YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Yetkin BULUT

Güven eksikliği

 

            Güven kavramı insan hayatından en önemli kavramlardan birisidir. İnsanlar bildiği, tanıdığı ve güvendiği insanlar ile paylaşım içerisine girer. Bireysel yaşamda güvendiğimiz insanlar ile daha çok şey paylaşırız. Örneğin onlara dertlerimizi, sıkıntılarımızı ve sevinçlerimizi aktarırız. Onlar nazarında biz güven tesis etmiş isek onlar da bize sevinçlerini, dertlerini, üzüntülerini anlatır.

            Organizasyon için de durum bundan farklı değildir. Bir şirket içerisinde güven tesis edilmemiş ise o şirketin başarıya ulaşma şansı yoktur.

            Güvenin tam olarak tesis edilebilmesi için yerine getirilmesi gereken şartlardan birisi ekip üyelerinin birbirlerine karşı dürüst olmasıdır. Bir şirket içerisinde ekip üyeleri birbirine karşı dürüst değil ise veya şirket içinde insanlar birbirlerine karşı dürüst davranmıyorsa; o şirket ekip ile değil kadro ile çalışıyor demektir.

            Güvenin oluşabilmesi için ekip üyelerinin birbirlerini iyi anlıyor ve birbirlerinin yerine kendilerini koyuyor olması gerekir. Başka bir ifade ile ekip üyelerinde empati yeteneğinin gelişmiş olması gerekir.

            Güvenin olduğu ekiplerde ekibi oluşturanlar, birbirlerine karşı mesafeli durmazlar. Yani rahatlıkla birbirlerini eleştirebilirler. Türk toplumunun en büyük sıkıntılarından birisi eleştirilme korkusudur. Bir kişi başkasını eleştirdiği zaman eleştirilen kişi bu durumu kişilik haklarına yapılan bir saygısızlık olarak algılamaktadır. Hâlbuki eleştiri kişiye değil kişinin iş yapış şekline yapılmıştır. Bu tür ekiplerde ekip üyeleri birbirlerinin hatalarını rahatlıkla ifade eder ve bu ifade ediliş şeklinden alınmazlar. Çünkü burada esas olan iştir.

            Birbirine güvenen ekiplerin sahip olduğu özelliklerden birisi de toplantılarda kendilerini rahat bir şekilde konuşuyor olmalarıdır. Eğer bir ekipte insanlar konuşmuyor, sadece yöneticinin dedikleri onaylanıyor ise orada ekip değil kadro vardır. Burada yöneticinin övünmesi gereken şey ne kadar iyi bir kadroya sahip olduğudur!!!

            Toplantılarda ekip üyeleri rahatça konuşabilmelidir. Ekip üyeleri konuşmalı ki toplantıda farklı fikirler ortaya çıksın ve bu fikirlerin arasından da şirketi başarıya götürecek ana fikir ortaya çıkmış olsun. Bu şekilde toplantıda fikrin beyan eden her kişi kendisine değer verildiğini düşünür ve şirkete karşı aidiyet duygusu gelişir ve artar. Aidiyet duygusu artan kişi şirkete daha çok katma değer yaratır.

            Bir toplantıda katılımcılar konuşmalara katılmak yerine sosyal medyada geziniyor, whatsapp gibi uygulamaları sıkça kullanıyor ise bu durumda toplantının verimsiz olduğu gerçeği ortaya çıkar. Bu durumun ortaya çıkmasının en önemli nedeni de ekip üyelerinin birbirine karşı güven duymaması ve “nasıl olsa benim dediğim dikkate alınmıyor o halde neden katkı getireyim” düşüncesidir.

            İşletme içerisinde ben dili ve sen dilinin kullanılması da şirket içerisinde güven duygusunun gelişmesine veya gelişmemesine neden olur. Ben dili kullanan kişi karşısındaki kişiye değer verdiğini ve onu önemsediğini hissettirir. Sen dili kullanan kişi ise bu duygunun tam tersini verir. 

            Hiç derslerini çalışmıyorsun, ne kadar tembel birisin, sana verdiğim görevleri neden hep eksik yerine getiriyorsun gibi sen dili kullanılan cümleler şirket içerisinde güven duygusunun oluşmasına en büyük engellerden birisidir.

            Güvenin tesis edildiği bireylerden oluşan bir toplum ve bu toplumun içinde var olan şirketlerde çalışan insanların da güven dolu olması dileği ile…

           

ÜRÜNARAŞTIRMADEĞERLİ MARKALARÖZELLİK ANLATIR FAYDA SATTIRIRHİKAYENİN GÜCÜKONUMLANDIRMA STRATEJİLERİKONUMLANDIRMABİLGİ HER OYUNU BOZAR SANAL GERÇEKLİKDemokrasi ve ekonomiYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Af hayırlı olsun
Osman KARA
Mustafa GENÇ
AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
AÇIN GÖZLERİNİZİ
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
KIRILMA NOKTASI
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu