YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ömer PAMUK

GELECEĞİN İLERİ TOPLUMLARI...


İnsan, yaradılışı itibariyle toplum halinde yaşamak zorundadır. Bu sebepten insan kendini toplum içinde geliştirir ve sosyalleşir. Hepimiz birer değeriz. Bu değerimizi sosyal hayatımızı yaşarken ve toplum içindeki görevimizi yerine getirirken; hem kendimize hem de diğer insanlara faydalı olarak gösteririz. Bu fayda, yaptığımız iş olarak büyür; toplumsal kalkınmaya ve refaha tesir eder. Sonuçta toplum zenginleşir. Bu durumun meydana gelebilmesi her konuda yetişmiş, donanımlı insanların çokluğuyla ilgilidir.

İnsan, bir şeyler üretirken, hayatını yaşarken mutlu olursa, kendi kendisiyle ve içinde yaşadığı toplumla iyi bir iletişim kurarsa mutluluğun anahtarına sahip olmuş demektir. Ancak birey olarak bir kişinin mutlu olması yetmiyor. En az diğer insanların da bizim kadar mutlu olması gerekir. Fakat bunun yolu herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi ve kendi mutluluğunu yaratmasına bağlıdır. Bu da sorumluluk bilinciyle ilgilidir. İyilikleri, güzellikleri paylaşmak sorumluluk sahibi olmak en az insanın kendisi kadar başkalarını da düşünmekten geçiyor.

Peki başarılı bir hayatı elde etmenin yolu nedir?

"Bir zamanlar, bilge bir adam başarılı bir hayatın sırrını benimle paylaşmıştı :"

"Basit" dedi.

"Bütün mesele neyi yakın tutacağını, neden kaçacağını bilmekte."

Hayat zorluklarla dolu. Biz birey ve toplum olarak bu zorluklarla mücadele etmesini bilmeliyiz. Bu konuda yolumuzu aydınlatan rehber (yol gösterici); eğitim olmalıdır.

Gençlerimizi gözümüz gibi korumalıyız. Yaşadığımız tecrübeler, bize neye yakın neye uzak durmamız gerektiğini söylüyor. Hayatın zorluklarıyla ancak böyle başedebiliriz. Okulların açıldığı bu günlerde çocuklarımıza ve gençlerimize ,hayatın zorluklarını ve yaşayacakları olumsuzlukları iyi anlatmalıyız. Sonuç; sağlıklı gençlik geleceğimizdir.

Geleceğin ileri toplumları, gençlerine önem veren ve onlara hür ve müreffeh bir toplum yaratmanın reçetesinin çok çalışmaktan geçtiğini bilen toplumlar olacaktır.

 

 

BU IŞIKLA...VİZYON GENİŞLİĞİ VE ONA ULAŞMA ARZUSU...DİRİ TUTMALIYIZ...BAŞKA BİRİSİ OLMAYA ÇALIŞMAK…UYGARLIĞA GİDEN YOL…BOŞUNA DEĞİL...YAŞA VE YAŞAT...KENT VE İNSAN...SELAM OLSUN...HUZUR VE BARIŞA GİDEN YOL...Yazarın Tüm Yazıları