YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Yetkin BULUT

Bayram

          2016 yılı yaşadığımız coğrafya açısından son derece sıkıntılı bir yıl. Hepimizin bildiği üzere yakın komşularımızın içerisinde oldukları istikrarsızlık, bizi yakından etkiliyor. İşletme sahipleri açısından son derece riski yüksek bir yıl geçiriyoruz. Bu öyle bir risk ki işletme sahipleri bu riski kontrol edemiyor, kontrol altına alamıyor.

            Bizim dışımızda meydana gelen olaylar özellikle ihracat yapan işletmeleri yakından etkiliyor.

            Ülke içerisinde teröre karşı verilen mücadele de bu duruma eklenince; işletme sahipleri açısından yönetilmesi zor bir yıl ile karşı karşıyayız. Tüm bu değişkenleri biraraya getirdiğimizde işlemeler ve sahipleri açısından finansal anlamda zor bir dönem yaşıyoruz.

            İşletmelerin aldıkları vade ile sattıkları vade arasındaki zaman, terörün turizm başta olmak üzere ekonomiye verdiği sekteler ve komşularımızdaki istikrarsızlık ülke içinde ekonomiyi zor hale getirdi ve görünen o ki daha da sıkıntılı zamanlar gelecek.

            Tam da bu noktada İsrail ve Rusya ile ilişkilerin normalleşme seyrine girmesi, aslına bakarsanız ülke ekonomisi içine son derece önemli.

            Rusya ile yaşanılan kriz sonrası turizmin zararı yaklaşık 15 milyar ABD Doları seviyelerine geldi. Turizm sadece konaklama işi değildir. 56 sektörü birden tetikleyen bir sektördür. Domates satanından çarşaf satanına, klima satanından çatı tamiri yapan iş kollarına kadar birçok sanayi kolunu yakından etkileyen bir sektör. Dolayısı ile bu açılardan baktığımız zaman, Rusya ile ilişkilerin normalleşme seyrine giriyor olması önemli bir gelişme oldu.

            Bu kadar önemli gelişmenin arasında İslam dünyası açısından son derece önemli olan kutsal Ramazan ayının da sonuna gelindi ve bugün itibari ile de bayramı idrak ediyor olacağız.

            Umarım bu bayram başta ülkemiz açısından barışın huzurun egemen olduğu, işyerlerinin kapanmadığı, işletme sahiplerinin ödemelerini zamanında yapabildiği ve çalışanlarının da evlerine ekmeklerini zamanında götürebildiği bir bayram olur.

            Bayramda her çocuk gülmek ister. Hatırlayın çocukluğunuzu. Babalarınız ya da anneleriniz size hediye getirdiği zaman ne kadar mutlu olduğunuzu. Bayramlık kıyafetlerinizi giydiğiniz zaman ne kadar mutlu olduğunuzu ve yüzünüzde meydana gelen gülümsemeyi anımsayın. İşte her bayram geldiği zaman da çocukları unutmamak lazım.

            Dünyada hiçbir şey bir çocuğun yüzündeki içten gülümseme kadar tatlı değil. Dünyada hiçbir şey bir çocuğun mutlu olduğu zaman gözlerinin parlaması kadar anlamlı değil.

            Umarım tüm bayramlarda değil her zaman çocuklar mutlu olur ve yüzleri hep güler. Umarım yeryüzünde yaşayan tüm çocuklar kendi vatanlarından göç etmek, ailelerinden ayrı kalmak zorunda kalmazlar. Umarım ki dünya artık hepimiz için kavganın, anlamsız savaşların, hırsın, acımasızlığın egemen olduğu bir dünya olmaktan çıkar.

            Herkesin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Sağlık, mutluluk, huzur dolu bir ömür geçirmeniz dileği ile.

DEĞERLİ MARKALARÖZELLİK ANLATIR FAYDA SATTIRIRHİKAYENİN GÜCÜKONUMLANDIRMA STRATEJİLERİKONUMLANDIRMABİLGİ HER OYUNU BOZAR SANAL GERÇEKLİKDemokrasi ve ekonomiPokemonTurizm kültürüYazarın Tüm Yazıları