YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman ECEVİT

KADIN VE ÇOCUK CİNAYETLERİ

Gazete ve televizyon haberlerinin büyük kısmını işgal eden haberler, özellikle çocuk ve kadın cinayetleridir. Bunun temeli, cehalet ve birçok kimse tarafından gelenek diye kabul edilen yanlış değerlendirmelerdir. Lütfen açın kitapları okuyup, bakınız. Allah’a şirk koşmaktan sonraki ikinci büyük günah adam öldürmektir. Buna rağmen, din bilgini olarak, birçok konuda beyanat verenlerin, çocuk ve kadın cinayetlerine değinmemeleri, zımnen bunları göz ardı etmeleri veya onaylamaları anlamına gelmez mi?

Burada, egemen erkek anlayışına göre; çocuk ve kadınların, erkeklerin malı gibi kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Azrail bile bir canı alacağı zaman, Allah’ın iznine göre bunu yapmasına karşılık, bizdeki egemen erkekler, bunun için izine ihtiyaç duymamaktadır. 

Bir yılda öldürülen kadın sayısı ortalama olarak 300-400 arasındadır. Boşandığı veya ayrı yaşadığı eşini, eşinin ailesini ve çocuklarını, bir insan nasıl öldürebilir? İşin tuhaf tarafı böyle cinayetler sayısal olarak artarak devam etmektedir. Bana göre burada bir hastalık veya diğer bir deyimle kanser gibi bir durumla karşı karşıyayız. Boşandığın eşinin seninle ilgisi yoktur. Belirli süre içinde meydana getirdiğiniz çocuklar ise, müşterek olarak sizlerin kanı canıdır. Bir insan diğer birisine kızabilir, kızdığı şahıs hatalı da olabilir. Bu durumda haklı bile olsa, bir kişiye diğerini öldürme hakkını veremez. Şu ifadeyi lütfen irdeleyiniz: “benim karım değil mi dövebilirim de öldürebilirim de”. Bu nasıl bir anlayıştır. Bunun temelinde yukarıda üzerinde durduğum, kadın ve çocukların bir mal gibi kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Elbette, diğer birçok ülkede de bu olaylara rastlamak mümkündür. Yalnız, ülkemizde bu cinayetler son yıllarda kitlesel bir durum arz etmektedir. İşin tuhaf tarafı, bu konulara ilgili olarak da bir aileden sorumlu bakanlığımız bulunmaktadır. Boşandığı eşinden çocuğunu alıyor ve bir sefer öldürmeye teşebbüs ediyor. İkinci seferde çocuğu öldürdükten sonra, çocuğu öldürdüğü yeren almaları için de telefon ederek bunu bildirebiliyor. Bu insanların zihinsel olarak özürlü olduklarını kabul etmek durumundayız. Sadece aile meselelerinde değil, trafikte yol vermedi diye, öldürülen insanlarımız yok mudur? Bu nasıl bir anlayıştır, bu nasıl bir düşünüştür, bunları anlamak mümkün değildir. Bir insanın canına kıymak, onu öldürmek bu kadar basit midir? Çoğunlukla da bu insanlar verdikleri ifadelerde, pişman olmadıklarını beyan etmeleri, bu olayların hata ve kusurdan değil zihinsel olarak patolojik düşünüşün ürünü olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu tip insanlar için gelişmiş ülkelerde eğitici ve masum insanları koruyucu programlar vardır. Sağlık Bakanlığı ve Aileden Sorumlu Bakanlığın bir proje olarak bu konuyu ele alarak gerekli koruyucu tedbirleri almaları gerekir. Bu olmadığı takdirde, olayların çoğalarak önü alınamayacak bir seviyeye geleceği açıktır.

Bütün olumsuzlukların temelinde cahillik yatmaktadır. Özellikle, son yıllarda kırsal kesimden metropollere olan nüfus akını ile, geleneksel olarak, bu tip olaylardaki büyüklerin aile üzerindeki etkisinin yok olmasına neden olmuştur. Geleneksel olarak baskıdan kurtulan insanlara gereken eğitimin de verilmemesi sebebi ile bu tip olaylar ortaya çıkmaktadır. Şu açık olarak ortaya konulmalıdır ki, bir ülkenin gücü; o ülkeyi meydana getiren ailelerin sağlam yapısından almaktadır. Bunu yapamadığımız takdirde, Allah korusun ülke olarak dağılmamız ve benliğimiz kaybetmemiz ortaya çıkacaktır.  Saygılarımla.

 

 

DÜNYA EĞEMENLİĞİABD’NİN YOLUGÜÇLÜ OLMAKMÜMKÜM MÜ?DEĞİŞEN DENGELERORTAK AKILBÜYÜK HARİTAYA BAKMAK GEREKHARİÇTEN GAZEL OKUMAKAZ TÜKETMEK; İSRAF ETMEMEKYİNE SURİYE MESELESİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
AĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUM
Osman KARA
Mustafa GENÇ
YALANCI DÜNYAYA  KONUP GÖÇEN BİR HAYIR ÇINARI…
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Erdem EROL
PAPAZI BULMAK
Erdem EROL
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
2 DAKİKALIK MAÇ
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Taşkın'ın hakkını vermek lazım...
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Şakir DEMİRCİ
YAKIŞIR AĞAMA MAKAM ARACI 1 MİLYON TL HEM DE SENDİKA BAŞKANI
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Yetkin BULUT
ARAŞTIRMA
Yetkin BULUT
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu