YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Şenol Yücedağ

ARTIK CADILAR BAYRAMIMIZ DA VAR!  (1)

31 Ekim Salı günü Cadılar Bayramıydı ve aynı hafta sonu bir kısım özel okullarımız başka isimler altında bu çok önemli! Bayramımızı kutladılar. Buna önayak olanlar da yeni yetme İngilizceciler! Onlara öğretmen veya hoca demiyorum çünkü öyle olsalar, bu durumun ne kadar vahim sonuçlar doğurabileceğini kavrarlar; oysa bunlar anlayamıyorlar bile! Biz okullarımızda yabancı dil öğretiyoruz, onların dilini öğretmeye çalışıyoruz, onların kültürlerinin parçalarını kopya edip uygulamamamız gerekir. Kültür emperyalizmi işte böyle küçük ve masum çalışmalarla bir ülkenin genç beyinlerine girer ve yuvasını kurar. Ondan sonra da kurtul kurtulabilirsen! Bizim zafiyet gösterdiğimiz her konuda adamlar, sıkı çalışmalar yapıyor. Çünkü kapitalizm insanların zayıf noktalarını çok iyi biliyor ve toplumları buradan kemiriyor. Artık ülkelere savaş açmak çok kârlı değil, onları kültürel olarak kendine bağlamak daha kolay ve daha efektif!

Columbia Üniversitesi’nin Nobel ödüllü ekonomisti Joseph Stiglitz’in yazdığı kitabı
“ThePrice of Inequality” de açıkça ve fütursuzca ne olduklarını beyan ediyorlar. İşte o bölüm:"Merhaba... Ben Kapitalizm!

Küçük kızlarınızı Barbie Bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz!
Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
Ve istediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
Ben kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!
Ben kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikâyesi sizin için "azim ve başarı hikâyesi" olabiliyor.
Ben kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
Ben kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılılar. 
Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
Ben kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.
Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
Ben kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!
Ben kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
Ben kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar $200 gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
Ben kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
Ben kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.
Ben kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria'sSecret'a koşun.
Victoria'sSecret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra $80 verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!
Ben kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca, zevkten dört köşe oldum!

YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(II)YABANCI SERMAYE NEDEN ÖNEMLİ(I)SABİT KUR REJİMİ BUGÜN UYGULANABİLİR Mİ?(II)TÜRKİYE SABİT KUR REJİMİNE GEÇEBİLİR Mİ?(I)CARİ AÇIK BU AY DÜŞTÜBANKACILIK SEKTÖRÜNDE DURUM İYİDIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (II)DIŞ TİCARET DENGESİ ve TURİZM (I)GELİR DAĞILIMI VE GÖÇBİR ZAMANLAR TÜTÜN VARDIYazarın Tüm Yazıları