YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Birol BİRCAN

Büyükşehir Yasası sorunu…Lobi…Sessizlik

Şubat ayı içerisinde Bafra Belediye Başkanı Sayın Zihni Şahin’in Büyükşehir Yasası hakkındaki serzenişi önemliydi.

Ve yanılmıyorsam Samsun genelinde bu soruna parmak basılması açısından da bir ilkti.

Benzer sorunları yaşayan diğer ilçelerden destekleyici açıklamalar gelmemesi ilginç.

Oysa özellikle nüfus oranı fazla olan ilçelerin neredeyse tamamının, bu sorundan dert yandığı konuşuluyor.

Gelir kaynaklarının büyük bir kısmını yasa gereği Büyükşehir’e devir eden ilçe belediyeleri, halihazırda yerine getirmekte zorlandıkları hizmet alanlarının genişlemiş olmasına bulamadıkları çözüm ve eleştirilerle boğuşuyor.

Söz konusu yasa öncesinde 83 bin nüfuslu 21 mahalleye hizmet getirme uğraşı içerisinde olan Bafra Belediyesi, şu an 143 bin nüfuslu 119 mahallenin ihtiyaçlarına cevap vermek durumunda.

Azalan gelir kaynaklarıyla.

1 Nisan 2014’te yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası’nın, sadece mali değil idari bakımından problemler yaşattığı aşikar.

Öyle ki Bafra Belediyesi’nin yasadan dolayı kaybı, yıllık 25.000.000 TL.

Kayıp ciddi.

Yasanın yürürlüğe girecek olması çok önceden belirlenmesine rağmen sorumluluk sahibi olanların B planı yapmak yerine her şeyi son güne bırakma alışkanlıkları, her şeyin daha zor olmasının bir başka nedeni.

Bunun üzerinde fazlasıyla durulması gerek. 

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun 6 ay içinde Büyükşehir Yasası’nda değişiklik yapılacağı yönündeki açıklamasının ardından, Samsun ilçelerini temsilen Bafra ve Çarşamba Belediye başkanları temsilci seçildi.

 Samsun milletvekillerinin ve siyasi güç odaklarının bu sorun hakkında özverili çalışmalar yapacağına inanmak zorundayız.

BAFRA RÜŞDİYESİ-4BAFRA RÜŞDİYESİ-3BAFRA RÜŞDİYESİ-2BAFRA RÜŞDİYESİ-1BAFRA RÜŞDİYESİ-1Biz mi barbarız?Müjdeden de öte...5 Günün Getirdiği…Çadırınızı alın gelin.Bafra Eczacılık Fakültesi’nde Beklenti ve Vebal.Yazarın Tüm Yazıları
hızWeb