YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu

BİR “GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU” OLARAK TÜRKİYE’DE CEZAEVLERİ II

Bir önceki yazımızda ortaya koyduğumuz istatistiksel değerlerden görüleceği üzere Türkiye’de cezaevlerinde bırakın boş yerin bulunmasını, istatistikleri sarsıcı bir durumun olduğu ortadadır. Bu özel vaziyetin varlığına bağlı olarak 01.09.2016’da yayımlanan 674 sayılı KHK ile yapılan değişikliklerle, cezaevi inşası için mevzuatta yer alan bazı düzenlemeler esnetilerek kısa sürede netice alınmasını sağlayıcı ilaveler yapılmıştır. Bu çerçevede Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından 25.08.2017 tarihinde yapılan açıklamaya göre “hükümlü ve tutuklu sayısındaki öngörülemeyen artışın karşılanması için 5 yıl içerisinde 174 adet yeni infaz kurumu yapılacağı ve 100 bin 182 kişilik kapasite artışı sağlanacağı” ifade edilmiştir. Samsun da bu gelişmeden nasibini almıştır. Bu bağlamda 13.09.2017 tarihinde yapılan ihale sonucuna göre Kavak İlçesi'nde yaklaşık 150 milyon TL bedel ile Ceza ve İnfaz Kurumu yapılması yönünde karar alınmıştır.

Adalet Bakanlığı verilerine göre 2016 itibariyle cezaevlerinde barındırılan kişilerin devlete günlük maliyeti 78 TL’dir. Bu durumda cezaevlerindeki yaklaşık 224 bin kişinin 2016 değeri olan 78 TL’den hesaplandığında, devlete günlük maliyeti 17 milyon 500 bin TL, yıllık ise 6 milyar 500 milyon TL civarındadır. Bu tutar tam 14 bakanlığın 2017 bütçesinden daha fazla değere tekabül etmektedir.

Ayrıca ilginç bir nokta olarak Türkiye’de cezaevlerinde bulunan yaklaşık 224 bin kişi, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2016 yılı il nüfusu verileri dikkate alındığında Ardahan, Artvin, Bayburt, Bartın, Bilecik, Çankırı, Gümüşhane, Iğdır, Kilis, Sinop ve Tunceli illerinin nüfuslarından daha fazladır. Diğer deyişle Türkiye’de 11 ilin nüfusundan daha fazla insan cezaevlerindedir.

Türkiye’de 2007 itibariyle tutuklu ve hükümlü toplam kişi sayısı yaklaşık 90 bin iken, on yıl sonra gelinen noktada yaklaşık % 250’lik gibi ciddi bir artış oranı ortaya çıkmıştır. 2017 itibariyle cezaevlerinde bulunan kişi bakımından dünyada ilk sırayı yaklaşık 2 milyon 150 bin kişi ile ABD, en az ise 2 kişi ile San Marino almaktadır. Türkiye cezaevlerinde barındırılan kişi bakımından dünyada dokuzuncu, Avrupa’da birinci sıradadır. Avrupa’da İngiltere, Türkiye’den sonra yaklaşık 85 bin kişi ile ikinci sıradadır.

BİR ÇOCUK, BİR KADIN, BİR ÜLKEBİR MÜSLÜMANLIK TURNUSOLU: KREDİ FAİZLERİ''Rahmetli'' Stephen Hawking ve 'İnsani Çürümüşlük Endeksindeki' YerimizİNSANLIĞIMIZDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACIUFAK TEFEK HUKUKSUZLUKLARDUA VAKTİGIRTLAKTAN AŞAĞIYA İNMEYEN ADALET SÖYLEMİİYİ İNSAN; İDEAL İNSANGÜLHANBUDALAYazarın Tüm Yazıları