YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

ANADOLU'NUN BİNLERCE YILLIK KADERİ: GÖÇ

Üzerinde yaşadığımız toprakların en eski iki uygarlığı Sümerler ve Hititlerin bile aslında bu coğrafyanın yerlisi olmadıklarını pek azımız bilir...

6000 sene önce Mezopotamya ve Anadolu'nun doğusuna bugünkü Aral Denizi civarından göç eden Sümer uygarlığı ve 4000 sene önce bizim coğrafyamıza Kafkasya'nın kuzeyinden inen Hititlerin ortak yönü; aslında yerlisi olmadıkları halde, dünya tarihine "Anadolu'nun en eski medeniyetleri" olarak geçmeleridir.

3200 sene önce bu topraklara hakim olan Frigyalılar, Balkanlar’dan, 2600 sene önce dünyada ilk defa para kullanan uygarlık olan Lidyalılar İran'dan, Kimmerler, Asya'dan Anadolu'ya göç etmiştir.

Ortaçağda Anadolu'ya hakim olan Bizanslılar ise buraların yerlisi olmayan Roma ve Helen kültürü üzerine yükselmiştir.

  1. yüzyıldan itibaren Anadolu’yu yurt edinen Türkler de üç asrı aşkın bir süre içinde dalgalar halinde Orta Asya'dan gelip bu topraklara yerleşmiştir. Detay vermek gerekirse, Selçukluyu kuran Alparslan'ın ataları Kınık boyundan, Osmanlı'yı kuran Osman Gazi'nin ataları Kayı Boyundan olup diğer Oğuz boyları gibi Türkistan'dan Anadolu'ya göçmüşlerdir.

Daha yakın döneme göz attığımızda ise, 18. yüzyılın sonlarından itibaren Anadolu'ya Kırım Tatarlarının göç ettiklerini görürüz. Tarih kitapları 19. yüzyılın ortalarında Kafkasya'dan Çerkezler ve diğer Müslüman toplulukların Anadolu coğrafyasına yayıldıklarını yazar. Yine 1800'lerin ilk çeyreğinden itibaren başlayıp günümüzde hala devam eden Balkanlar'dan Anadolu'ya dalgalar halinde göç gerçeğiyle karşılaşıyoruz.

Bugün ülkemizde on milyonlarca insanımızın aile tarihinde Romanya'dan, Bulgaristan'dan, Bosna'dan, Sırbistan'dan, Karadağ'dan, Hırvatistan'dan, Makedonya'dan, Kosova'dan, Yunanistan'dan ve Arnavutluk'tan Türkiye’ye göç gerçeği vardır.

Balkan göçmenlerinden birisi, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, bu topraklarda İstiklal Savaşı’nın kahramanı ve yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu oldu.

Balkanlar'dan gelenlerin içinde ana dili Türkçe olanların yanı sıra Arnavutça, Pomakça, Rumca, Slavca, Boşnakça olanlar da vardı. Lakin hiçbiri bu topraklarda yabancılık çekmedi.

Bilindik bir hikayedir. Türkiye'ye göç eden bir Boşnak kadına komşuları, ısrarla "Sen Rum musun, sen Bulgar mısın?" diye sorup durunca o da dayanamayıp cevabı yapıştırır: "Ben buraya Türk olmaya geldim, sana ne benim ne olduğumdan?"

Hakikaten de Balkan göçmenleri, Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm diyene" sözünün ilham kaynağı olan insanlardır. 

İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif, Arnavut kökenli bir Türktür. Nazım Hikmet, Yahya Kemal de tıpkı onun gibi Balkan kökenli şairlerimizdendir. Bestekâr Yusuf Nalkesen, müzisyen Sezen Aksu, Candan Erçetin, Şebnem Ferah, Barış Manço, Ahmet Özhan, Yeşim Salkım gibi müzik dünyasında birçok Balkan Türkü bulunur.

Sinema sanatçıları arasında Emel Sayın, Hulusi Kentmen, İsmail Hacıoğlu, Fikret Kuşkan, Hülya Koçyiğit, Ömer Kavur gibi çok sayıda Balkan kökenli insanımız vardır.

Futbol dünyasından Metin Oktay, Arda Turan, Saffet Sancaklı, Hakkı Yeten, Emre Belezoğlu  gibi yüzlerce önemli isim sayılabilir.

Halterci Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu, güreşçi Ahmet Kaya, Zekeriya Güçlü, basketbolcu Mirsad Türkcan, Hidayet Türkoğlu, Hüseyin Beşok spor dünyasında tanınmış başka Balkanlı isimlerdir.

Ünlü bilim adamları Cahit Arif, Oktay Sinanoğlu; tanınmış gazeteciler Ertuğrul Özkök, Zekeriya Sertel, Sedat Simavi, Cüneyt Ülsever Rumeli kimliklidir.

Siyaset dünyasında da Tansu Çiller, Ahmet Necdet Sezer, Lütfullah Kayalar, İsmet İnönü, Ahmet Priştina gibi suyun öte yanından birçok eski isim sayılabilir. Günümüzde ise ismini çok duyduğumuz Meral Akşener, Hakan Çavuşoğlu, Ahmet Demircan, Melih Gökçek gibi siyaset insanlarının Rumeli göçmeni olduğu biliniyor.

Uzun lafın kısası, Balkanlar’dan gelen insanlarımız, Türk kimliğine ve medeniyetine büyük katkılar sağladılar ve sağlamaya devam ediyorlar.

Binlerce senedir göçlerle yoğrulan ve yorulan Anadolu tarihinde yeni bir merhaleyi ne yazık ki son yıllarda Irak ve Suriye’den yaşanan mülteci dalgasıyla yaşıyoruz.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan milyonlarca mülteci içinde bir bölümü Kerkük, Halep, Bayırbucak gibi Türkmen bölgelerinden göçe zorlanan kimseler. Ancak çok büyük bölümü ana dil ve kültür bakımından Türk milleti ile entegre olması zor insanlardan oluşuyor.

Türkiye’de meseleye biraz ideolojik gözlüklerle bakan çevreler, Ortadoğulu mültecileri Balkan göçmenleriyle aynı görme yanlışına düşüyor.

Balkanlar’da beş yüz asırlık bir denge vardır: Türk = Osmanlı = Müslüman

Bu denge, Arnavut, Boşnak, Pomak, Roman ve diğer etnik kökenlerden Müslümanlarla Yörük Türkmen kökenlileri aynı potada buluşturmuştur.

Onun içindir ki Rus işgali ve Balkan savaşı yıllarında tüm Balkan Müslümanları Türkiye’yi ana vatan kabul ederek gelmiştir.

Oysa Ortadoğu’da Türk = Osmanlı = Müslüman dengesi yoktur. Araplar Osmanlı’ya ve halifeye başkaldırmış, İngiliz – Fransız işgaline karşı Türklerin yanında durmamıştır.

Elbette Ortadoğulu mültecileri bir din kardeşliği ve insanlık görevi olarak ülkemizde belli bir süre misafir etmemiz gerekir. Ancak onlara Balkan kökenliler gibi vatandaşlık vermeye kalkmak, büyük bir hata olur.

Yukarıda ifade etmiştim… Türkiye’ye Türk olmak için geldiğini söyleyen Boşnak kadın örneğinin aksine, Ortadoğu’dan gelen Arap mültecilerden hiçbirisi bu topraklara Türk olmak duygusu ve amacıyla gelmemiştir. Onlardan bunu beklemek de haksızlıktır. Zira bu, onların kültürel kodlarına aykırıdır.

ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?GOY GOY CÂNIM, GOY GOYÇİFTLİK CADDESİ NASIL KURTULUR?SARIŞABANLI GOCABAŞ MAHMUTLARSAMSUN, ÜÇÜNCÜ SAYFA!Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
"DIŞI AHMET'TİR, İÇİ NEMRUT..."
Osman KARA
Kadir GÜRKAN
İYİ Kİ VARSINIZ
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
100.YILDA 19 MAYIS...
Şakir DEMİRCİ
Erdem EROL
AKIL ORTAKLIĞI
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
BAKANLIĞIN ÖĞRENCİ ANDI İTİRAZI
Mustafa GENÇ
Kenan ERZURUMLU
Patrik Barthalemous ve Kin Kapısı
Kenan ERZURUMLU
Birol BİRCAN
Hal-i Pürmelal-3
Birol BİRCAN
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM (1)
Şenol Yücedağ
Nami Cem İYİGÜN
KARBON TİCARETİ VE KARBON BORSALARI-1
Nami Cem İYİGÜN
Tevfik DEMİR
ACABA BİZ DEİST MİYİZ?
Tevfik DEMİR
Burhan UYAN
GENÇLERİMİZİ BUNA HAZIRLIYOR MUYUZ?
Burhan UYAN
Naci ALTUNCU
ATATÜRK’Ü ANDIK, ANIYORUZ, ANACAĞIZ… O KADAR (MI) ?
Naci ALTUNCU
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
AYI ÇIKABÜLÜ
Prof Dr Yücel TANYERİ
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Kenan ÖZTÜRK
Gökçepınar yaylasından     
Kenan ÖZTÜRK
Yavuz BAYRAM
Fizik Ötesi Şiddet!..
Yavuz BAYRAM
Hikmet KURADA
Türkiye Off-Road Şampiyonası Sinop’ta Yapıldı
Hikmet KURADA
Ceyhun DONBAY
SARIYER'İN LİDERLİK SENDROMU
Ceyhun DONBAY
Metin ATLI
PANİK YOK...
Metin ATLI
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
Atatürk'ü Diğer Liderlerden Ayıran Özellikler-3
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Embiya SANCAK
GÜLSAN ÜZERİNE
Embiya SANCAK
Alpaslan ÇEPNİ
M. KEMAL
Alpaslan ÇEPNİ
Doç. Dr. Yetkin BULUT
1 SAATTE 10 MİLYAR DOLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Salim YILDIZ
Hiç iyi olmadı
Salim YILDIZ
Selçuk KAYA
Hakem hata yaptı da ya bizim hatalarımız...
Selçuk KAYA
Hasan Cem KESKİN
BABA OCAĞI
Hasan Cem KESKİN
Kürşad GÜNDOĞDU
Zihniyet... Samimiyet... ''Ve Maske''
Kürşad GÜNDOĞDU
Turgay SAAT
KİMİN HABERİ VAR?
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
DEĞERLER AŞINMASI...
Ömer PAMUK
Gül TURAN
RİTA'YA MEKTUPLAR 4
Gül TURAN
Ayhan HAMLI
ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Saygı
Fulya ZORLU
Ersin ERGE
BEN 10 KASIM
Ersin ERGE
İbrahim TELLİOĞLU
DOĞU KARADENİZ'DE RUM SOYKIRIMI OLDU MU? 2
İbrahim TELLİOĞLU
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Cevdet YILMAZ
Ortalama Ömür, Ortalama Yaşam Beklentisi ve Mezarda Emeklilik
Cevdet YILMAZ
M. Halistin KUKUL
''DOMATES-BİBER-PATLICAN''
M Halistin KUKUL
Bahadır BAŞ
KİMLER KONKORDATA KOMİSERLİĞİ YAPABİLİRLER
Bahadır BAŞ
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Ender GÜR
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR İKİ SIÇRAR
Ender GÜR
Cesur CEYLAN
ANLADIĞIN KADARDIR HAYAT
Cesur CEYLAN
Mehmet ÖZ
TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK EVLADI ATATÜRK
Mehmet ÖZ
Ahmet HAYVALI
CEMAL YEŞİLYURT ve SAMSUN...
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Atatürk'ü anarken, O'nun sinemaya yaklaşımı...
İlker Mutlu