YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

BOŞ ŞİKAYET DEĞİL ÇÖZÜM!

Sağlıkta ilerlediğimiz ileri sürülüyor ya ciddi sorunlar var!Şikayet çok. Sayın Bakan hemşire açığından söz ediyor. Çok doğru. Gördüm: İbn-i Sina Hastanesi’nde mesai dışında üç bloka bir hemşire bakıyor. Bir bakıyorsun gereksiz yerlerde gereksiz güvenlik görevlileri yığını. Bazı kanser ilaçları ödenmiyor diye televizyon yayınları almış başını gidiyor. Yalanlayan bir sorumlu yok. Tutulan hekimler kamudan çekiliyor gitgide. İster istemez ticarileşiyor sağlık. Ciddi hastalığı olmayanlar bilemiyor bunu tabi.

Özel hastaneler Tv. Haberlerindereklam haber yaptırıyor. Genel Sağlık Sigortası çıktı ama vatandaş fark adı altında soyuluyor, buna dadur demeli artık.Boş şikayete gerek yok! İşte yaşadığım bir örnek:

Tv.de bir hekimin koah hastalarını bronş temizleme yoluyla kurtardığını, bu yöntemin kanseri de önlediğini, konuyla ilgili yabancı dergilerde yayınlar yapıldığını ve çok ilgi uyandırdığını haber olarak duydum. Hemen hekimin adından hareketle ilgili hastanenin bilgi edinme bölümünü aradım. SGK anlaşmanız var mı dedim, var dediler. İlgili hekimin muayene farkı kaça dedim, 625 TL. dediler. Yöntemi uygulamak gerekirse, kaça dedim. Ona hekim karar veriyor, kişiden kişiye değişiyor dediler. Koah hastası bir yakınım var ama bu masrafların altından kalkamaz dedim. Onu bilmeyiz dediler.Kim bilecek? Böyle bir yöntem varsa, vatandaş niye belli bir hekime mahkum olsun? Sağlık Bakanlığı hemen o hekimle temasa geçip onun ilmini ülke geneline yaygınlaştırma çabası içinde olamaz mı?

Birçok bilim insanı tanıdım, ülkedeki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için seferber. Çoğuyla araştırmacı yazar olarak temas halindeyim: Şehir hastaneleri projesi, üniversite hastanelerinin içler acısı durumu hakkında onlar adına Sayın Bakanımızdanrandevu istedim, bekliyorum brifing için. Umarım yoğunluğa kurban gitmeyiz.

Bu arada eşimin amansız rahatsızlığı dolayısıyla tanıştığım hasta taleplerine yetişmek için cansiperane çalışan İbn-i Sina Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü HocasıSayın Prof.Dr. Ayhan Kuzuile UzmanıSayın Mehmet Ali Koç  ve ekibine;can dostum kendini insanlığa adadığını yakından bildiğim Sayın Prof.Dr. Meral Beksaçve aracılığıyla tanıştığım Sayın Doç. Dr. Yüksel Ürün’ekamuoyu önünde çok teşekkür ederim. Duacıyım kendilerine. Sayın Bakanımın böyle bilim insanlarına ve üniversite hastanelerine destek olması gerekir. İnancım odur ki dert ve şikayetlereboş bakmayacak, sözleri gümüş olanları dinleyipçözümler için çaba gösterecektir. Allah güç versin, duacısı bol olsun inşallah!

STK’lardan bir dert daha yansıdı köşeme. Orman yangınlarının önü alınamıyormuş,hep boş şikâyet hep boş şikâyet!..diye yakınıyorlar. Bakan yasayla hiçbir ormanın içinde çalı çırpı döküntü olmasın, bunun için gereken istihdamı sağlamalıyız ya da bu iş için hapishanedeki mahkumlardan yararlanalım niye demiyor? Yangına yol açan ağaçlar değil ki! İçindeki temizlenecek kurumuş yaprak, çalı çırpı döküntüsü… Ormanlar pırıl pırıl olursa ağaç yanar mı hiç?

Sayın Cumhurbaşkanı’nın eğitim ve kültürdeki şikayetleri ise bitmedi hiç, bitecek gibi de değil. Niye? Ne muhalefet anlıyor kendisini, ne de kendi göreve getirdikleri. İki kesimin de niyetleri çözümden yana değil çünkü. Meslek liselerini artıralım dediğinde, muhalefet destek olup öneri sunmadı hiç. Bürokrasi de kendi rahatı kaçacağı için çalışıp çabalayıp yol açmadıelinden iş gelen insanı yetiştirme sistemine. Çözüm getirebilecekler muhatap bile alınmadı. Sonuç, yaygınlaşan yalnızca imam hatipler.

Faizleri düşürün diye de haykırıp duruyor ekranlardan Sayın Cumhurbaşkanı. Herkes duyuyor ama muhataplar hiç mi hiç aldırmıyor. Bankaların bu yılın ilk 9 ayıdaki kârı 2016 aynı dönemine göre  % 28.6 artarak 37 milyar 180 milyon olmuş. Çok değil mi? Vatandaşı kâr bataklığına düşürüp boğuyor bankalar. Memleketin iş hayatının rahatlaması, istihdamın artması adına daha az kâr etseler olmuyor mu yani? Oluyor tabi ama rıza göstermiyorlar. Çare ne? Yasayla Meclis düşürecek kâr oranlarını. Niye çıkmıyor bu yasa?Boş şikâyet değil, çözüm çözüm çözüm!...

VATAN İÇİNSIZMA ÖNLEMİHALİSDEMİR RUHUEĞİTİM BİLİMİ EKİBİLİDER NASIL BİTERMAKAMLAR MİLLETİNREİSE AĞITDESTANSI LİDERLİKDÖNÜM NOKTASILİYAKAT HÜKÜMETİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Af hayırlı olsun
Osman KARA
Mustafa GENÇ
AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
AÇIN GÖZLERİNİZİ
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
KIRILMA NOKTASI
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu