YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Alpaslan ÇEPNİ

20 KASIM 'DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ'

 Çocukların ağladığı bir dünyada bütün kahkahalar zalimdir.”

               

              Uluslararası alanda çocukların korunmasına yönelik ilk sözleşme, Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi, 20 Kasım 1959`da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu`nda kabul edilmiştir.

               Bu bildirgede; çocukların doğal biçimde gelişmesine olanak sağlanması, aç çocukların beslenmesi, hasta çocukların tedavi edilmesi, terk edilmiş çocukların korunması, felaket anında yardımın öncelikle çocuğa yapılması, çocukların her türlü istismara karşı korunması ve kardeşlik duyguları içinde eğitilmeleri gerektiği belirtilmiştir.

              Sözleşmedeki haklar bütün çocuklar içindir; beyaz çocuk, kara çocuk, kız çocuk, erkek çocuk ayrımı yapılamaz.   
               Boş zamanlarını değerlendirmek, oynamak, eğlenmek için çocuk bahçeleri, çocuk kulüpleri, kitaplıklar, spor okulları açılması, her çocuğun böyle faaliyetlere özendirilmesi, büyüklerin kendi çıkarları için çocukları kullanamaması, büyükler gibi bir işte çalıştırılmaması, okula gitmesi ve çocukların savaştan korunmaları sözleşmeyi imzalayan bütün üye ülkelerce kabul edilmiş…

    Aradan bunca zaman geçmiş olmasına rağmen, çocukların tüm dünyada durumu içler acısı: Milyonlarca çocuk, yoksulluk ve açlığın pençesinde kıvranıyor. Savaşlar yüzünden en büyük yıkımı siviller ve çocuklar yaşıyor. Her yerde ucuz işgücü olarak, ağır işlerde çalıştırılıyor… Ve hala okul çağındaki milyonlarca  kız çocuğu, eğitim hakkından mahrum, çocuk yaşta evlendiriliyor!..

              Ülkemizdeki çocukların başta sağlık, eğitim, beslenme ve barınma ihtiyaçlarının tamamen karşılanması; her türlü suistimalden, uyuşturucu ve suçtan korunabilmeleri için toplumsal bir seferberliğe gereksinmemiz var.

              İnsanca ve “çocuk olarak yaşamak” her çocuğun hakkıdır.

              Ve ancak mutlu çocuklar, aydınlık yarınları yaratabilir…

 

 

                                                                                                                        

TARİKAT TEHLİKESİEĞİTİMCİ BAKANDAN BEKLENTİ YÜKSEKİnsan Hayatı (HÜKÜMSÜZDÜR)İŞÇİ OLMAKYÜZLEŞMEKSINAVLAR BİTTİEĞİTİM VE KADINLARSEÇİM FIKRALARIGENÇ İŞSİZLER VE SEÇİMLERYARIM DOĞRU İLE ÜNİVERSİTEYEYazarın Tüm Yazıları