YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

SAMSUN - TEKKEKÖY KARAYOLUNDA ACİL ÖNLEMLER ALINMALI

Geçtiğimiz günlerde Atatürk Bulvarı Kirazlık mevkiinde meydana gelen vahim bir trafik kazasında on bir yaşında bir evladımızı kaybettik.

Bilenleriniz vardır, ben de Kutlukent'in çocuğuyum. Vefat eden Zeynep Nazlı kızımızın babasını tanırım. Düzgün, kimseye ziyanı olmayan bir ailedir. Tipik Anadolu insanı, içimizden birisi, halim salim insanlar...

Toprağa verdiğimiz yavrucağın öğretmenlerinden dinledim... Derslerinde başarılı, uyumlu, bilhassa müziğe yetenekli, adı gibi nazlı bir kızcağız olduğunu söylediler. Hayallerine doyamadan toprak olup gitti.

Anlatılanlara bakılırsa, anacığı tehlikeyi sezmişçesine her gün okuldan çıkış saatinde yolun karşısına geçer, minibüsten inince elinden tutup karşıya geçirirmiş. O gün de öyle olmuş, lakin Zeynep Nazlı her zamankinden birkaç dakika evvel inmiş minibüsten. Yolda kaza olduğunu gören kadıncağızın aklına gelmemiş hiç yolda kanlar içinde yatan çocuğun kendi yavrusu olduğu… Bir ana için ne kadar zor ne kadar acı…

Allah rahmetiyle muamele eylesin, ailesine de sabır nasip etsin...

Zeynep Nazlı ve ailesinin başına gelen, herhangi birimizin de pekâlâ başına gelebilir. Zira kazanın olduğu Atatürk Bulvarı'nın Tekkeköy - Samsun arasındaki bölge, her an yeni kazalara gebe...

Malum, Belediyeevleri’nden itibaren burada dört yeni viyadük yapıldı. Kerimbey köprüsü ve organize sanayi köprülü kavşağını da sayarsak yaklaşık sekiz kilometre içinde altı tane çok katlı yol tesis edilmiş oldu. Haliyle bu kesimde trafik akışı hızlandı. Ancak yaya güvenliği için yeterli tedbirler alınmadan yol trafiğe açıldı.

Burada, sadece çoluk çocuğun değil, bebek arabası taşıyan bir annenin, yaşlı bir adamın, engelli bir vatandaşın veya sanayiden yorgun argın çıkıp evine giden bir işçinin karşıdan karşıya nasıl geçeceği tam bir muamma...

Hemen karayollarının bürokratlarını suçlamayalım. Burada yolun çabuk açılmasını isteyen yetkililerden buna ses çıkarmayan vatandaşlara kadar herkes bir parça sorumlu... Ancak trafik ihmal kabul etmiyor işte...

Bilen bilir... Ulaşım üzerine yüksek lisans yaptım. Önce Karayolları Genel Müdürlüğü’nde sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde hep ulaşım üzerine emek verdim. Samulaş Genel Müdürlüğü’nden kontrol mühendisliğine, proje müdürlüğünden ulaşım koordinasyon merkezi sekreterliğine kadar hep sektörde bulundum. Bu nedenle birkaç kelam etme ihtiyacı duyuyorum.

Ne yazık ki Türkiye'de trafik mühendisliği, "kaldırım mühendisliği" yakıştırmasıyla biraz küçümsenir. Memlekette herkesin futbol erbabı olması misali, bizim ülkemizde tüm yetkililer trafik dehasıdır. Haliyle nereye köprü yapılacağına, nereye trafik işareti konacağına, nereye üst geçit yapılacağına siyasetçilerin ya da meslekten gelmeyen üst düzey bürokratların karar verdiği bir ülkede yaşıyoruz.

Bizde liyakatli insanların baş çavuşun eşeğiyle muhatap edilmesi vaka-i adiyedendir. Lakin söz konusu olan ulaşım ya da trafik mühendisliği olduğunda durum çok daha vahim!

Haliyle bu yazdıklarımın da pek kıymeti harbiyesi yok. Lakin susmaya gönül razı değil... Tespitlerimi ve bu saatten sonra yapılması gerekenleri ben yazayım da gene bilen bildiğini yapsın... En azından günah benden gitmiş olur...

BİR: Yayalar ile araçların birlikte bulundukları kentsel alanlarda araç trafiğini hızlandırıcı düzenlemeler yapmak doğru değildir. Bu bölgede viyadüklerle trafiği hızlandırmak yanlış bir karardır. Bunun yerine doğu çevre yolu inşa edilmeli ve ekspres trafik şehir dışına alınmalıydı.

İKİ:Bu viyadük ve köprüler yapıldığına göre, bu aşamada geri dönüş mümkün değildir. Öyleyse hâlihazıra göre trafik güvenliği sağlamayı amaçlayan düzenlemeler yapılmalıdır.

ÜÇ:Yaya geçişlerinin yoğunlaştığı noktalar belirlenerek ortalama 300 - 400 metrede bir yaya üst geçitleri yapılmalıdır. Bu üst geçitler, engelli, bebek arabalı vs yayaları düşünerek asansörlü olmalıdır.

DÖRT:Kuralsız yaya geçişlerine mani olmak için orta refüje ve yan yol ayrımlarına tel bariyerler çekilmelidir. Bu tellerin üçüncü şahıslarca kesilip açılmasına karşı sert cezai işlemler uygulanmalıdır.

BEŞ: Yaya kaldırımları acilen tamamlanmalıdır.

ALTI:Dolmuş ve otobüs durakları, yan yol üzerinde ve standartlara uygun yapılmalıdır.

YEDİ:Yaya geçişi işin trafik ışığı konması bence doğru değildir. Hem yapılan köprü yatırımlarını anlamsızlaştırır hem de elektrik kesintisi ya da arıza durumunda yeni kazalara davetiye çıkarır. Bunun yerine yaya üst geçitlerine öncelik verilmelidir.

SEKİZ:Yol tam erişme kontrollü hale getirilmeli, buna uygun bir hız limiti belirlendikten sonra buna uymayanlara karşı sert önlemler alınmalıdır. 

DOKUZ:Yöre sakinlerini trafik güvenliği konusunda eğitmeli, broşürler basılıp evlere dağıtılmalı, okul ve fabrikalarda zorunlu seminerler düzenlenmelidir.

ON:Trafik kazalarına ilk müdahale konusunda uzmanlaşmış bir ambulans timinin bölgede hazır bekletilmesi diğer bir önlem olabilir.

Son söz… Bölge halkı kazadan dolayı infial içinde… Gösterdikleri tepkiye karşı gerek kamu kuruluşlarının gerekse adli makamların biraz daha anlayış göstermesi gerek…

Trafik canavarına başka Zeynep Nazlı’ları kurban vermemek dileğiyle…

SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?GOY GOY CÂNIM, GOY GOYÇİFTLİK CADDESİ NASIL KURTULUR?SARIŞABANLI GOCABAŞ MAHMUTLARSAMSUN, ÜÇÜNCÜ SAYFA!BYRMNZ MBRK OLSNSAMSUN DE JENERIOİKİ KARE TÜRKÇÜLÜKYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
ATAKUM YOKSA... 
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu