YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

İKİ ADAM İKİ KAÇKIN

İki adam, iki kaçkın; öyle beribenzer kaçkın da değil, Milli Mücadele kaçkını iki adam. Kadın erkek, çoluk çocuk, genç yaşlı yorgun ve yoksul bir millet siperlerde ölüm kalım savaşı verirken biri geçit vermez dağlar arkasındaki köyünde öbürü boğaza nazır köşkünde. Biri elde silah çevre halkını soymakta öbürü elde kalem fetvalar bildiriler yazmakta, vatanı peşkeş çekmekte. İkisinin de muhatabı İngilizler; birinin bildirisini uçaklarla dağıtmakta, öbürünün mektubunu arşivlerde saklamakta.

Biri okuryazar bir gafil, öbürü okuma yazma bilmez bir cahil; benzerlikleri devlet ve millet karşıtlığı; biri Milli Mücadele gibi bir namus davasına açıktan karşı, öbürü Milli Mücadele'nin kurduğu Cumhuriyet’e asi.

Eli kalem tutan kah fetva yazıyor başkaları imzalıyor kah bildiri yazıyor İngilizler dağıtıyor. Nasıl dağıtmazlar ki, o bildiride elde silah vatanı savunanlara “Harpte yenildikten sonra uslu oturmak ve yenilginin sonuçlarına katlanmak” önerilmekte ve Mustafa Kemal, Ali Fuat ve Bekir Sami beylerin isimleri verilerek askerlere “Siz Allah’ın emrine, halifenin fermanına ittibaen bu canileri, bu katil canavarları daha fazla yaşatmamakla yüklüsünüz… Bunların vücutlarını külliyen dünyadan kaldırmak insanlık için, Müslümanlık için bir farz olmuştur” deniliyor.

Eli silah tutan da kendi yazamasa da adamına mektup yazdırıyordu İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na ve kendi devletini canilikle suçlayarak şikayet ediyordu. Kendisine bir de “general” rütbesi uydurmuştu. İngiliz bakana “en derin saygılarını sunduğu” mektubunu “Dersim generali” diye imzalıyordu.

Eli kalem tutan Milli Mücadele'ye karşıydı, eli silah tutan ise Cumhuriyet’e. Eli silah tutan eli kalem tutanın vatandan kaçmasından on beş yıl sonra başkaldırdı devlete. Aslında ondan da önceydi sağa sola saldırması, masum halkı soyması, hanelerini yakıp yıkması, karşı çıkanı öldürmesi ve devlete isyanı, ta Osmanlı dönemine dayanırdı. Ama onlar ufak tefek kalkışmalardı, yerel çapulculuklardı; 1937’de soyunduğu ise devlete isyandı. Yıllarca soyduğu ve kul niyetine kullandığı yöre halkının kulluktan vatandaşlığa geçmesine, yol ve geçit vermez dağların yollarla aşılmasın, hırçın derelerin köprülerle geçilmesine, okullarla medeniyetin gelmesine isyandı eylemi.

Eli kalem tutan Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanması üzerine yad ellere kaçtı, kelleyi kurtardı. Eli silah tutan ise kaçamadı, yakalandı ve asıldı. Vatanseverler tüm hesapları bozmuştu ama o namus mücadelesinin üzerinden daha bir asır geçmeden varlıklarını o mücadeleye ve o mücadelenin eseri Cumhuriyet’e borçlu olan evlatlarının “hain, asi ve işbirlikçilikleri tescilli” kimseleri anacaklarını, adlarını Cumhuriyet’in eğitim kurumlarını vereceklerini düşünmemişlerdi. Nasıl düşüneceklerdi ki?

Hainler ve gafiller her devirde ve her toplumda olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Ama hiçbir toplumda kahramanlar cehaletin, gafletin ve ihanetin tezgahında paramparça edilirken hainler böylesine alkışlanmamış, yüceltilmemiş hele de hiçbir şekilde böylesine kutsanmamıştır. Kahramanlarına sahip çıkamayanların hain ve işbirlikçilerini, devlet asisi ve millet düşmanlarını adeta tapınırcasına sahiplenmeleri, dün adına değil ama gelecek adına oldukça vahimdir. Dün başarılı olamayan ihanetin, bu kafa ve bu gidişle yarınlarda yeniden hortlamayacağını kim garanti edebilir.

Adlarını mı merak ettiniz, unutmadık, söyleyecektik zaten, söyleyelim: Eli kalem tutanın adı Mustafa Sabri, eli silah tutanın ise Seyit Rıza’dır. Yazıklar olsun birinin adını Cumhuriyetin okuluna verenlere, yazıklar olsun öbürü için anma töreni düzenleyenlere.

 

Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNNASIL ANLATILIR Kİ?HABERİMİZ VAROsmanlıyı kim yıktı?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
Af hayırlı olsun
Osman KARA
Mustafa GENÇ
AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
AÇIN GÖZLERİNİZİ
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
KIRILMA NOKTASI
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Yetkin BULUT
ÜRÜN
Yetkin BULUT
Selçuk KAYA
Bunun adı 'bel altı vurma'
Selçuk KAYA
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu