YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Gül TURAN

YETER ARTIK

İnsanlıktan yana hiç mi hiç umudum kalmadı.

Bazıları insanlığın can çekiştiğini söylüyor.  Oysa çoktandır insanlık ölü.

Her gün yeni  bir dram ve acı duymaktan, görmekten tüm duygularım felç oldu.

Sosyal medyada Yalova Belediyesi’nin hayvan barınağındaki görüntüleri hayvan severleri adeta şok etti.

Bundan önce de CHP’li Yalova Belediyesi ağaç katliamı yapmıştı.

Hani sosyal demokrat olunca insani yönlerinin daha ağır bastığı söylenir ya…

Bunun adı da laf- ı güzaftır. 

Bundan böyle benden CHP’ye tek bir oy çıkmaz. Yıllardan beri yazıyoruz .

Vahşetin ardı arkası kesilmiyor.

Yalova, Niğde, Sarıyer, Kayseri, Kıbrıs,  Maraş, Muğla, Ayvalık, Sivriada, Hayırsız ada daha niceleri yıllar boyu katliam yapıldı. Yapılıyor.

 

 

Silivri ormanlarında onlarca köpek, kimisi tecavüz edilerek, kimileri de katledilerek öldürüldü. Adına insan denilen yaratıklar tarafından.

 HAYTAP gönüllüleri olayı deşifre etti. Ulusal görsel ve yazılı basın tarafından da teyit edildi. Hani nerede tarım ve Orman Bakanlığı niçin ses çıkarmıyor. Milletvekilleri kendi menfaatleri olunca, maaşları artırılacak ise hazırlar. Milletvekili otolarına trafik cezası kesilmeyecekse hazırlar.

Milletvekili yakınları ve bakmakla sorumlu oldukları üçüncü şahısların sağlık giderleri söz konusu ise alesta ve hazır olda beklerler Meclis’te.

Diğer zamanlar ise ya, kavga edip yumruklaşırlar, ya da yurtdışında tur atıp gezerler. Bu nasıl bir aymazlık bu nasıl bir zihniyettir.

 

Yılan hikâyesine döndürdükleri hayvan hakları yasası çıksın artık.

 Tecavüzcüler yargılansın ve hapis cezası alsın. Hayvanları alenen isteyerek  ve bilerek  öldürenler , boğanlar cezalandırılsın.

Bakanları ve milletvekillerini göreve çağırıyorum.

 Başbakan’ı göreve davet ediyorum. Göreve gelmiyorlarsa, merhamet ve insafa davet ediyorum. Kaldıysa Allah korkusuna davet ediyorum.

Allah tüm hayvanlar için "Onlar benim sessiz ümmetim." der.

 Derhal yasalar değişmeli hayvana tecavüzün bedeli hapis cezası, hatta tecrit olmalı.

Avrupa ve Amerika’da 4–6–16 yıl gibi değişen hapis cezaları vardır.

Kokoreci yasaklamak ile Avrupa Birliği’ne uyum sağlanmaz.

 

Vakit gece yarısı ve karanlıktır. Geceler korkulara gebedir.

İnsanlar karınlarını doyurmuş uyumakta. Uzakta karanlık bir ormanda sessiz çığlıklar yükselmekte. Anne köpeklere iki ayaklı yaratıklar tecavüz ederken yavrular haykırmakta. İç organları parçalanır doymazlar ardından işkence ederler. Hayvanların kapkara masum gözlerine kızıl kan dolar. Oysa aç olduklarından bir kuru ekmek umudu ile yaklaşmışlardır. İnsan müsveddelerine. Kendi tercihi değildir bu vahşi dünyaya gelmek.

Allah kodlamıştır onları üresin ve nesillerini yaşatsın diye.

Bilseydi gelir miydi bu karanlık kör gecelere doğar mı idi. Kısacık köpek ömrünü onuru ile yaşayamaz. Önce içi, yüreği gözü ve yavruları parçalanır. Yavrularından utanır bakamaz onurunu yok etmişlerdir.

Aslında  yok olan, insanlık onurudur. Gözlerinden yaşlar süzülür ağlar ağlar…

Tek isteği ölmektir artık.

Aç, susuz, sevgisiz ve onursuz yaşamak istemez.

Bir köpek ağlar uzakta ormanda.

Bir köpek ağlar ıssız gecelerde hıçkırarak.

 

"Hiç doğmamış olmak en büyük lütuftur." der. Sofokles.

Keşke onlar da hiç doğmamış olsalardı. Ben artık insanlık için umudumu yitirdim. O insanlar  bizimle beraber yaşıyorlar. Hayvan öldürmenin bir adım ötesi insan öldürmektir. Bu sapık zihniyetler ilk fırsatta size ve sevdiklerinize de saldıracaktır. Unutmayın ki hayvan canını yakmanın bir adım ötesinde insan canına zulüm gelecektir. Bugün o masuma ise yarın size… Katillerin, tecavüzcülerin geçmişleri irdelendiğinde çoğunda hayvana işkence çıkmaktadır. Bu bilimsel bir araştırmanın sonucudur.

Doğada insandan başka hiçbir yaratık kendi cinsinden başka bir cins ile çiftleşmez. 

Sadece insan denilen yaratık hayvana tecavüz eder. Hayvanların sahip olduğu hakları görmezden gelerek, vicdanımızla kararlarımız arasında yaşam mücadelesi veren sokak hayvanlarını yok sayamayız. Korunmaları ıslah edilmeleri, bakımevlerine taşınmaları, sahiplendirilmeleri ile ilgili pek de bir şey yapmadan vahşice öldürülmelerine seyirci kaldığımız bu hayvanların da bizler gibi yaşam hakları vardır. Konuşamadıkları için onları yok saymaya yaşanan bu vahşete daha ne kadar göz yumacağız. İnsanoğlu artık hırsına, gücüne, kuvvetine, egosuna dur demeyi öğrenmelidir. Bu dünya hepimizin ortak yaşam alanıdır. Aksi takdirde bu acımasızlık sadece hayvanların değil insanlığın da sonu olacaktır. Vicdan sahibi olan her bireyi düşünmeye davet ediyorum. Belki gelecek nesiller daha bilge olacaktır. Bunun için de eğitim gerekir.

Tüm yatırımımızı çocuklara yapmalıyız. Yarınlarımız olan çocukları insani ve bilinçli yetiştirmeliyiz. Onları doğa ile baş başa bırakıp, kendilerini keşfetmelerine müsaade etmeliyiz. Bırakın çamur olsun elleri, bırakın okşasınlar bir kediyi, köpeği.

  Çocuklar hayvan haklarına çok fazla duyarlıdır. Onların çıkarsız yaklaşımları, hayvanlarla aralarında güçlü bir bağ kurmalarına neden olur. Hayvanlar sevgi ve ilgiyi algılar ve karşılık verirler. Bırakın çocuklarınız hayvanları sevsinler. Bırakın elleri biraz kir, biraz çamur olsun ki, yarın yürekleri çamurlu olmasın.

Hayvanları seven insanları da sever.

Hayvanlar en sadık dostlarımızdır.

Hayvan onuru ile insan onuru eşit, statüleri farklıdır.

Sevgiye ihanet etmeyen tek canlı hayvandır.

 Yaşamak tüm canlıların en doğal hakkıdır.

Hz. Mevlana diyor ki, “Karıncadan file kadar bütün canlılar Tanrı’nın ailesidir. Burada susuyorlar, hesap günü konuşacaklar.”

Allah sizi, hesap günü hesap vermeyenlerden etsin.

Kâinattaki tüm hayvanlar, Allah'ı tespih ederek zikrederler.

Bu yüzden bir hayvanı öldürmek veya hayvan topluluğunu yok etmek bir ümmeti yok etmektir.

 

KAVURUCU YAZ SICAKLARI BAŞLADI. LÜTFEN KAPINIZIN ÖNÜNE KUŞLAR VE SOKAK HAYVANLARI İÇİN BİR KAP SU KOYUNUZ.

GEZGİNTAHTA BAVUL 5TAHTA BAVUL 4TAHTA BAVUL 3TAHTA BAVUL 2TAHTA BAVUL 1ASKERLİKYANGINKEDİLER 2KEDİLER...Yazarın Tüm Yazıları