YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mert Can Coşkuner

Uzaktan kontrol edilen elektronik kaykaylar hackerların yeni hedefi

Son yıllarda çocuklar tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlayan elektronik kaykayların (hoverboard) bazıları, artık mobil uygulamayla ve internet bağlantısıyla geliyor.

Uygulama, kullanıcının kaykaylarının ışıklarını değiştirmesini, uzaktan yönetmesini ve batarya süresi gibi özelliklerini kontrol etmesine yarıyor. Bu fikir her ne kadar kulağa iyi ve eğlenceli gelse de elektronik kaykay kullanımının güvenliğini azaltmakta.

Yapılan son araştırmalara göre, elektronik kaykayların uzaktan hacklenmesi çok kolay. Bluetooth bağlantısı üzerinden elektronik kaykayları özel bir donanım kullanmadan 10 metre mesafeden kontrol etmek mümkün.

Eğer özel bir donanım kullanılırsa, bu mesafe daha da artıyor. Bu özel donanımlarla aynı zamanda birden fazla kaykayı aynı anda uzaktan kontrol etmek ve kaykay kullanıcısının konumunu tespit etmek de mümkün.

Bu elektronik kaykaylara örnek olarak Segway MiniPro verilebilir. Bluetooth üzerinden hacklenebilen bu gibi elektronik kaykaylar, çocuklarınızı tehlikeye atabilir.

 

Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısıKripto para nedir?Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?Sahte WhatsApp Uygulamalarına DikkatMinecraft uygulamalarında zararlı yazılımSkype'da kullanıcıların gizliliği tehlikedeRUS HACKERLARGÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMAFacebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilirAkıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilirYazarın Tüm Yazıları