Haber Gazetesi

Duyun bu feryadı

Dört ay önce bayıldı, 36 gün komada, üç ay hastanelerde kaldı, solunum için gırtlağına delik açıldı. Dört kez kalbi durdu ancak o yaşamak için inat etti ve hayata tutundu. Şimdi son bir ameliyat için İstanbul'da özel bir hastaneye gitmesi gereken 16 yaşındaki Büşra Cürman, kendisine uzatılacak yardım elini bekliyor.

Yaşam - 16 Ocak 2014, Perşembe
 
 
Samsun'un Tekkeköy İlçesi Yeni Büyüklü Mahallesi'ndeki yaşamını okul ile ev arasında sürdüren 16 yaşındaki Büşra Cürmen, dört ay önce arkadaşlarıyla gezerken birden bire bayıldı. 36 gün komada kaldı, üç ay hastanede yattı, dört kez kalbi durdu ama yaşama bağlılığıyla hayata tutundu. Şimdi İstanbul'da zorlu bir ameliyat daha geçirip eski sağlığına kavuşması gereken genç kızın annesi Meliha Cürmen, "İstanbul'da ameliyat ettirecek değil, evin kapısından çıkartacak paramız yok" diyerek, yaşanan dramı ortaya koydu.
 
"SİNİRSEL" DEDİLER AMA...
Kızının dört ay öncesine kadar sağlıklı bir yaşam sürdüğünü, aniden bayıldığı günden bu yana ise ölümle yaşam arasında tam dört kez gidip geldiğini belirten 47 yaşındaki anne Meliha Cürmen, "Arkadaşları onu Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürdü. Biz de olayı duyunca hemen hastaneye koştuk. Orada bize ‘çocuğunuzun sinirleri bozulmuş’ denildi. Ardından Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gittik. Yapılan muayenenin ardından sinirsel bir sorunu olmadığı belirlenen kızım taburcu edildi. Eve döndükten iki saat sonra yeniden fenalaştı ve apar topar Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdük. 36 günü komada olmak üzere iki buçuk ay yoğun bakımda kalan kızım, dört kez kalbinin durmasına rağmen inatla yaşama bağlandı. 15 gün de OMÜ Tıp Fakültesi’nde kaldık. Uzun süre cihaza bağlı kalan kızımın nefes alışını kolaylaştırmak için gırtlağına bir delik açıldı. Bizimle yakından ilgilenildiği OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kızımın ameliyat olması gerektiği ancak bunun zor bir operasyon olduğu belirtilerek İstanbul'da özel bir hastanede profesör önerildi" dedi.
 
CANIMI BİLE VERMEYE HAZIRIM
Kızının ameliyat olmasını istediklerini ancak maddi durumlarının yetersiz olması nedeniyle çaresizlik içerisinde kaldıklarını ifade eden Meliha Cürmen, kendilerine uzanacak yardım elini beklediklerini söyledi. Anne Cürmen, "Büşra on gündür evde. Solunum cihazları, oksijen tüpleriyle hayat mücadelesi veriyor. Anne yüreği dayanmıyor, kızımı ameliyata götürmek istiyorum. Ancak değil ameliyata götürecek, kapıdan dışarıya çıkartacak param yok. Ameliyatın ardından kızımın sağlığına kavuşmasının büyük bir ihtimal olduğu söylendi. Eşimi iki buçuk yıl önce kaybettim. Dört çocuğum var, biri evli. Yanımdaki üç çocuğumla birlikte hayat mücadelesi veriyorum ve artık yoruldum. Komşularım ve köydeki akrabalarımın yardımı ile karnımızı zor doyuruyoruz. Kızımın yüzüne baktıkça, kurtulmak istediğini haykırdığını hissediyorum. Benzer ameliyatlar Samsun'da yapılabiliyor ama kızımın şu anki gırtlak yapısı nedeniyle çok tehlikeli bir hal alıyor. Bunu da ancak bir kaç cerrah yapabiliyormuş. Bu annenin feryadını duyun, yardım eli uzatın. Gencecik kızımın hayata yeniden bağlanması için canımı bile vermeye hazırım. Yeter ki bir kızım eski haline dönsün" diye konuştu.
 
Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU  

Yorum Yazın


Yorumlar Yorum


Görevimizin bilincindeyiz

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, Samsun ziyaretinde, "Küçücük menfaatler uğruna ezilip büzülenlerle, inandığı değerler uğruna dimdik duranları kamu vicdanının mutlaka ayırt edeceği inancı içerisinde, vicdanlara girebilme, kalplere seslenebilme görevimizin bilincindeyiz" dedi

BAFRA'YI SAĞANAK YAĞMURU VURDU

Karadeniz'i etkisi altına alan sağanak yağış Samsun'un Bafra İlçesi'nde de etkili oldu

DEV DALGALAR SAHİLİ DÖVDÜ

Samsun'da şiddetli fırtına ve lodosla birlikte sahilde dev dalgalar oluştu.


Komutan ile müdürden bisiklet turu

Çarşamba Garnizon Komutanı Binbaşı Zafer Öz ve Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Feyzullah İlker Serdar Perşembe Akşamı Bisikletçileri'ne katıldı.

310 KİŞİNİN ALINACAĞI İŞ İÇİN BİN 500 BAŞVURU

Tokat’ta 310 kişinin alınacağı geçici iş için bin 500 kişinin başvurduğu öğrenildi.

Gençlere 5 anahtar

Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen 'Anahtar Eğitimi' programıyla çok sayıda gence, farklı içeriklere sahip 5 ayrı Anahtar Eğitim verildi

Bangladeş'e kardeşlik köprüsü

Samsun İnsani Yardım Hareketi (SİYAH), kurban çalışması dolayısı ile gittiği Bangladeş ve Arakan kamplarından faaliyetlerini tamamlayarak döndü.

1 GÜNDE 3 KRUVAZÖR GEMİ LİMANA DEMİR ATTI

Trabzon Limanı’na bir günde 3 gemi kruvazör demir atarken, bu gemilerle Trabzon'a yaklaşık 2 bin turist geldi.

Engelliler eğlendi

Türkiye Sakatlar Derneği Sinop Şubesince "Biz de Eğleniyoruz" adlı eğlence programı düzenlendi.

ERKEKLER GİZLİ DEPRESYONDA

OMÜ Eğitim Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, "Kadınlar depresyonlarını ulu orta yaşayabilme cesaretini hatta kullandıkları ilaçları birbirlerine anlatırken, erkekler içlerine kapanıp, herkesten gizliyor ve riski seçiyor" dedi