oluz köyünde soğan ve patates hasadı yapılan arazilerde incelemede bulundu.
PATATES 8.08.2019
Patates üreticiyi güldürdü
80 bin ton üretimin beklendiği Niğde'nin Altunhisar ilçesinde hasadı devam eden yazlık patates, verim ve kalitesiyle çiftçiyi memnun ediyor
PATATES 21.07.2019
Patates ektiler domates çıktı
Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Küçükelmalı köyü sakinleri ektikleri patatesleri içinden domates çıktığını görünce şaşkınlık yaşadı.
PATATES 17.07.2019
Patates üreticileri dertli
Yılda iki kez patates üretimi yapılabilen İzmir'in Ödemiş ilçesinde üreticiler, son günlerde düşen fiyatlardan dolayı dert yakındı. Fiyatların düşmesi ile üretim maliyetlerini karşılayamadıklarını belirten üreticiler, ithalattan uzaklaşılması gerektiğini savundu
PATATES 13.07.2019
Uzmanlar uyardı! İşte asla çiğ tüketilmemesi gereken 5 besin
Çiğ besin tüketme akımı (Raw Foodism), besinlerin işlem görmeden ve pişirilmeden yenmesinin çok daha sağlıklı olduğunu savunur. Ancak bazı yiyecekler var ki hiçbir şekilde çiğ tüketime uygun değildir. Peki çiğ olarak tüketmemiz gereken besinler nelerdir? İşte çiğ tüketmememiz gereken 5 tehlikeli besin...
PATATES 11.07.2019
Sandıklı'da patates hasadı başladı
Sandıklı'da patates hasadı başladı
Türkiye'nin en önemli patates üretim merkezlerinden Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde hasat başladı.
PATATES 10.07.2019
Midyat'ta patates hasadı yapıldı
Midyat'ta patates hasadı yapıldı
Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Harmanlı Mahallesi'nde, yılın ilk patates hasadı yapıldı.
PATATES 10.07.2019
Niğde'de turfanda patates hasadı başladı
Niğde'nin Altunhisar ilçesinde yazlık patates hasadına başlandı. Altunhisar İlçesi bölgesinde, bu yıl 40 bin dekarda 160 bin ton ürün hasat edilmesi hedefleniyor.
PATATES 9.07.2019
Samsun'da çiftçilere uyarı! Tek tek imha edilmeli
Samsun'da çiftçilere uyarı! Tek tek imha edilmeli
Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, çiftçilere ürün verim kaybına neden olan patates böceği uyarısında bulundu
PATATES 7.07.2019
Niğde'de patates tarlaları su altında kaldı
Niğde'de son bir haftada yoğun yağış patates tarlalarına zarar verdi. Edikli, Konaklı, Orhanlı ve Karaatlı bölgelerindeki patates tarlarında verim kaybı yaşanacağı öngörülüyor.
PATATES 18.06.2019
Domates ve patates hırsızı güvenlik kamerasına yakalandı
Gaziantep'te bir marketin meyve reyonlarına girip 3 kasa domates ve bir çuval patates çalan şahıs güvenlik kamerasına yakalandı. Olay sonrası açıklamalarda bulunan market sahibi Beyhan Canpolat, 'İhtiyacı varsa bana söyleseydi, bütün ihtiyaçlarını karşılardım' dedi.
PATATES 15.06.2019
Yerli 2 patates çeşidi geliştirildi
Niğde Patates Araştırma Enstitüsünde, yüksek verimli ve hastalıklara dayanıklı yerli 2 patates çeşidi ülke tarımına kazandırıldı
PATATES 13.06.2019
Filizlenen patates öldürebilir
Doğru koşullarda saklanmayan patates, yeşillenip filizlendiği zaman zehirleyerek ölüme yol açabiliyor. Diyetisyen Beyza Köse, 'Patates yedikten sonra mide bulantısı, boğaz yanması ve baş ağrısı başladıysa hemen hastaneye gidin' diyerek uyarılarda bulundu.
PATATES 13.05.2019
(Özel) Ramazan ayıyla birlikte patates ve soğan fiyatlarında düşüş
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Denizli'deki pazar yerlerinde patates ve soğan fiyatlarında düşüş yaşandı. Esnaflar fiyatların düşmesini hava sıcaklıklarını bağlayıp ilerleyen günlerde daha da düşeceğini söylerken vatandaşlar ise 4 TL'den satılan patatesin fiyatının hala yüksek olduğunu belirtti.
PATATES 6.05.2019
Ucuz patates bekleyenlere kötü haber
Türkiye'nin coğrafi işaretli patates üretim merkezi İzmir'in Ödemiş ilçesinde üreticiler, yaz patatesi hasadına maliyetlerin gölgesinde hazırlanıyor. Üreticiler, tarlada fiyatın 2,5 liranın altına inemeyeceği görüşünde birleşti
PATATES 27.04.2019
Patateste maliyetlerin yüzde 200 artması ekim alanlarını vurdu, fiyatı yükseltti
Türkiye'nin coğrafi işaretli patates üretim merkezi İzmir'in Ödemiş ilçesinde üreticiler, yaz patatesi hasadına maliyetlerin gölgesinde hazırlanıyor. Üreticiler, tarlada fiyatın 2,5 liranın altına inemeyeceği görüşünde birleşirken, maliyetlerin yüksekliği nedeniyle ekim alanlarının azalmasına ve iklim kaynaklı sıkıntılara dikkat çekiyor.
PATATES 26.04.2019
Sivas'ta inadına patates üretilecek
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, fırsatçılara inat bu yıl Sivas'ta patates üretimini iki katına çıkartacaklarını söyledi.
PATATES 25.04.2019
Adana'da patates hasadı başladı
Adana'da hasadına başlanan patateste yaklaşık 250 bin ton rekolte bekleniyor. Turfanda patatesin kilosu kalitesine göre 2 ile 4 lira arasında satılıyor.
PATATES 25.04.2019
Türkiye'ye 2 milli patates çeşidi daha tescillendi
Türkiye'ye 2 milli patates çeşidi daha tescillendi
Niğde'de 2005'ten beri yapılan ıslah çalışmaları neticesinde 2 yerli ve milli patates çeşidi daha tescillendi.
PATATES 15.04.2019
Pazar yine el yakıyor!
Soğan büyükşehirlerde 7-8 TL, patates 5-6 TL bandına kadar çıktı. Domatesin 10-12 TL, sivri biberin 25 TL'ye kadar tırmanması, tüketiciyi mağdur ediyor. Üreticiler, tüccarlardan şikâyetçi. Marketçiler ise 'Yeterince ürün yok' diyor.
PATATES 12.04.2019
Patates üreticileri don olayına karşı elyafla önlem aldı
İzmir'in Ödemiş ilçesindeki patates üreticileri, meteorolojinin zirai don uyarısına karşı tarım alanlarını elyaf örtüyle kapladı. Elyaflarla tarlalar, adeta kar yağmışçasına beyaza büründü.
PATATES 22.03.2019
Sivas'ta patatesin üretimi ve sorunları anlatıldı
Sivas'ta patatesin üretimi ve sorunları anlatıldı
Sivas'ta düzenlenen panelde çiftçilere patates bitkisinin üretimi ve sorunları anlatıldı.
PATATES 19.03.2019
Kılıçdaroğlu Ödemiş patatesini göstererek konuştu:
İzmir Ödemiş'te vatandaşlara seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu elinde meşhur Ödemiş patatesini tutarak, '17 yılın sonunda bu millet neden soğan kuyruğuna, biber kuyruğuna, patates kuyruğuna girdi? Diyorlar ki, 'bu varlık kuyruğu' varlık kuyruğu olsa kuyruğun en başında seni görürüm zaten. Sen önce yerini alırsın' dedi.
PATATES 16.03.2019
CHP'li Özel, patateste KDV sıfırlanmasını değerlendirdi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin Nevşehir İl Başkanlığı ziyaretinde patateste KDV sıfırlanmasını değerlendirdi.
PATATES 12.03.2019
Patatesteki vergi sıfırlandı
Patates ithalatında 200 bin tona kadar tarife kontenjanı açıldı. Gümrük vergisiz patates ithalatı 20 Nisan'a kadar yapılabilecek
PATATES 12.03.2019
O ürünün ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
Patates ithalatında 200 bin tona kadar tarife kontenjanı açıldı. Gümrük vergisiz patates ithalatı 20 Nisan'a kadar yapılabilecek.
PATATES 11.03.2019
Ödemiş'te patates 5, soğan 7 lira
İzmir'in tarım bahçesi olarak bilinen Küçükmenderes Havzasında patates fiyatları pazarda 5 liraya yükseldi. Tarlada 4 lira civarında seyreden patates fiyatlarının, söküm ve dikim çalışmalarının devam ettiği mart ayı boyunca fiyatların daha da artması bekleniyor.
PATATES 10.03.2019
Dünyada patates üretimi yapan ülkelerde 'Patates Siğili Hastalığı' görülüyor
Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Avni Aydın, Türkiye'de olduğu gibi patates üretimi yapan tüm ülkelerde 'patates siğili, halkalı çürüklük' hastalığı mevcut olduğunu belirterek, bu hastalıktan karantina tedbirleriyle uygulamasıyla mümkün olduğunu söyledi.
PATATES 21.02.2019
Afyonkarahisar'da patates ekim yasağı kısmi alanda olacak
Afyonkarahisar'da patates ekiminin yasaklandığı paylaşımlarının üzerine Şuhut Ziraat Odası Başkanı Ömer Tunçay, yasağın ürünlerdeki hastalıklardan dolayı kısmi alanda uygulandığını belirtti.
PATATES 19.02.2019
Ziraat Odası başkanından patates ekimi yasağı açıklaması:
İlde son günlerde gündeme gelen patates ekimi ile ilgili tartışmalar hakkında açıklama yapan Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, patates ekimi ile ilgili yasak haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.
PATATES 19.02.2019
Günlük 100 ton patates gönderiliyor
Niğde'de Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çiftçilerden alınan günlük ortalama 100 ton patates, İstanbul, Bursa, Ankara ve Balıkesir gibi illerdeki tanzim satış noktalarına gönderiliyor
PATATES 19.02.2019
(Özel Haber) 2 günde 15 ton patates satıldı
(Özel Haber) 2 günde 15 ton patates satıldı
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim satış noktalarında 2 günde 15 ton patates satıldı.
PATATES 19.02.2019
Sivas'ta patates ekim yasağı yok
Sivas'ta patates ekim yasağı yok
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas'ta patates ekimini yasaklayan bir engel olmadığını belirtti.
PATATES 18.02.2019
Tanzim satışlarına günlük 100 ton patates Niğde'den gidiyor
Niğde'de Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çiftçilerden alınan günlük ortalama 100 ton patates, İstanbul, Bursa, Ankara ve Balıkesir gibi illerdeki tanzim satış noktalarına gönderiliyor.
PATATES 18.02.2019
Tanzim için Niğde'den günde 6 kamyon patates gidecek
Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun, Tanzim Satış noktalarında satılmak üzere Niğde'den patates alımı yapılacağını söyledi.
PATATES 17.02.2019
(Özel Haber) Denizli halinde biber 6, salatalık 5, patates 3 TL
İstanbul ve Ankara'da tanzim satışları bugün başlarken, Denizli halinde biber 6 TL, sivri biber 8 TL, domates 3,50 TL, salatalık 5 TL, kabak 5 TL, patlıcan 6,5 TL, soğan 3,5 TL, patates 3 TL'ye satılıyor.
PATATES 11.02.2019
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Biberiydi, domatesiydi, patatesiydi biz ger
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Biberiydi, domatesiydi, patatesiydi biz gerekirse bunların fiyatlarına ayar çekme kararı aldık, adımlarımızı atıyoruz' dedi.
PATATES 5.02.2019
Patates tarlasında son idman
Yılport Samsunspor, Sancaktepe Belediyespor maçı hazırlıklarını Kartal Milangaz Tesisleri'nde adeta patates tarlası gibi bir sahada yaptı. Bu saha sosyal medyada da çok konuşuldu
PATATES 2.02.2019
Konya Şeker bir tesis yaptı Konya'da patates üretimi 3'e katlandı
Konya'da kurduğu tesisle alım garantili patates üretimini teşvik eden Konya Şeker A.Ş. il genelinde patates üretiminin yaklaşık 3 katına çıkmasını sağladı.
PATATES 22.01.2019