YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman ECEVİT

BİREYSELLİK VE DEMOKRASİ

Başarılı olmayan birçok denemeler olmasına rağmen, 1946 yılında çok partili demokrasiye geçtik. Aradan 71 yıl geçti ve zaman, zaman da demokratik yaşamımız kesintilere uğradı. Bu arada anti-demokratik idareler sebebi ile birçok insanımızın mağdur olduğunu ve bu sebepten kurban verdiğimiz gerçeğini inkâr edemeyiz. Bütün bunlar geçmişte kalmış olmakla birlikte, bunlardan ders çıkararak, gerçek demokrasi yolunda mesafe kaydettiğimizi söylememiz de pek mümkün değildir.  Bir ülkede en çok erozyona uğrayan ne var ise, onunla ilgili diğer bazı hususlar ortaya çıkmaktadır. Meselâ, üretime bağlı paranın olmadığı yerde, bankalar çoğalır. Üretim yerine sadece ve sadece para üzerinden veya rant getirecek bazı hususlar üzerinden kazanç temin edilmeye çalışılır. Geçmişten bu güne parti liderlerinden hep demokrasi dersini dinliyoruz, ama hepsinin milletvekili adaylarını, demokratik ölçüler içinde seçtiklerine şahit olmuyoruz, olamıyoruz. Dünya ölçeğinde baktığınız zaman, demokrasi ile idare edilen ülkelerde böyle sistemlerin olmadığını görürüz. Sadece bir idari sistemin adına demokratik kelimesini takmakla, oraya demokrasiyi getirdiğinizi söylemeniz mümkün değildir. O sistemin gerektirdiği bütün hususları, müesseseleri ile ve demokrasinin kriterleri içinde çalıştırarak yürütmek gerekir. Bunun ülkemizde olduğunu söylemek de pek mümkün değildir. Bunun yanında, liderlerin seçim konuşmaları da bunu açık olarak göstermektedir.

Bütün bu aksaklıkların temelinde yatan en önemli hususu ise, demokrasiyi içine sindirmiş bireylerin yerine, kula kul olma zihniyetinde yattığını görüyoruz. Herkes sadece taraftarı olduğu partiyi, futbol takımı fanatiği gibi tutmaktadır. Açıkça, ifade etmek yerinde ise, ülke çıkarları ve menfaatleri bir tarafa itilerek, her şey ne kadar fazla oy alırım çabası üzerine kurgulanmaktadır. Bunun için oy alabilmeye yönelik her türlü taviz verilmektedir. Geçmişte oy vermeyen illerin yatırımlardan mahrum edildiğini veya ilçe yapıldığını da gördük.

Daha önce de üzerinde defalarca durmuştum. Demokratik bir idare sistemi içinde etnik ve dini esasa dayanan partiler olmamalıdır. Herhangi bir etnik unsura hitap edecek şekilde kurulan bir parti iktidara geldiği takdirde, o etnik grup içinde olmayan insanlar ne olacak, ikinci sınıf vatandaş mı olacaklardır? Bunun gibi, herhangi bir dini gruba hitap eden parti için de durum aynıdır. Eğer demokrasi esas olacak ise partiler kuruluş ilkeleri olarak geniş tabanlı olmak ve geniş bir tabana hitap etmek mecburiyetindedirler. Elbette, anayasa gereği görünüşte bu böyle olmakla birlikte; uygulamada bunun böyle olmadığı gerçeği de gözden uzak tutulamaz. Demokrasinin istediği özellikleri taşıyan kişilerin, hür iradeleri ile oylarını kullanmaları gereği de ortadadır. Şunu da burada açıkça ifade etmeliyiz ki, dünyada hiçbir ülke, gerek din ve gerekse etnik olarak saf değildir; diğer bir deyimle böyle bir ülke yoktur. Bu böyle olmasına rağmen, demokratik ülkeler gerek etnik, gerekse dini ayrılıkları demokrasinin birleştirici ve beraberce yaşamanın faziletleri üzerine inşa ettikleri idare sistemleri ile başarmaktadır. Yoksa, onlarda da bu problemlerin olmadığını söylemek mümkün değildir. Gelişmiş ülkelerde bu işler konsensüs ile sağlanırken; gelişmemiş veya demokrasilerini yeteri kadar güçlendirememiş ülkelerde bu, baskı ve demokratik yollardan ayrılma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle de, seçim zamanlarında verilen tutarsız vaatler ve söylemler, bu olayları tetiklemektedir. Diğer çok önemli husus ise, ortalıkta kısa vadede bir seçim olasılığı olmamasına karşılık, liderlerin yarın seçim olacak gibi olan konuşmalarına hayret etmemek mümkün değildir. Diğer çok önemli olan husus ise, ülkemizde ön seçimin geleneksel olarak, demokrasimizin bir parçası olamamasından kaynaklanmaktadır. “Odunu aday olarak göstersem bile, milletvekili seçilir” diyenleri de gördük. Demokrasinin fazileti icabı, mutlaka ön seçim yapılmalıdır. Bunun sonucunda, milletvekili; parti başkanından daha çok kendisini seçen seçmenine karşı saygı duyacaktır. Bu olmadığı takdirde, partiler arası bir seçim sonucu ile alınan oylara göre, demokrasi yürütülmeye çalışılmaktadır. Ayrıca, başarısız olan liderlerin makamlarını başkalarına bırakmaları da en önemli husustur. Yeni gelen başarılı olur veya olmaz, bu husus önemli değildir. Esas Türkiye’nin kazanmasıdır. Saygılarımla. 

 

 

 

DÜNYA EĞEMENLİĞİABD’NİN YOLUGÜÇLÜ OLMAKMÜMKÜM MÜ?DEĞİŞEN DENGELERORTAK AKILBÜYÜK HARİTAYA BAKMAK GEREKHARİÇTEN GAZEL OKUMAKAZ TÜKETMEK; İSRAF ETMEMEKYİNE SURİYE MESELESİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
FARKINDA MIYIZ?
Osman KARA
Erdem EROL
ANTRENMAN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
Baş Döndüren Gelişmeler
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
FUAR
Prof Dr Yücel TANYERİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Fransız kalmak
Kürşad GÜNDOĞDU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ  DENETİM  VE YAPTIRIMLAR (II)...
Ahmet HAYVALI
Gül TURAN
TRAFİK TERÖRÜ
Gül TURAN
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Alpaslan ÇEPNİ
ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ
Alpaslan ÇEPNİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Kenan ERZURUMLU
Gökoğuzlar ve Türkiye
Kenan ERZURUMLU
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL