YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Yetkin BULUT

Brexit

Geçen hafta İngiltere Avrupa Birliği’nde kalıp kalmama konusunda referanduma gitti. İngiliz halkı, Avrupa Birliği’nden çıkma yönünde oy kullandı.

            İngiliz gazetelerinin çeşitli araştırma şirketlerinin araştırma sonuçlarına dayanarak verdiği bilgiler referandum sonucu ile teyit edilmiş oldu.

            İngilizler, Avrupa Birliği’nin kendilerine yük olduğu kanısında oldukları için Avrupa Birliği’nden ayrılma şeklinde oy kullandı.

            Avrupa Birliği Almaya ve Fransa’nın ikili ilişkilerinin güçlendirilmesi adına başlatılmış olsa da bugün geldiği noktada ciddi ekonomisi olan bir birlik. Her birlikte olduğu gibi AB içinde de ciddi şekilde sıkıntılar var. AB ekonomik birliktelik amaçlı ortaya çıktı. Para birliği bunun en tipik göstergelerinden birisi idi. Ancak burada da bildiğiniz üzere Sterlin Euro sistemine dahil değildi.

            İngilizler, dün 3.4 milyon imza topladılar ve referandumun tekrar edilmesini istiyorlar. Referandumun tekrarlanıp tekrarlanmayacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. AB yetkilileri, birlikten ayrılma dilekçesinin hemen verilmesini talep etti. Almanya Başbakanı Merkel de bu konu üzerinde çok fazla ilgilenmeyeceğini ifade etti. ABD yetkilileri ise durumdan üzüntülerini ifade etti.

            İngiltere, AB’nin en güçlü ülkelerinden birisi. Hem siyasi olarak hem de ekonomik olarak birliğe yön veren önemli aktörlerden birisi.

            İngiltere’nin ben artık yokum şeklindeki kararı, başta AB’ye üye ülkelerin ekonomisi olmak üzere aday ülkelerin de ekonomisini etkileyecektir.

            Örneğin AB’ye ihracat yapan bir işletme olduğunuzu düşünelim. AB’ye yeknesak halde olan Gümrük Birliği kuralları çerçevesinde işlemler yürütülüyordu. İngilizlerin AB’den ayrılmasından sonra İngilizler kendi kurallarını gündeme getirecek ve bu da işletmelere yeni yük ve sorumlulukların gelmesi anlamına gelmektedir.

            İngilizlerin AB’den çıkma kararı, eğer başka ülkelerin de AB’den çıkma kararı vermelerine neden olursa; bu durumda sıkıntıda olan Avrupa ekonomisinin daha da sıkıntılı döneme girmesine neden olur. Bu durum da bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ihracatlarına yansır ve işletmelerimizin bu anlamda sıkıntı yaşamasına yani ürettikleri ürünleri satamamaları ile karşılaşmalarına neden olabilir.

            Bu ise işletmelerin ciddi şekilde finansman gideri ile karşılaması anlamına gelir ki zaten sıkıntıda olan reel sektör bu durum ile başa çıkmakta zorlanacaktır.

            Rusya ile yaşanan ekonomik krizin turizm sektörüne etkilerini hatırlayalım. Tüm turist çeşidini tek pazara bağlayan sektör bugün çok zor durumda. AB pazarı da öyle. Bize yakın olması anlamında birçok avantaja sahip olsa da AB’nin dağılma trendine girmesi, bizim işletmelerimizi yakından ve derinden etkileyecektir. Bu durumdan en az zararla çıkmak için ise alternatif pazar yaratmak en ideal çözümlerden birisidir.

            Avrupa Birleşik Devletleri’nin olmayacağına en başından beri olmayacağını düşünen birisi olarak ekonomik birlikteliğin ne kadar süreceğini da zaman içerisinde göreceğimizi düşünüyorum.

DEĞERLİ MARKALARÖZELLİK ANLATIR FAYDA SATTIRIRHİKAYENİN GÜCÜKONUMLANDIRMA STRATEJİLERİKONUMLANDIRMABİLGİ HER OYUNU BOZAR SANAL GERÇEKLİKDemokrasi ve ekonomiPokemonTurizm kültürüYazarın Tüm Yazıları