YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu

ALDATILAN KİŞİNİN “EŞİNİN İLİŞKİ KURDUĞU” KİŞİYE KARŞI DAVA AÇMA HAKKI II

Sadakat yükümlülüğünün en önemli sonucu, taraflara cinsel sadakat yükümlülüğü getirmesinde görülmektedir. Bu sadakatin kapsamına, eşlerin herhangi bir üçüncü şahısla cinsel ilişki veya bu gayeye uygun duygusal yakınlaşma yaşamamaları girmektedir. Burada ilişki kurulan üçüncü kişinin cinsiyetinin önemi bulunmamaktadır. Kişinin kendisiyle aynı cinsten biri ile ilişki kurması da sadakatsizliğin tahakkuku için yeterlidir.

 


Cinsel boyutuyla sadakatsizlik, her durumda zina sebebiyle gerçekleşmemektedir. Türk Medeni Kanunu'nda özel ve mutlak bir boşanma sebebi olarak düzenlenen zina, eşlerden birinin kusuruyla, karşı cinsten birisiyle cinsel ilişki kurmak anlamına gelmektedir. Bu açıdan aynı cinsten biri ile yaşanan cinsel ilişki, zina kapsamında değil, haysiyetsiz yaşam sürme kapsamında değerlendirilmektedir. Fakat her iki durumda da netice itibariyle sadakat yükümlülüğü ihlal olmaktadır. Bununla birlikte sadakat yükümlülüğünün cinsel ilişki niteliği taşımayan duygusal yakınlaşmalar suretiyle de ihlâl edilmesi olanaklıdır.

 


Sadakat yükümlülüğünü ihlâl eden taraf, kusuruyla boşanmaya neden olmanın sonuçlarına katlanmak durumundadır. Medeni Kanun’un 174. maddesine göre, boşanma yüzünden mevcut veya beklenen menfaatleri zedelenen kusursuz ya da daha az kusurlu tarafın, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat istemesi mümkündür. Ayrıca, boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakları saldırıya uğrayan tarafın, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat talep etmesi de olanak dahilindedir. Diğer ifadeyle aldatılan eşin manevi varlığında bir eksilme meydan gelmiş ise ve bu ispatlanabiliyorsa manevi tazminat talep edilebilmesi yasa gereğidir. Tazminat talebinde bulunan taraf, uğradığını iddia ettiği zarar ile boşanma arasında bir sebep-sonuç ilişkisinin olduğunu ortaya koymalıdır. Salt boşanmış olmak, manevi tazminata hükmedilmesi için yeterli değildir. Bununla birlikte her iki taraf da boşanmaya sebep olan olaylarda eşit kusurlu ise tazminat talebinin reddi gerekmektedir.


Manevi tazminat, sadece aldatan eşten talep edilmemektedir. Evlilik birliğinin, eşlerden birinin üçüncü kişinin iştirakiyle sadakat yükümlülüğünü ihlâl edecek bir ilişkisi sebebiyle saldırıya uğraması durumunda, aldatılan kişinin, üçüncü kişiden, bu kişinin aldatmaya katılmak suretiyle kişilik hakkını ihlâl ettiği gerekçesiyle manevî tazminat istemesi olanaklıdır. Daha sade bir anlatımla aldatılan eşin, eşiyle ilişki kurana karşı manevi tazminat talep etmesi muhtemeldir. Bu durumda aldatılan kişi, eşiyle birlikte veya eşini dava etmeksizin sadece üçüncü kişiden manevi tazminat talebinde bulunabilir.

 


Evli bir kişiyle ilişki kuran üçüncü kişinin, aldatılan eşin kişilik haklarına saldırı iddiasına dayalı manevi tazminat sorumluluğundan söz edilebilmesi için, ahlâka aykırılık ve kasten zarar verme şeklindeki iki unsurun olayda birleşmesi gerekir. Başka bir ifadeyle üçüncü kişinin aldatılan eşin zararından sorumlu tutulabilmesi için, evli bir kişiyle ilişkiye girme, aldatmaya taraf olma fiilini, zarar görene (aldatılan eşe) zarar verme kastıyla gerçekleştirmiş olması gerekir. Bu açıdan üçüncü kişinin bir seks işçisi olması gibi durumlarda, aldatılan eşe zarar verme kastıyla hareket ettiğinin kabulü mümkün değildir.

 

 

Aldatma ile ilgili toplumumuzun kültürel ve ahlaki kodlarında hassasiyet yüzdesi yüksektir. Ancak ilginç şekilde aldatma eylemine maruz kalanların kadın olması durumunda evlilik birliğinin devamı adına olayın aldatılan kadın tarafından sineye çekilmesi talep edilebilmektedir. Buna itibar edilmemelidir. Sonuç itibariyle, üçüncü kişinin aldatılan kişinin eşi ile evli olduğunu bilerek cinsel veya duygusal ilişkiye girdiğinin belirlenmesi halinde, diğer eşin sosyal kişilik değerleri saldırıya uğramış olmaktadır. Oysa his alemi tarumar olan aldatılan eşin manevi varlığının zedelendiği açıktır. Dolayısıyla cinsel sadakatsizlik eylemini, evliliği bilerek gerçekleştiren kişi de aldatılan eşin uğradığı manevi zarardan, ilişki kurduğu evli kişiyle birlikte sorumludur.

Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?Turizm ve "4 Mevsim Samsun"FAİL-İ MEŞHURKURBİYETE VESİLE KURBANBİR ÇOCUK, BİR KADIN, BİR ÜLKEBİR MÜSLÜMANLIK TURNUSOLU: KREDİ FAİZLERİ''Rahmetli'' Stephen Hawking ve 'İnsani Çürümüşlük Endeksindeki' YerimizİNSANLIĞIMIZDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACIUFAK TEFEK HUKUKSUZLUKLARDUA VAKTİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Af hayırlı olsun
Osman KARA
Mustafa GENÇ
AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
AÇIN GÖZLERİNİZİ
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
KIRILMA NOKTASI
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu