Haber Gazetesi

Duyun bu feryadı

Dört ay önce bayıldı, 36 gün komada, üç ay hastanelerde kaldı, solunum için gırtlağına delik açıldı. Dört kez kalbi durdu ancak o yaşamak için inat etti ve hayata tutundu. Şimdi son bir ameliyat için İstanbul'da özel bir hastaneye gitmesi gereken 16 yaşındaki Büşra Cürman, kendisine uzatılacak yardım elini bekliyor.

Yaşam - 16 Ocak 2014, Perşembe
 
 
Samsun'un Tekkeköy İlçesi Yeni Büyüklü Mahallesi'ndeki yaşamını okul ile ev arasında sürdüren 16 yaşındaki Büşra Cürmen, dört ay önce arkadaşlarıyla gezerken birden bire bayıldı. 36 gün komada kaldı, üç ay hastanede yattı, dört kez kalbi durdu ama yaşama bağlılığıyla hayata tutundu. Şimdi İstanbul'da zorlu bir ameliyat daha geçirip eski sağlığına kavuşması gereken genç kızın annesi Meliha Cürmen, "İstanbul'da ameliyat ettirecek değil, evin kapısından çıkartacak paramız yok" diyerek, yaşanan dramı ortaya koydu.
 
"SİNİRSEL" DEDİLER AMA...
Kızının dört ay öncesine kadar sağlıklı bir yaşam sürdüğünü, aniden bayıldığı günden bu yana ise ölümle yaşam arasında tam dört kez gidip geldiğini belirten 47 yaşındaki anne Meliha Cürmen, "Arkadaşları onu Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürdü. Biz de olayı duyunca hemen hastaneye koştuk. Orada bize ‘çocuğunuzun sinirleri bozulmuş’ denildi. Ardından Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gittik. Yapılan muayenenin ardından sinirsel bir sorunu olmadığı belirlenen kızım taburcu edildi. Eve döndükten iki saat sonra yeniden fenalaştı ve apar topar Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdük. 36 günü komada olmak üzere iki buçuk ay yoğun bakımda kalan kızım, dört kez kalbinin durmasına rağmen inatla yaşama bağlandı. 15 gün de OMÜ Tıp Fakültesi’nde kaldık. Uzun süre cihaza bağlı kalan kızımın nefes alışını kolaylaştırmak için gırtlağına bir delik açıldı. Bizimle yakından ilgilenildiği OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kızımın ameliyat olması gerektiği ancak bunun zor bir operasyon olduğu belirtilerek İstanbul'da özel bir hastanede profesör önerildi" dedi.
 
CANIMI BİLE VERMEYE HAZIRIM
Kızının ameliyat olmasını istediklerini ancak maddi durumlarının yetersiz olması nedeniyle çaresizlik içerisinde kaldıklarını ifade eden Meliha Cürmen, kendilerine uzanacak yardım elini beklediklerini söyledi. Anne Cürmen, "Büşra on gündür evde. Solunum cihazları, oksijen tüpleriyle hayat mücadelesi veriyor. Anne yüreği dayanmıyor, kızımı ameliyata götürmek istiyorum. Ancak değil ameliyata götürecek, kapıdan dışarıya çıkartacak param yok. Ameliyatın ardından kızımın sağlığına kavuşmasının büyük bir ihtimal olduğu söylendi. Eşimi iki buçuk yıl önce kaybettim. Dört çocuğum var, biri evli. Yanımdaki üç çocuğumla birlikte hayat mücadelesi veriyorum ve artık yoruldum. Komşularım ve köydeki akrabalarımın yardımı ile karnımızı zor doyuruyoruz. Kızımın yüzüne baktıkça, kurtulmak istediğini haykırdığını hissediyorum. Benzer ameliyatlar Samsun'da yapılabiliyor ama kızımın şu anki gırtlak yapısı nedeniyle çok tehlikeli bir hal alıyor. Bunu da ancak bir kaç cerrah yapabiliyormuş. Bu annenin feryadını duyun, yardım eli uzatın. Gencecik kızımın hayata yeniden bağlanması için canımı bile vermeye hazırım. Yeter ki bir kızım eski haline dönsün" diye konuştu.
 
Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU  

Yorum Yazın


Yorumlar Yorum


SAMSUN'DAN YOLA ÇIKTILAR

Türkiye'de 2014 yılının ilk hacı kafilesi Samsun Çarşamba Havaalanı'ndan yola çıktı.

3 MİLYON MAVİ KAPAK TOPLADI

Samsun’un Havza İlçesi'nde bir esnaf iki yılda topladığı 3 milyon adet mavi kapak sayesinde Havza Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne 25 adet tekerlekli sandalye kazandırdı

ÇAY DEMLEME YARIŞMASI GALİPLERİ ÖDÜLLERİNİ ALDI

Rize Ticaret Borsası ve Rize Belediyesi tarafından düzenlenen “Çay Demleme Yarışması’nda dereceye girenler; 50-150 ve 300 kilo kuru çay olarak ödüllerini aldı.


SÜLÜNLER DOĞAYA SALINDI

Samsun’un Bafra ilçesinde sülün neslinin artırılması ve doğadaki kene ve diğer zararlılarla mücadele kapsamında doğaya sülün salındı.

BALIKÇILAR YARDIM İSTEDİ

Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığı görevlileri Dereköy Balıkçı Barınağı'nda bilgilendirme toplantısı yaptı.

KURSİYERLERE DİKSİYON VE HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

Samsun’un 19 Mayıs İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından “Diksiyon ve Hızlı Okuma Kursu" veriliyor.

CANİK'TE KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR

Karadeniz'in en büyük kentsel dönüşüm projesini gerçekleştiren Canik Belediyesi, şimdi de projenin 2. etabı olan Yeni Mahalle (Hurdacılar alanı) Kentsel Dönüşüm Projesi'nin kamulaştırma ve kentsel dönüşüm faaliyetlerine başladı.

"SU BİRDEN DERİNLEŞTİĞİNDE PANİK YAPMAYIN"

Samsun Gençlik Hizmetler ve Spor İl Müdürlüğü Yüzme Antrenörü ve Cankurtaran Sinan Sezer, “Suyun birden derinleşmesiyle oluşan girdapta suda canlı kalma refleksi gelişmeyen insan, korku ve panik atağı ile beraber bir anda boğulur” dedi.

O'NUN HAYALİNİ ASGARİ ÜCRETLİ İŞÇİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Samsun’da 11 yaşındaki Afgan çocuğun bisiklet hayalini asgari ücretli bir işçi gerçekleştirdi.

ÖRNEK ESNAF

Samsun'da yaklaşık bir hafta önce bir miktar para bulan esnaf Fatih Memur, parayı güvenlik kamerasından bulduğu sahibine teslim etti