YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

KALKINMA İÇİN SERMAYE LAZIM!..

Maliye Bakanı başta olmak üzere tüm bakanlar ve yetkililer, Türk halkının yeterli birikimi ve tasarrufu yapmadığını her fırsatta söylüyor. Söyleme kısmı çok kolay! Ama iş icraata geldiğinde maalesef kazın ayağı göründüğü gibi değil!

Köşemizi okuyan ve takip edenler bilir. Ben daima bölgesel kalkınma üzerine yazıyorum. Kalkınma için ilk şart sermaye birikimi. Ülkemizde sermaye, belli grupların elinde toplanmış vaziyette ve bu aileler, bizim bölgemizde değil. Bizim bölgesel olarak kalkınmamız için tek çare olarak devletin buralara yatırım yapması ve öncülükte bulunmasıdır. Bunun dışında yapılacak bir iş yoktur. Kısıtlı sermaye ile kişilere kalmış yatırımlar, istihdama istendiği şekilde karşılık veremeyecektir.

1980’den itibaren dünya kapitalist güçleri, ülke içindeki liberal diye nitelenen işbirlikçi maşaları vasıtasıyla, özel sektörü ön plana çıkarıp devleti küçültmeyi topluma her fırsatta anlattı ve algı operasyonu yaptı. Buna en büyük destekçi de satılmış medya grupları oldu. Cumhuriyetin kurulduğu günden beri kıt kaynaklarla oluşturulan ve 1960’lardan sonra kötü yönetilen bütün kamu fabrikaları satıldı. Alanların ilk işi önce işçileri ve çalışanları buralardan atmak oldu.

Hani özel sektör olunca her iş güllük gülistanlık olacaktı? Ama öyle olmadı. Bütün Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere büyük şehirlere göç alabildiğine hızlandı. Büyük şehirler de yaşanmaz oldu.

Cumhurbaşkanı, beyin göçünden şikâyet ediyor ama bunu engellemek için bölgesel olarak şehirlere yatırım ve fabrika yapmayı özel sektöre bırakıyor. Özel sektör de yapmıyor veya daha doğru bir deyimle imkânları yetmediği için yapamıyor.

Özel sektöre bankalar gerekli desteği vermiyor. Gerçek bankacılık yapılmıyor. Çünkü uzun vadeli olacak bu yatırımlar için banka parasını riske atmıyor. Bankalar ne yapıyor? Herkes cep telefonuna gelen mesajlara baktığında bankaların ne yaptığı çok açık görünüyor. Örnek, bu gün gelen bir mesaj: “Otomatik ödeme için fatura verin, 50 TL. bonus.”

Bankalar ülkede en fazla kâr eden kurumlar ama bu kârlar toplanıp yurtdışındaki merkezlere gidiyor. Bizlere de bu masanın altına düşen kırıntılar kalıyor.

Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir ülke, nasıl para biriktirebilir? Özelleştirme neticesinde ortaya çıkan vahim bir tabloyu paylaşalım. Bugün gelen elektrik faturamın detaylarına bakalım. Siz de kendi faturanıza bir bakın. Aktif enerji bedeli:43.30 TL. Dağıtım bedeli:23.82 TL.vs vergiler, Toplam:83.40 TL.

Arkadaş, sen enerjiyi zaten dağıtmak zorundasın. Dağıtım ağı zaten devlet tarafından kurulmuş ve sana sunulmuş durumda! Kullandığımla ödediğim arasındaki fark 40.10 TL.  Bunu bir yıla vurduğunda benden haksız yere alınan 481.20 TL.  Bir aylık asgari ücretin yaklaşık üçte biri!

Yabancıların aklıyla iş yapmanın neticesi bu yaşadıklarımızdır. Bunu doksan sene önce gören Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk şöyle demişti:“Efendiler! Avrupa'nın bütün ilerlemesine, yükselmesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş ve düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Hâlbuki hangi istiklal vardır ki, ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir!”

Kalkınmak için gerekli olan sermaye de plan da bilgi de devletimizde ve milletimizde mevcuttur. Bunun için kimsenin aklına ihtiyacımız yoktur. Bunları gerçekleştirmek için gerekli olan tek şey üzerimize atılmış bu ölü toprağından sıyrılmak ve harekete geçmektir.

EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜBANKACILIK SEKTÖRÜNDE DURUM İYİDIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (II)DIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (I)GELİR DAĞILIMI VE GÖÇYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Keşke görmeseydim
Osman KARA
Mustafa GENÇ
MÜSLÜMANLARDA VİZYON EKSİKLİĞİ
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
HESAP VEREBİLİR
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
2 DAKİKALIK MAÇ
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Şakir DEMİRCİ
YAKIŞIR AĞAMA MAKAM ARACI 1 MİLYON TL HEM DE SENDİKA BAŞKANI
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu