SURİYELİ HABERLERİ

HaberlerSURİYELİSURİYELİ
Didim'de 61 Suriyeli göçmen yakalandı
Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı tarafından Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında müdahale edilen iki ayrı olayda Suriye uyruklu 51 düzensiz göçmen yakalandı.
SURİYELİ 18.09.2019
Suriyeli 1500 öğrenci konteyner kentte eğitim görmeye başladı
Öncüpınar Konteyner Kentinin kapatılması nedeniyle Kilis'teki, Suriyeli öğrencilerden bin 500'ü konteyner kentteki ilk ve orta dereceli okula taşıma yöntemiyle eğitime başladı.
SURİYELİ 16.09.2019
Antalya'da 5 aylık Suriyeli bebeğin ölümü
Antalya'da 5 aylık Suriyeli bebeğin ölümü
Antalya'da 5 aylık Suriyeli bebek yatağında ölü bulundu.
SURİYELİ 14.09.2019
Suriyeli çocuklar savaşın izlerini müzikle siliyor
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde çoğunluğu Suriyeli olan çocuklar gitar eşliğinde seslendirdikleri şarkılarla savaşın izlerinden kurtulmaya çalışıyor. Çocuklar, şarkılarını Kürtçe, Türkçe ve Arapça seslendiriyor.
SURİYELİ 14.09.2019
Suriyelilerin yoğun olduğu Kilis'te 54 bin öğrenci eğitim görüyor
Suriyelilerin yoğun olduğu Kilis'te 54 bin öğrenci eğitim görüyor
Kilis'te Suriyeli öğrencilerle birlikte toplam 54 bin öğrenci eğitim görüyor.
SURİYELİ 11.09.2019
Suriyeli gençler, Kayseri'ye spor yaparak daha kolay uyum sağlıyor
Kayseri'de yaşayan Suriyeliler, Suriyeliler Ensar Derneği'nin yardımları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün destekleri ile kurdukları futbol takımları ile hem spor yapıyor hem de şehre daha kolay uyum sağlıyor.
SURİYELİ 9.09.2019
Bedri Yaşar: 'Samsun esnafını Suriyeliler batırdı'
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Diğer illerimizde olduğu gibi Samsun'da da Suriyeliler, küçük esnaflığa soyundular. Yaşanan bu haksız rekabet karşısında ilimizde çok sayıda esnafımız kepenk kapatmıştır' dedi
SURİYELİ 7.09.2019
Bombalardan kaçan binlerce Suriyeli sınıra dayandı
Bombalardan kaçan binlerce Suriyeli sınıra dayandı
Suriye'de devam eden bombalı saldırılardan kaçmaya çalışan binlerce Suriyeli Türkiye sınırına dayandı.
SURİYELİ 30.08.2019
Dedesi ile balık tutmaya giden Suriyeli çocuk barajda boğuldu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde dedesi ile baraja balık tutmaya giden 10 yaşındaki Suriyeli çocuk, dengesini kaybederek düştüğü suda boğularak hayatını kaybetti.
SURİYELİ 28.08.2019
Suriyeli kadınlar, Türkçeyi söktü şimdi de etkili iletişim dersi öğreniyor
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 2010'dan beri dezavantajlı bireylere yönelik çalışmalarını sürdüren Lider Kadın Derneği'nin kurslarında Suriyeli kadınlar hayata tutunuyor. Türkçe kursunu bitiren kadınlar şimdi de etkili iletişim dersleri görüyor. Suriyeli kadınlar, bu kurslar sayesinde zorlukları aşıyor.
SURİYELİ 28.08.2019
Gönüllü doktorlardan Suriyeli çocuklara sünnet
Gönüllü doktorlardan Suriyeli çocuklara sünnet
Gönüllü doktorlar Suriyeli çocukları sünnetini yaptı.
SURİYELİ 28.08.2019
Suriyeli kadın 2 üniversite bitirdi, üçüncüye başladı
Suriye'de süren iç savaştan kaçarak 7 yıl önce Türkiye'ye gelen 23 yaşındaki Roba Alislam Abousaleh adlı genç kadın, önce Türkçeyi öğrenip liseyi bitirdi sonra, girdiği sınavda üniversiteyi kazandı ancak maddi durumu iyi olmadığı için Türkçe öğreterek para kazanıp iki üniversiteyi bölüm birincisi olarak bitirdi, şimdi 3. üniversiteyi okuyor.
SURİYELİ 28.08.2019
4. kattan düşen Suriyeli bebek gözyaşları arasında toprağa verildi
Antalya'nın Kumluca ilçesinde üç gün önce dördüncü kattaki evlerinin balkonundan beton zemine düşen ve dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 2,5 yaşındaki Suriye uyruklu Firas bebek gözyaşları arasında toprağa verildi.
SURİYELİ 24.08.2019
Türk ve Suriyelilerden kan kardeşliği
Kilis Kızılay Kan Merkezi Müdürlüğü tarafından başlatılan kan bağışı kampanyasına Türk ve Suriyeliler yoğun ilgi gösteriyor.
SURİYELİ 20.08.2019
TFF ile UEFA Çocuk Vakfı, Suriyeli çocuklara yardım için iş birliği protokolü im
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile UEFA Çocuk Vakfı, yerel ile yurtlarından edilmiş çocuklar arasında sosyal uyum sağlanmasını hedefleyen 'Birlikte Yaşam' isimli proje kapsamında iş birliği başlattı.
SURİYELİ 14.08.2019
Ülkelerine bayram için giden Suriyelilerin sayısı 38 bini aştı
Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı 38 bini bulurken, bu akşam geçişlerin tamamlanacağı, ülkesine gidenlerin sayısının 40 bini aşacağı tahmin ediliyor.
SURİYELİ 9.08.2019
Pakistan'dan Suriyelilere 1.7 milyon dolarlık pirinç yardımı
Muslim Hands Derneği (Müslüman Eller) İdlib kırsalında ve Türkiye'de bulunan Suriyeliler için 81 tır pirinci AFAD ve Türk Kızılayı'na teslim etti.
SURİYELİ 8.08.2019
35 bini aşkın Suriyeli ülkesine gitti
35 bini aşkın Suriyeli ülkesine gitti
Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı 35 bine ulaştı.
SURİYELİ 8.08.2019
Suriyeli gencin hareketi takdir topladı
BURSA (İHA) – Bursa'da Suriyeli bir genç, yolda yürürken bulduğu içi para dolu cüzdanı polise teslim etti. Cüzdanın sahibine ulaşan ekipler, sahibine ulaşarak cüzdanı teslim ederken, Suriyeli gencin hareketi çevredeki vatandaşların takdirini kazandı.
SURİYELİ 7.08.2019
Suriyeli sığınmacıdan kurban bağışı
Suriye'de çıkan iç savaş sonrası Türkiye'ye sığınarak 4 yıldır Hatay'ın Payas ilçesinde yaşayan Suriye vatandaşı Anas Otaki, Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile yurt dışındaki müslümanlara kurban bağışladı.
SURİYELİ 6.08.2019
(Özel) Taksim Meydanında turistlerden para çalan Suriyeli kadın yakalandı
Taksim Meydanında turistlerin çantalarından para çalan Suriyeli kadın hırsız, turistin durumu fark etmesi üzerine yakayı ele verdi. Gözaltına alınan hırsız emniyete götürüldü.
SURİYELİ 5.08.2019
Suriyeli küçük kardeşlerin Türkiye sevgisi
Hatay'da yaşayan Suriyeli iki küçük çocuğun Türkiye sevgisi ve İstiklal Marşı'nı ezbere okumaları görenleri duygulandırıyor.
SURİYELİ 3.08.2019
Suriyeli kasap, elini kıyma makinesine kaptırdı
MERSİN (İHA) – Mersin'de, Suriyeli kasap elini kıyma makinesine kaptırdı. Makinede kalan parmaklardan 4'ü sağlık görevlileri tarafından çıkarılarak dikilmesi için hastaneye yetiştirildi.
SURİYELİ 1.08.2019
Ülkesine bayrama giden Suriyelilerin sayısı 12 bine ulaştı
Kurban Bayramı için ülkesine giden Suriyelilerin sayısı bu sabah itibariyle 12 bine ulaşırken, ülkesine gidenlerin sayısı bayram yaklaştıkça artıyor.
SURİYELİ 31.07.2019
Mersin'deki Suriyelilere iş arama becerileri eğitimi
Mersin Çalışma ve İş Kurumu İş Kulübü, dezavantajlı gruplara yönelik eğitimlerine, Türk Kızılayı Mersin Toplum Merkezi, İLO, ACTED ile İŞKUR ve İŞKUR destekli Profesyonel İnsan Kaynakları Platformu (PİK) işbirliğinde geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik olarak verdiği işgücü piyasasına hazırlık eğitimleriyle devam ediyor.
SURİYELİ 27.07.2019
Sınır kapısında 40 derece sıcakta Suriyeli izdihamı
Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda 40 dereceyi aşan sıcakta izdihama neden oluyor. Ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı sabah saatleri itibariyle 2 bini aştı.
SURİYELİ 26.07.2019
GAÜN'DE Uluslararası Suriyeli mülteciler kongresi
Gaziantep Üniversitesi, tüm dünyanın önemli tartışma konularından biri olan Suriyeli mülteciler konusunda çözüm önerilerinin tartışılacağı uluslararası düzeyde 'Küresel Suriyeli Mülteciler Krizi' Kongresi'ne ev sahipliği yapacak.
SURİYELİ 24.07.2019
Kocaeli'de denize giren 4 Suriyeli çocuktan 1'i kayboldu
Kocaeli'nin Körfez ilçesi sahilinde denizde boğulma tehlikesi geçiren 4 Suriyeli çocuktan 3'ü kurtarılırken, suda kaybolan çocuğu bulmak için dalgıçlarla arama başlatıldı.
SURİYELİ 20.07.2019
Suriyeli uyuşturucu tacirleri 'gece kartallarına' yakalandı
Sultangazi'de, piyasaya captagon cinsi uyuşturucu hap sürmek isteyen 2 Suriyeli, mahalle bekçileri tarafından yakalandı. Operasyonun devamında yakalanan 4 Suriyeli ile birlikte toplam 6 şüpheli tutuklandı.
SURİYELİ 19.07.2019
Suriyeli ailelere 'Davranış Eğitimi'
Suriyeli ailelere 'Davranış Eğitimi'
Suriye'deki savaş ortamından kaçıp Elazığ'da yaşamaya başlayan ailelere 'Davranış Eğitimi' verildi.
SURİYELİ 19.07.2019
Suriyeli gencin cep telefonu yüzünden öldürüldüğü ortaya çıktı
Gaziantep'te 9 gün önce sevgilisiyle buluştuğu parkta ölü bulunan Suriyeli gencin cep telefonunu vermediği için öldürüldüğü belirlendi. Olayın ardından cep telefonunun peşine düşen polis, 120'yi aşkın güvenlik kamerası ve onlarca cep telefonu satıcısında yaptığı çalışma ile olayın failini yakaladı.
SURİYELİ 18.07.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilerle ilgili kararını verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki akşam yapılan MKYK toplantısında 'Suriyelileri ülkelerine dönmeleri için teşvik edeceğiz. Suç işleyenleri sınır dışı edeceğiz' dediği iddia edildi.
SURİYELİ 13.07.2019
Kahramanmaraş'ta yolda bulduğu cep telefonuna teslim eden 5 yaşındaki Suriyeli ç
Kahramanmaraş'ta yolda bulduğu cep telefonunu sahibine teslim eden 5 yaşındaki Suriyeli çocuk, hem yaşıtlarına hem büyüklerine örnek oldu.
SURİYELİ 12.07.2019
Suriyeli için Danimarkalı bir şirket ile iş birliği protokolü imzalandı
Suriyeli için Danimarkalı bir şirket ile iş birliği protokolü imzalandı
Kilis Belediyesi ile Danimarka Mülteci Konseyi (DRC) organizasyon şirketi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
SURİYELİ 11.07.2019
Suriyeli hamile kadın ve bebeğini öldürenlere verilen ağırlaştırılmış müebbet ha
Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde 9 aylık hamile olan ve tecavüz edildikten sonra 10 aylık çocuğu ile birlikte öldürülen Suriyeli Emani Al Rahmun cinayetinin davasında iki sanığa verilen ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 72'şer yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onaylandı.
SURİYELİ 11.07.2019
Suriyelilere özel harekatlı uygulama
Adana'da polis ekipleri, Suriyelilere yönelik yaptığı uygulamada bin 294 şahsın kayıtlarını tek tek inceleyerek başka illerde kayıtlı olan 51 Suriyeli vatandaşı var olan o illere gönderdi.
SURİYELİ 10.07.2019
Suriyeli engelli gencin akülü sandalye heyecanı
Diyarbakır'da yaşayan bedensel engelli 23 yaşındaki Suriyeli gence, yardımseverler tarafından akülü sandalye hediye edildi.
SURİYELİ 10.07.2019
Cankurtaran, gölete giren Suriyeli genci boğulmaktan son anda kurtardı
Kayseri'de bulunan Harikalar Diyarı içerisindeki Sukay Parkta kaçak olarak gölete giren Suriyeli genç; Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş.'de görevli cankurtaran tarafından boğulmaktan son anda kurtarıldı.
SURİYELİ 9.07.2019
Suriyeli 'kelebek' hastası Aladdin'in Türkiye aşkı
Antalya'da yaşayan doğuştan 'kelebek' hastası Suriye uyruklu 17 yaşındaki Aladdin Elhrbe hayata tutunmaya çalışıyor. Literatürde kesin bir tedavisi bulunmayan ve vücudunun büyük bir bölümü yara içinde bulunan Aladdin'in hastalığına rağmen ay yıldızlı tişörtüyle gülümsemesini yüzünden eksik etmediği görüldü.
SURİYELİ 9.07.2019
Suriyeli genç silahla vurularak öldürüldü
Gaziantep'te son 3 yıl içerisinde 2 gencin öldürüldüğü parkta bu kez Suriye uyruklu bir genç silahla vurulmuş halde bulundu.
SURİYELİ 9.07.2019
Zeytinburnu'nda Suriyeli cinayetine ilişkin dava başladı
Zeytinburnu'nda 10 Ağustos 2018'de Suriye uyruklu gencin öldürülmesine ilişkin davada 4 sanığın yargılanmasına başlandı.
SURİYELİ 9.07.2019
Suriyeli sağlık meslek çalışanlarına üreme sağlığı eğitimi
Mardin'de Göçmen Sağlığı Merkezlerinde hizmet veren Suriyeli sağlık çalışanlarına üreme sağlığı yöntemleri hakkında danışmanlık eğitimi verildi.
SURİYELİ 9.07.2019
Suriyeli 11 günlük bebek anne kucağında yaşamını yitirdi
Adana'nın Kozan ilçesinde annesinin kucağında uyuyan 11 günlük Suriyeli bebeğin ilk belirlemelere göre boğularak can verdiği öğrenildi.
SURİYELİ 9.07.2019
Türklerden tatlı parasını almayan Suriyeli İHA'ya konuştu
Suriye'nin Azez şehrinde tatlı yiyen Türkler'den para almaması nedeniyle ülkenin gündemine oturan Suriyeli tatlıcı, İhlas Haber Ajansı'na konuştu.
SURİYELİ 6.07.2019
Umuda yolculuğa çıkan Suriyeli bebek, Sahil Güvenlik tarafından kurtarıldı
Aydın'ın Didim ilçesinde, yasa dışı yollardan yurt dışına kaçmaya çalışan 46 göçmen, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı. Çoğunluğu kadın ve çocuk olan göçmenlerin arasında bulunan birkaç aylık Suriyeli kız bebek, limana askerlerin kucağında getirildi.
SURİYELİ 4.07.2019
Suriyelilere plaj yasağı kararıyla ilgili yeni gelişme
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Suriyelilerin plajlara alınmamasıyla ilgili karar, Temmuz ayı meclis toplantısında oy çokluğuyla reddedildi.
SURİYELİ 2.07.2019
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde CHP'lilerin Suriyelilere sahil yasağı önerisi mec
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde CHP'lilerin Suriyelilere sahil yasağı önerisi mec
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan oturumunu gerçekleştirdi.
SURİYELİ 1.07.2019
Suriyeli aşiret liderlerinden PKK/PYD terör örgütüne tepki
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine bağlı Şabana mezrasında bir araya gelen Suriyeli aşiret liderleri, PKK/PYD terör örgütünün Fırat'ın doğusunda yaptığı zulüm ve baskınlara tepki gösterdi.
SURİYELİ 30.06.2019
Otomobilin çarptığı Suriyeli çocuk hayatını kaybetti
Otomobilin çarptığı Suriyeli çocuk hayatını kaybetti
Kilis'te, karşıdan karşıya geçmeye çalışan Suriyeli çocuk, otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetti.
SURİYELİ 28.06.2019
Mardinli ve Suriyeli çocuklardan resim sergisi
Mardinli ve Suriyeli çocuklardan resim sergisi
Mardin'de Suriyeli ve Mardinli çocukların çektikleri fotoğraflardan oluşan sergi büyük ilgi gördü.
SURİYELİ 27.06.2019
Metruk evde 70 kaçak Suriyeli yakalandı
Konya'da bir metruk evde kalabalık bir grubun kaldığı ihbarını alan polis ekipleri, düzenlenen baskınla Türkiye'ye kaçak yollarla getirilen 70 Suriye uyruklu şahsı yakaladı. Gözaltına alınan şüphelilerden 5'inin terör ve çeşitli suçlardan aranması olduğu belirlendi.
SURİYELİ 26.06.2019
Suriyeli çocuk gölette boğuldu
Suriyeli çocuk gölette boğuldu
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde Suriye uyruklu 14 yaşındaki bir çocuk serinlemek için girdiği gölette boğuldu.
SURİYELİ 25.06.2019
Türk ile Suriyeli çocuklar, judo turnuvasında buluştu
Kilis'te, 'Her Çocuk İçin Sosyal Uyum' projesi kapsamında 20 ilden 400 Türk ve Suriyeli sporcu çocuğun katıldığı Judo turnuvası başladı.
SURİYELİ 21.06.2019
Türk ve Suriyeli ressamların ortak sergisine büyük ilgi
Türk ve Suriyeli ressamların ortak sergisine büyük ilgi
'İki Kültür Dört Renk' Karma Resim Sergisi; Türk ve Suriyeli ressamları aynı çatı altında buluşturdu.
SURİYELİ 21.06.2019
Didim'de 30 Suriyeli göçmen yakalandı
Aydın'da Sahil Güvenlik ekiplerinin devriye görevi sırasında lastik bot ile kaçmaya çalışan 30 Suriye uyruklu düzensiz göçmen yakalandı.
SURİYELİ 19.06.2019
Suriyeliler 4 değerli evcil kuşla yakalandı
AYDIN (İHA) – Aydın'ın Söke ilçesinde, jandarma ekiplerinin devriye görevi sırasında durdurdukları 3 Suriyelinin yanlarında bulundurdukları 4 adet değerli evcil kuş koruma altına alındı.
SURİYELİ 17.06.2019
Türk ve Suriyeli ressamlardan resim sergisi
Türk ve Suriyeli sanatçıları buluşturan 'İki Kültür Dört Renk' Karma Resim Sergisi; 20-22 Haziran tarihleri arasında Ayvansaray Plato Sanat İstanbul'da sanatseverleri ağırlayacak.
SURİYELİ 17.06.2019
Şanlıurfa'da 75 bin Suriyeli öğrenci karne sevinci yaşadı
Şanlıurfa'da 75 bin Suriyeli öğrenci karne sevinci yaşadı
Şanlıurfa'da kent merkezinde eğitim gören yaklaşık 75 bin Suriyeli öğrenci karne sevinci yaşadı.
SURİYELİ 14.06.2019
55 bin Türk ve Suriyeli öğrenci karne aldı
55 bin Türk ve Suriyeli öğrenci karne aldı
Kilis'te 55 bin Türk ve Suriyeli öğrenci, karnelerini aldı.
SURİYELİ 14.06.2019
İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş'ın Suriyelilere Yönelik Araştırma Öne
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş'ın bir süre önce Meclis gündemine taşıdığı Suriyelilerle ilgili araştırma önergesi kabul edilmedi. Ataş, 'Suriyelilere harcanan 37 Milyar doların neden vatandaşlara harcanmadığıyla ilgili Meclise sunduğum araştırma önergem maalesef AKP, MHP ve HDP oyları ile reddedilmiştir' dedi.
SURİYELİ 12.06.2019
Olaya karışan Suriyeliler Tarsus'ta sınır dışı edildi
Olaya karışan Suriyeliler Tarsus'ta sınır dışı edildi
Mersin'in Tarsus ilçesinde mahallede kavga eden Suriyeliler ilçeden gönderildi.
SURİYELİ 11.06.2019
Suriyelilere plaj yasağında yeni gelişme
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde dün gerçekleşen Belediye Meclis Toplantısında, CHP'li Meclis Üyesi Ulaş Özgen'in önergesi üzerine Suriyelilerin halk plajına alınmaması oy çokluğu ile karara bağlanmıştı.
SURİYELİ 11.06.2019
Suriyelilere plaj yasağında yeni gelişme
Antalya'nın Gazipaşa ilçesindeki plajlara Suriyelilerin alınmamasına ilişkin dün belediye meclisinde alınan karar, belediye başkanı tarafından veto edildi.
SURİYELİ 11.06.2019
O ilçede Suriyelilerin plaja girmesi yasaklandı
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde belediye meclis toplantısında CHP'li Meclis Üyesi Ulaş Özgen'in 'Suriyeliler halk plajlarına alınmasın' başlıklı önergesi tartışmalara neden oldu. AK Parti ve MHP meclis üyeleri ret oyu verirken, 12 üyenin 'evet' oyuyla Suriyelilerin ilçe sınırları içerisinde halk plajlarına girişleri yasaklandı.
SURİYELİ 11.06.2019
Suriyeli 31 yaşındaki Havle Derviş 15 gündür kayıp
15 gün önce Hastane Caddesi'nde kaybolan 31 yaşındaki Suriyeli Havle Derviş polis ekipleri ve ailesi tarafından her yerde aranıyor.
SURİYELİ 10.06.2019
Suriyeli öğrencilere trafik eğitimi verildi
Küçük yaştaki çocuklarda trafik bilincinin oluşturulması için Battalgazi Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkında eğitimlere devam ediliyor. Bu kapsamda son olarak Suriyeli öğrencilere trafik eğitimi verildi.
SURİYELİ 7.06.2019
Suriyeli aile en acı bayramı yaşadı
Kayseri'de yüzmek için baraj gölüne giren 14 yaşındaki Suriyeli genç, hayatını kaybetti. Bayramda çocuklarının cesedinin çıkarılışını izleyen aile, sinir krizi geçirdi.
SURİYELİ 5.06.2019
Türkiye burslarıyla eğitim gören uluslararası öğrenciler, Suriyeli çocukları unu
Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığına bağlı Türkiye burslarıyla Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrenciler her ay düzenli olarak yaptığı ziyaretleri bu ay Kadir Gecesi'ne denk getirerek kendi imkanlarıyla aldıkları oyuncakları Suriyeli çocuklara armağan etti.
SURİYELİ 31.05.2019
Suriyeli yetim çocuklar sevindirildi
Suriyeli yetim çocuklar sevindirildi
Kilis'te, Suriyeli yetim çocuklar bayram öncesi sevindirildi.
SURİYELİ 31.05.2019
'Kafa keserim' demişti! Suriyeli sınır dışı ediyor
Bursa'da yerel bir gazetenin yayın yaptığı esnada 'Kafa keseceğim' diyerek büyük tepki toplayan, gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Suriyeli sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresine teslim edildi.
SURİYELİ 30.05.2019
Kafa keserim, diyen Suriyeli sınır dışı edilecek
Bursa'da yerel bir gazetenin yayın yaptığı esnada 'Kafa keseceğim' diyerek büyük tepki toplayan, gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Suriyeli sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresine teslim edildi.
SURİYELİ 30.05.2019
Suriyeli Bilal, bulduğu 17 bin 500 lirayı sahibine teslim etti
Suriyeli Bilal, bulduğu 17 bin 500 lirayı sahibine teslim etti
Kahramanmaraş'ta Suriyeli genç, yolda bulduğu 17 bin 500 lirayı sahibine teslim etti.
SURİYELİ 29.05.2019
Gözaltına alınan Suriyeli şahıs adli kontrol şartıyla serbest kaldı
Bursa'da tartışma esnasında 'kafa keseceğim' dediği anda yerel bir gazetenin kamerasına yakalanan ve olaydan sonra gözaltına alınan Suriyeli şahıs adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Şahsın ifadesinde sözlerinin çarpıtıldığını söylediği belirtildi.
SURİYELİ 29.05.2019
Suriyelilere ramazan yardımı
Suriyelilere ramazan yardımı
Kilis'te, Ramazan bayramı öncesi Suriyelilere yardımlar sürüyor.
SURİYELİ 26.05.2019
Yüz nakli olan Suriyeli Ahmed'in 'Örümcek Adam' hayali
Suriye'de yaşanan iç savaşta rejim güçlerinin bombardımanında yüzü yanan ve kolunun birini kaybeden 8 yaşındaki Ahmed El Hasan, Malatya'da gerçekleştirilen nakil ile yeni yüzüne kavuştu. Küçük Ahmed'in 'Örümcek Adam' olma hayali de hediye edilen kostümle gerçek oldu.
SURİYELİ 26.05.2019
Suriyeli yetimlere ve ailelere iftar
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Bursa Şubesi, Hatay'da yaşayan Suriyeli yetimlere ve ailelerine iftar verdi.
SURİYELİ 23.05.2019
4 günde 5 bin Suriyeli bayram için ülkesine döndü
Suriyeli mülteciler bayram için Cuma günü Türkiye-Suriye sınır kapılarından ülkelerine dönmeye başladı. 4 günde gidenlerin sayısının 5 bin olduğu bildirildi.
SURİYELİ 21.05.2019
Pakistan'dan Suriyeli mağdurlara iftar
Pakistan'dan Suriyeli mağdurlara iftar
Suriye'nin İdlib iline bağlı Atme kasabasındaki 200 yetime toplu iftar yemeği verildi.
SURİYELİ 20.05.2019
Suriyeli çocuklar yaşamak için ölümü göze alıyor
Suriyeli çocuklar yaşamak için ölümü göze alıyor
Diyarbakır'da yaşayan ve çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu çocuklar, para toplamak için ölümü göze alıyor.
SURİYELİ 20.05.2019
Suriyeli öğrencileri taşıyan minibüs takla attı: 12 yaralı
Suriyeli öğrencileri taşıyan minibüs takla attı: 12 yaralı
Adıyaman'ın Tut ilçesinde Suriyeli öğrencileri taşıyan minibüsün takla atması sonucu 12 kişi yaralandı.
SURİYELİ 19.05.2019
Suriyelilere müdahale etmek isterken kendi silahı ateş alan asker şehit oldu
Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde görevli Piyade Er Ertuğrul Üstün, sınırdan Türkiye'ye geçmeye çalışan iki kişiye müdahale ettiği sırada kendi silahının ateş alması sonucu şehit oldu.
SURİYELİ 18.05.2019
Suriyeli çocukların ekmek teknesini zabıtanın elinden esnaf aldı
Şanlıurfa'da zabıta ekipleri yolda yakaladıkları çocukların çöpten atık toplamak için kullandıkları arabalarına el koymak isteyince esnafla aralarında gerginlik yaşandı. Gerginliği olay yerine gelerek araya giren zabıta müdürü büyümeden sonlandırdı.
SURİYELİ 15.05.2019
30 kaçakla birlikte yakalanan 2 Suriyeli organizatör tutuklandı
AYDIN (İHA) –Aydın'ın Didim ilçesinde, yasa dışı yollardan yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları 30 göçmenle birlikte yakalanan 2 Suriye uyruklu organizatör tutuklandı.
SURİYELİ 14.05.2019
Fırat Nehri'nde boğulan Suriyeli gencin cenazesi ailesine teslim edildi
Gaziantep'in Nizip ilçesinde serinlemek için girdiği Fırat Nehri'nde boğularak hayatını kaybeden 19 yaşındaki Suriye uyruklu Muhammet Rando'nun cenazesi otopsi sonrası ailesine teslim edildi.
SURİYELİ 13.05.2019
Suriyeli çocuk Fırat Nehri'nde boğuldu
Gaziantep'in Nizip ilçesinde serinlemek amacıyla Fırat Nehri'ne giren 13 yaşındaki Suriye uyruklu Muhammet Rando, boğularak hayatını kaybetti.
SURİYELİ 12.05.2019
Suriyeli Muhammed'in katil zanlısına ağırlaştırılmış müebbet
Mersin'in Erdemli ilçesinde 5 yaşındaki Suriyeli çocuğu bıçaklayarak öldüren sanık Alican K., kasten öldürme suçunu 'çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı' işlediğinden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
SURİYELİ 2.05.2019
Suriyeli ebeveynlere öğrenme becerisi kazandırılıyor
Gaziantep Üniversitesi AB Eğitim ve Gençlik Programları projeleri kapsamında Suriyeli çocukların eğitim sorunun çözülebilmesi amacıyla mülteci ebeveynlerine öğrenme becerileri kazandırılıyor.
SURİYELİ 2.05.2019
Samsun'da dehşet anları! Gasp ederken bıçakladılar
Samsun'da dehşet anları! Gasp ederken bıçakladılar
Samsun'da Iraklı genç, sigara ve cep telefonunu isteyen kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce üç yerinden bıçaklandı.
SURİYELİ 27.04.2019
Türk ve Suriyeli iş kadınlarından ortak çalıştay
Türk ve Suriyeli iş kadınları, Ankara'da düzenlenen 'İstihdam Odaklı Türkiyeli ve Suriyeli İş Kadınları Çalıştayı'nda iki ülke iş kadınlarının ortak iş yapabilecekleri sektörleri belirledi. İki ülke iş kadınları, 'birbirimizi ötekileştirmeden güç birliği yapmalıyız' mesajı verdi.
SURİYELİ 26.04.2019
Bezirhane'de Suriyeli sığınmacılar konuşuldu
Bezirhane Buluşmaları Nisan ayı etkinliği kapsamında 'Ulusal'dan Yerel'e: Suriyeli Sığınmacılar' konulu söyleşi düzenlendi.
SURİYELİ 24.04.2019
Suriyelilere Ramazan yardımı
Suriyelilere Ramazan yardımı
Kilis'te, ramazan öncesi fakir 110 Suriyeli aileye gıda yardımında bulunuldu.
SURİYELİ 24.04.2019
Vali Gül: 'Bir gün bu savaş bitecek ve Suriyeli dostlarımız memleketlerine dönec
Gaziantep Valisi Davut Gül, Suriyeli Sığınmacıların 5. Durum Analiz Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, 'Bir gün bu savaş bitecek ve Suriyeli dostlarımız memleketlerine geri dönecek' dedi.
SURİYELİ 23.04.2019
YPG'li Suriyeli gözaltına alındı
YPG'li Suriyeli gözaltına alındı
Samsun'da YPG'li Suriye uyruklu bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
SURİYELİ 22.04.2019
(Özel) Suriyeli gencin otomobiliyle birlikte tüm birikimi de kül oldu
Manisa'ya misafirliğe gelen Suriyeli genç adamın park halindeki otomobili, gece saatlerinde bilinmeyen bir nedenle alev aldı. Otomobilinin yanmasını çaresiz gözlerle izleyen Suriyeli Yasir Hamo'nun, otomobili ile birlikte tüm birikiminin de kül olduğu öğrenildi.
SURİYELİ 22.04.2019
Evin ikinci katından düşen Suriyeli kadın yaralandı
Evin ikinci katından düşen Suriyeli kadın yaralandı
Sakarya'nın Akyazı ilçesinde ikinci kattan düşen Suriye uyruklu mülteci kadın toprak zemine düşerek yaralandı.
SURİYELİ 20.04.2019
Suriyeli kadın kolunu ot kıyma makinesine kaptırdı
Erzincan'da elbisesini kurtarmaya çalışırken kolunu tamamen ot kıyma makinesine kaptıran Suriyeli 2 çocuk annesi kadın feci şekilde yaralandı. Ölümden dönen kadın Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Annelerinin başucundan hiç ayrılmayan iki küçük çocuk ise hastanede gün sayıyor.
SURİYELİ 20.04.2019
Suriyeli mülteciler ve göç Kapadokya Üniversitesinde konuşuldu
Kapadokya Üniversitesinde 'Göç ve Uyum' başlığıyla düzenlenen konferansta konuşan akademisyenler Türkiye'deki mülteciler, Suriye'den gelen göç dalgası ve sonuçları hakkında konuştu.
SURİYELİ 18.04.2019
7 Aralık Üniversitesi Suriyeliler için düzenlenen çalıştaya katıldı
Kilis 7 Aralık Üniversitesi 'Türk Vatandaşlığı Verilen Suriyelilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu' Çalıştayına katıldı.
SURİYELİ 16.04.2019
Yaralanan Suriyeli sürücü kaçtı, polis yakaladı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir otomobil ile çarpışan motosikletin sürücüsü yaralandı. Korkudan olay yerinden kaçan Suriyeli sürücü, polis tarafından yakalanarak tekrar kaza yerine getirildi.
SURİYELİ 15.04.2019
Suriyeli ailenin kaldığı evde yangın paniği
Suriyeli ailenin kaldığı evde yangın paniği
Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Suriye uyruklu ailenin yaşadığı evde çıkan yangın korkuttu.
SURİYELİ 13.04.2019
Suriyeli kadınlara sağlık eğitimi
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğiyle Suriye uyruklu yetişkinlere yönelik üreme sağlığı, sağlıklı annelik ve hijyen eğitimleri verildi.
SURİYELİ 11.04.2019
Gaziantep'te cinayet işleyen Suriyeli ülkesine kaçmak isterken yakalandı
Gaziantep'te iki kardeşi bıçaklayarak birini öldüren, diğerini yaralayan Suriyeli şahıs ülkesine kaçarken Kilis'te yakalandı.
SURİYELİ 10.04.2019
İstanbul'da sahte altın sikke satan Suriyeli şahıslar suçüstü yakalandı
Esenyurt'ta İran uyruklu 2 turizmciye sahte altın sikke satarak 20 bin dolar dolandıran Suriyeli şüpheliler, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. Şahıslar önce birkaç gerçek sikke göstererek mağdurları kandırdığı ardından da 'yerimizi değiştirmemiz lazım' diyerek aceleyle sahtelerini sattığı belirlendi.
SURİYELİ 10.04.2019
Suriyeli cinayetinde evde 2 ceset çıktı
Bursa'da elleri ve ayakları bağlı şekilde öldürülen Suriye uyruklu kadının evinden annesinin de cesedi çıktı. Cinayetin kadının kocasının işlediği öğrenilirken, olaya karışan 1 kişi yakalandı. Katil zanlısı koca ise aranıyor.
SURİYELİ 9.04.2019
Savaştan kaçan 12 yaşındaki Suriyeli Ahmed gübre çukurunda ölü bulundu
Suriye'deki iç savaştan kaçarak Aydın'daki bir çiftlikte çalışan ağabeyi ve amcasına yardıma gelen 12 yaşındaki Ahmed El Ahmed, 2 metre derinliğindeki gübre çukurunda ölü bulundu. Gübre çukurundan çıkartıldıktan sonra yıkanan ve üzerine temiz elbiseler giydirilen Ahmed'in ölümüyle ilgili çiftlik sahibi ve yakınlarının ifadesine başvuruldu.
SURİYELİ 8.04.2019
Suriyeli çocuklar Judo Federasyonu Başkanı Huysuz ile buluştu
Suriyeli çocuklar Judo Federasyonu Başkanı Huysuz ile buluştu
Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, Kilis'te bulunan Suriyeli çocuklara judo eğitimi veriliyor.
SURİYELİ 6.04.2019
Ülkelerine dönmek için hazırlık yapan Suriyeli ailenin evi yandı
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde ülkelerine dönmek için hazırlık yapan Suriyeli bir ailenin, yaşadığı evde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.
SURİYELİ 3.04.2019
Suriyeli ailenin yaşadığı evde çıkan yangın korkuttu
Suriyeli ailenin yaşadığı evde çıkan yangın korkuttu
Kocaeli'nin İzmit ilçesinde Suriyeli ailenin evde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.
SURİYELİ 2.04.2019
Suriyeli hamile kadının dramı
Ailesiyle beraber ülkesinden kaçak yollarla Türkiye'ye geçen Suriyeli kadın, önce çocuğunu ardından da yeni evlendiği eşinin izini kaybetti. Çocuğu ve eşinden haber alamayan, kızını da göremeyen hamile kadın kimsesiz ve çaresiz kaldı.
SURİYELİ 2.04.2019
Suriyeli ailenin kaldığı evde çıkan yangın korkuttu
Kocaeli'nin İzmit ilçesinde Suriye uyruklu bir ailenin kaldığı evde balkondaki malzemelerin tutuşması sonucu çıkan yangın korkuttu.
SURİYELİ 29.03.2019
Suriyeli ebeveynlere yönelik eğitimde önemli adım
Gaziantep Üniversitesi koordinatörlüğünde Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya'dan ortak kurum ve kuruluşların ile işbirliği içerisinde yürütülen 2017-1-TR01-KA204-045870 referans numaralı, 'Mülteci de bir ebeveyndir' sloganıyla yola çıkılan proje başarıyla sürdürülüyor.
SURİYELİ 27.03.2019
Türk ve Suriyeli ortaokul öğrencilerine üniversite tanıtıldı
Kilis Belediyesi tarafından yürütülen ve UNICEF tarafından desteklenen Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nin paydaş olduğu proje kapsamında, Türk ve Suriyeli ortaokul öğrencilerine yönelik üniversite tanıtım etkinliği gerçekleştirildi.
SURİYELİ 27.03.2019
Suriyeli korsan taksicilere operasyon: 10 gözaltı
Türkiye'ye kaçak yollarla giren yabancı uyruklu kişileri korsan taksicilik yaparak Konya'ya götürdükleri belirlenen Suriye uyruklu 10 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 6 kişinin daha arandığı öğrenildi.
SURİYELİ 21.03.2019
ABD'nin hava saldırıları 3 bin Suriyelinin ölümüne sebep oldu
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin 2014 yılından beri yaptıkları hava saldırılarının 3 bin 35 sivilin hayatına mal olduğunu açıkladı.
SURİYELİ 20.03.2019
Suriyeli ailenin yürek burkan dramı
Şanlıurfa'da yaşayan 9 çocuklu Suriyeli Ahmet ailesinin yaşam şartları görenlerin yüreğini burkuyor. En büyüğü 18 yaşında, en küçüğü 9 aylık olan 9 çocuklu aile boş bir arazide kurdukları 5 metrekarelik çadırda yaşıyor. Ekonomik durumları olmadığı için ev kiralayamayan aile zor şarlar altında yaşam mücadelesi veriyor.
SURİYELİ 14.03.2019
Suriyeli kadınlar çocuk yaşta evliliklere karşı bilinçleniyor
Suriye'deki iç savaştan kaçarak Mardin'in Kızıltepe ilçesine gelen kadınlar, Lider Kadın Derneği'nin verdiği eğitimlerle çocuk yaşta evlilik ve kadın hakları konularında bilinçleniyor.
SURİYELİ 14.03.2019
Sopalı cinayette 3 Suriyeliye ağırlaştırılmış müebbet çıktı
Karabük'ün Eskipazar ilçesinde 2014 yılında meydana gelen olayda yaşlı adamı sopayla döverek öldüren 3 Suriyeli ağırlaştırılmış Müebbet hapis cezasına çaptırıldı.
SURİYELİ 13.03.2019
Fatih'te Cezayir uyruklu şahsı öldüren Suriyeliler yakalandı
Fatih'te Cezayir uyruklu bir şahsın hayatını kaybettiği olaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 4 Suriyeli yakalandı. Mahkemeye çıkarılan 3 şüpheli tutuklanırken 1 kişi serbest bırakıldı.
SURİYELİ 13.03.2019
Türkiye'ye sığınan Suriyeli atlet Balkan Şampiyonası'nda üçüncü oldu
Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Salih Teksöz, Türkiye adına yarıştığı Balkan Atletizm Şampiyonası'nda bronz madalya kazandı. Birçok atletizm müsabakasında başarıları ile adından söz ettiren Suriyeli atletin tek isteği ise ailesini de Türkiye'ye getirebilmek.
SURİYELİ 12.03.2019
Suriyeli öğrencilere Türkçe kursu
Kızılay Toplum Merkezi ile Kilis 7 Aralık Üniversitesi arasında Suriyeli öğrencilerin Türkçe kursu için protokol imzaladı.
SURİYELİ 11.03.2019
STK'lar Suriyeli kadınlar için sesini yükseltti
Sinop'ta Memur-Sen, Eğitim-Bir-Sen ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, Suriye'de mahkûm edilen ve işkence gören kadınların ve çocukların sesini duyurmak için protesto eylemi yaptı.
SURİYELİ 8.03.2019
Suriyeli çocuklara eğitim malzemesi desteği
Hempa Çocuk Derneği üyeleri, AFAD'ın desteklediği proje kapsamında Suriye'nin Azez kentindeki çocuklara kırtasiye seti dağıttı.
SURİYELİ 4.03.2019
Suriyeli aile kaldıkları evde güne alevlerle uyandı
Denizli'de sabaha karşı Suriyeli ailenin yaşadığı tek katlı evde yangın çıktı. Evin kullanılamaz hale geldiği yangının ilk tespitlere göre elektrik kontağından çıktığı belirlenirken, evde eşyalarla birlikte yaklaşık 80 bin TL'lik maddi hasarın meydana geldiği belirtildi.
SURİYELİ 1.03.2019
Üvey kızına işkence eden Suriyeli baba tutuklandı
Üvey kızına işkence eden Suriyeli baba tutuklandı
Hatay'ın Altınözü ilçesinde üvey kızına işkence ettiği belirlenen Suriyeli baba tutuklandı.
SURİYELİ 25.02.2019
Kızıltepe'de 25 bin Suriyeli sağlık hizmetlerinden faydalanıyor
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 25 bin Suriyeli sığınmacı, birinci basamak sağlık hizmetleri, poliklinikler, üreme sağlığı, aşı, gebe izleme ve kanser tarama gibi hizmetlerden faydalanıyor.
SURİYELİ 22.02.2019
Suriyeli gençten savaşta elini kaybedenlere protez el
Suriye'de tıp mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi Ali Bakeer, savaş esnasında elini kaybedenler için protez el geliştirdi.
SURİYELİ 20.02.2019
Türk ve Suriyeli çocuklar, Mersin Üniversitesi'nde sinema keyfi yaşadı
MERSİN (İHA) – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile UNICEF'in iller de Çocuk Hakları Komiteleri aracılığı ile yürüttüğü Sosyal Uyum Projesi kapsamında, Mersin'de 65 Türk ve Suriyeli çocuk Mersin Üniversitesi'nde sinema keyfi yaşadı.
SURİYELİ 19.02.2019
Geri dönen Suriyeli sayısı 311 bin 968 kişi
İçişleri Bakanı Soylu, 'Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı operasyonlarının sağladığı huzur ve barış ortamının etkisiyle geri dönen Suriyeli sayısı 311 bin 968 kişi.' dedi.
SURİYELİ 18.02.2019