YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

AZ KALDI DAĞILMAMIZA

“Felaket tellalı” derseniz pek de haksız sayılmazsınız ama siz yine de demeyin, hatta ne olur siz de ister balkona ister sokağa çıkıp avazınız yettiğince “yeter artık yeter bu şiddet dili” diye bağırınız yukarılara doğru.

Olaylara tersten bakıyoruz ve toplumsal çözülmeyi bireysel sorun seviyesine indirgiyoruz. Çocuğunu boğan babayı ya da karısını delik deşik eden kocayı toplumsal sevgisizliğimizin ve kaçınılmaz dağılışımızın habercileri olarak görmediğimiz sürece, mukadder akıbetten kurtulmamız söz konusu bile olamaz.

Beş serserinin bir kadının ve bir çocuğun feryatları arasında iki gaziyi acımasızca ve alçakça dövmesini de “gaziye saygısızlık” ya da “magandalık” diyerek yanlış okuduk. Mesele salt “gaziye saygısızlık“ değildi, hatta hiç değildi, o serseriler o kurbanların gazi olduğunu muhtemelen bilmiyorlardı bile; olay toplumsal bir çözülüş, bizi biz yapan değerlerden kopuştu.

Bizi biz yapan ve asla çiğnenmez kurallar vardı bu ülkenin kuzeyinden güneyine doğusundan batısına her yerinde benim çocukluktan gençliğe adım attığım yıllarda. Uyulmaması yasal açıdan suç olmayan ama toplumsal açıdan, ahlak açısından ayıpların en ayıbı olan ve mahallelinin, köylünün, kentlinin ortak denetimine açık değerlerdi onlar. Bey amcalar ve hanım teyzelerin ayıplaması, emmiler ya da dayıların kulak çekmesi ve hele bir de “mahallelinin namus, mal ve can bekçiliğinin gönüllüsü” o abilerin dozu iyi ayarlanmış tokatları, şiddetin ve korkunun değil sevgi ve şefkatin dünyasını kuruyordu. Heyhat artık ne o hanım teyzelerimiz ve bey amcalarımız, ne babacan emmilerimiz, dayılarımız ne de o “yüreği çatal” ağabeylerimiz var.

Bir sıradan geçmiş özlemi değil benimki, şiddet sarmalındaki bir dağılışın isyanı ve haberi. Şimdiki gençlerin seyrettiği dizilerin o hepsi kanlı hepsi karanlık ve hemen hepsi bir diğerine kazık atmaya teşne olan ve atan ve de iyi diye sunulan kahramanlarından on kat, yüz kat daha temizdi bundan elli yıl öncesinin Yeşilçam karakterlerinin kötü adamları! “Kötü adam” dediğimiz Ahmet Tarık Tekçe karakterine o kadar hasretim ki, anlatamam. O devrin kabadayılarının raconu çiğnenmezdi, ne kendileri çiğnerdi ne de başkalarına çiğnetirlerdi. O unutulmaz “bekçi baba” Hulusi Kentmen’in bıyığını bura bura herkesin kulağını çekmesinin arkasındaki güç, şuur altımızdaki devletin kanunlarına ve toplumun kurallarına saygı duygusuydu.

Of, nereden başladık nereye geldik, ben de dağılıyorum, toparlamaya çalışayım. O iki engelli Güneydoğu gazisini bir kadının gözyaşları ve bir yavrunun feryatları arasında alçakça ve acımazsızca döven o beş serseri var ya, onlar toplumsal çözülüşümüzün ve yaklaşan felaketimizin kara habercileri. Yine döneceğim benim çocukluktan gençliğe adım attığım o günlere; o günlerde yanında kadın olan erkeğe el kalkmaz, taş atılmazdı, bırakın el kaldırmayı taş atmayı laf bile atılmazdı. Fırsat bulunursa “bırak da gel” denirdi. Bırakın kalıcı engelli birisini geçici bir sargısı olan hasma da aynı şekilde davranılır, adam gibi ya da erkek gibi kavga edebilmek için iyileşmesi beklenirdi. Allahım nasıl bu kadar kuralsız ve ahlaksız olduk?

“İmam cemaat meselesi” dersek, çok mu abartmış oluruz. Toplumun rol modellerinin hatta ondan da öte yöneticilerinin, okuryazarlarının, akademisyenlerinin, maddi ve manevi dünyasının mimarı olanların ya da en azından o sıfatla ortalarda dolaşanların örnekleriyle başlar sevgiyle sarmalanmamız ve toplumsal değerler etrafında kenetlenmemiz. Yavuz’ca tedipten önce gelen ve daha kalıcı olan Yunus’ça sevgidir. Onun için diyorum ki hangi mezhepten ve hangi meşrepten olursanız olunuz, hangi ideolojik geçmişten gelirseniz geliniz ve kime oy verirseniz veriniz ama çıkan balkonlara, çıkın sokaklara ve hep bir ağızdan “bize sevgi veriniz” diye bağırınız. Aşağılara değil yukarılara doğru, samimiyetle, inançla, ihlasla… Kul duymazsa Cenab-ı Hak duyar.

NE GÜZEL BİR ANDDI O.OSMAN AĞALAR OLMASAYDIHALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
NE GÜZEL BİR ANDDI O.
Osman KARA
Mustafa GENÇ
GÖZLEM
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EŞEL MOBİL MAAŞLARA DA OLMALI!...
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Ergin KAHVECİ
ÖĞRENDİ BİR KERE!
Ergin KAHVECİ
Yavuz BAYRAM
Vicdânî Bir Ölçü Olarak Sadâkat
Yavuz BAYRAM
Turgay SAAT
YÖK BİZİ DUYDU!
Turgay SAAT
Zati ÜRER
EĞİTİMDE BÜTÜNLEŞME YOLU
Zati ÜRER
Alpaslan ÇEPNİ
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA
Alpaslan ÇEPNİ
Şakir DEMİRCİ
TÜRKİYE”NİN FOTOĞRAF HAZİNESİ ARA GÜLER
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-1
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
İlker Mutlu
HAYAT DAMARI
İlker Mutlu
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI