Haber Gazetesi

Duyun bu feryadı

Dört ay önce bayıldı, 36 gün komada, üç ay hastanelerde kaldı, solunum için gırtlağına delik açıldı. Dört kez kalbi durdu ancak o yaşamak için inat etti ve hayata tutundu. Şimdi son bir ameliyat için İstanbul'da özel bir hastaneye gitmesi gereken 16 yaşındaki Büşra Cürman, kendisine uzatılacak yardım elini bekliyor.

Yaşam - 16 Ocak 2014, Perşembe
 
 
Samsun'un Tekkeköy İlçesi Yeni Büyüklü Mahallesi'ndeki yaşamını okul ile ev arasında sürdüren 16 yaşındaki Büşra Cürmen, dört ay önce arkadaşlarıyla gezerken birden bire bayıldı. 36 gün komada kaldı, üç ay hastanede yattı, dört kez kalbi durdu ama yaşama bağlılığıyla hayata tutundu. Şimdi İstanbul'da zorlu bir ameliyat daha geçirip eski sağlığına kavuşması gereken genç kızın annesi Meliha Cürmen, "İstanbul'da ameliyat ettirecek değil, evin kapısından çıkartacak paramız yok" diyerek, yaşanan dramı ortaya koydu.
 
"SİNİRSEL" DEDİLER AMA...
Kızının dört ay öncesine kadar sağlıklı bir yaşam sürdüğünü, aniden bayıldığı günden bu yana ise ölümle yaşam arasında tam dört kez gidip geldiğini belirten 47 yaşındaki anne Meliha Cürmen, "Arkadaşları onu Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürdü. Biz de olayı duyunca hemen hastaneye koştuk. Orada bize ‘çocuğunuzun sinirleri bozulmuş’ denildi. Ardından Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gittik. Yapılan muayenenin ardından sinirsel bir sorunu olmadığı belirlenen kızım taburcu edildi. Eve döndükten iki saat sonra yeniden fenalaştı ve apar topar Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdük. 36 günü komada olmak üzere iki buçuk ay yoğun bakımda kalan kızım, dört kez kalbinin durmasına rağmen inatla yaşama bağlandı. 15 gün de OMÜ Tıp Fakültesi’nde kaldık. Uzun süre cihaza bağlı kalan kızımın nefes alışını kolaylaştırmak için gırtlağına bir delik açıldı. Bizimle yakından ilgilenildiği OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kızımın ameliyat olması gerektiği ancak bunun zor bir operasyon olduğu belirtilerek İstanbul'da özel bir hastanede profesör önerildi" dedi.
 
CANIMI BİLE VERMEYE HAZIRIM
Kızının ameliyat olmasını istediklerini ancak maddi durumlarının yetersiz olması nedeniyle çaresizlik içerisinde kaldıklarını ifade eden Meliha Cürmen, kendilerine uzanacak yardım elini beklediklerini söyledi. Anne Cürmen, "Büşra on gündür evde. Solunum cihazları, oksijen tüpleriyle hayat mücadelesi veriyor. Anne yüreği dayanmıyor, kızımı ameliyata götürmek istiyorum. Ancak değil ameliyata götürecek, kapıdan dışarıya çıkartacak param yok. Ameliyatın ardından kızımın sağlığına kavuşmasının büyük bir ihtimal olduğu söylendi. Eşimi iki buçuk yıl önce kaybettim. Dört çocuğum var, biri evli. Yanımdaki üç çocuğumla birlikte hayat mücadelesi veriyorum ve artık yoruldum. Komşularım ve köydeki akrabalarımın yardımı ile karnımızı zor doyuruyoruz. Kızımın yüzüne baktıkça, kurtulmak istediğini haykırdığını hissediyorum. Benzer ameliyatlar Samsun'da yapılabiliyor ama kızımın şu anki gırtlak yapısı nedeniyle çok tehlikeli bir hal alıyor. Bunu da ancak bir kaç cerrah yapabiliyormuş. Bu annenin feryadını duyun, yardım eli uzatın. Gencecik kızımın hayata yeniden bağlanması için canımı bile vermeye hazırım. Yeter ki bir kızım eski haline dönsün" diye konuştu.
 
Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU  

Yorum Yazın


Yorumlar Yorum


Rotary'den meslek ödülleri

Samsun Rotary Kulübü tarafından geleneksel hale getirilen meslek ödüllerinin bu yılki sahipleri, heykeltraş Adil Çelik ile dans öğretmeni Pervin Kerimova Sarı oldu

Fotoğrafçı esnafı yasta

Samsun'daki Yurtsever Fotoğraf Stüdyoları'nın kurucusu Orhan Yurtsever, kalp yetmezliği sonucu tedavi altına alındığı hastanede yaşamını yitirdi.

Bulana ödül verecek

Samsun'da bir kişi, çalınan 3 yaşındaki Drahthaar cinsi av köpeğini bulanları veya yerini bildirenleri ödüllendireceğini açıkladı


FAGİAD'DAN KAYMAKAM YAPICI’YA ZİYARET

Ordu’nun Fatsa ilçesinde Fatsa Genç İşadamları Derneği (FAGİAD) yönetimi Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı’ya makamında 'hoş geldin' ziyaretinde bulundu.

Kaplan'a son görev

Samsun Cam Sanayi'nin sahibi Faruk Kaplan ile Canik Kaymakamlığı'nda çalışan Cumhur Kaplan'ın 77 yaşındaki babaları İsmail Kaplan, geçirdiği rahatsızlık sonucu tedavi altına alandığı hastanede yaşamını yitirdi.

BAŞKAN GENÇ'İN ACI GÜNÜ

Geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in halasının kızı Ayşe Yılmaz, gözyaşları arasında toprağa verildi.

Velilere "madde bağımlığı" anlatıldı

Bafra İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği'nin düzenlediği toplantıya katılan veliler, madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi

SAATLER GERİ ALINACAK

Yaz saati uygulaması 26 Ekim saat 04:00’dan itibaren saatler 1 saat geri alınarak sona erecek

GÖZLERİNİ KAYBETTİ AMA ...

Samsun’da yaşayan 33 yaşındaki Sedat Çevik, 26 yaşında geçirdiği şeker hastalığı nedeniyle gözlerini kaybedince, hayata dört elle sarılarak hiçbir engelin kendisini yıldıramayacağını gösterdi. Gözlerini kaybettikten sonra 4 yıllık Açık Öğretim Fakültesi kamu yönetimi bölümünü bitiren ve şimdi de uluslararası ilişkiler 2’nci sınıf öğrencisi olan Sedat Çevik, aynı zamanda gitar çalıp, tiyatro oyunu yazıyor.

Görevimizin bilincindeyiz

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, Samsun ziyaretinde, "Küçücük menfaatler uğruna ezilip büzülenlerle, inandığı değerler uğruna dimdik duranları kamu vicdanının mutlaka ayırt edeceği inancı içerisinde, vicdanlara girebilme, kalplere seslenebilme görevimizin bilincindeyiz" dedi