YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Akın ÜNER

PONTUS MESELESİ HORTLATILMAK İSTENİYOR

Artık Samsun'un yıllık takvimine girdi: Aralık ayının ilk haftası bu şehirde, Samsun Mübadele Derneği tarafından düzenlenen "Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi" toplanır... Akademik içerikli bu toplantıya; yurt içinden ve dışından çok sayıda bilim insanı, araştırmacı, kültür ve siyaset erbabı iştirak eder. Şehre bir renk gelir, tarih ve kültür meraklıları için bulunmaz bir ziyafettir, bu etkinlik...

Bu sene kongre, 2-3 Aralık tarihlerinde, eski Büyük Otel’in yerine inşa edilen Şehit Ömer Halisdemir Kongre Salonu’nda yapılacak. Aralarında Polonya, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan ve ev sahibi Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkeden 60 farklı bildiri sunulacak.

2 Aralık Cumartesi sabahı 10:30 ile 12:30 arasındaki açılış oturumunu TRT'nin canlı yayınlayacağı 11. Balkan Tarihi Kongresi’ne bu sene Kosova, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan Türklerinin siyasi temsilcilerinden katılanlar olacak. Türkiye'den de bazı tanınmış siyasetçilerin kongreye iştirak edeceklerini öğrendik.

Kongre hakkında bilgi aldığımız Samsun Mübadele Derneği'nin yönetim kurulu üyelerinden Salih Meriç, bu sene yüksek ilgi nedeniyle oturumların iki ayrı salonda yapılacağını söyledi. Aynı zamanda kongre sekreteri olan Meriç, ikinci salonda cumartesi günü yapılacak üç oturumun konusunun Pontus sorunu olacağını dile getirince, önce biraz şaşırdım. Zira epeydir pek gündemde olmayan Pontus konusunun artık unutulduğunu zannediyordum.

Meğer işin aslı öyle değilmiş...

Daha önce birkaç yerde okuyup dinlemiştim: Yunanlar, 19 Mayıs tarihini kendi resmi tarihlerinin uydurduğu "sözde Pontus soykırımı anma günü" kabul ediyorlar. Hatta daha evvel, Samsun'daki kiliselerin onarımı söz konusu olduğunda, dönemin valisi ve Tekkeköy Belediye Başkanı ile görüşüp tarih hassasiyetini dile getiren heyette ben de vardım. O vakitler, Trabzon'daki Sümela Manastırı'na ayin için gelen Yunan turistlerin kente bıraktıkları dövizi Samsun’a çekeceği varsayımıyla bazı kiliselerin restore edilmesi, çeşitli isimlerle kullanılması gibi fikirler konuşuluyordu. Oysa "19 Mayıs tarihi" nedeniyle Samsun'un özel bir durumu vardı: "Gelecekte bir 19 Mayıs günü Samsun'a bir uçak dolusu Yunan fanatik gelir, restore ettiğimiz kiliselerde ibadet etmeye kalkarlarsa, aynı gün milli bayram kutlanan Samsun'da neler olabileceği hesaplanmalıydı."

Önceleri bizim uyarımızı "aşırı milliyetçi" zannedenler bile bu açıklamayı öğrenince fikir değiştirdi ve Samsun'daki kiliselerin restorasyonu konusu rafa kaldırıldı. (Bu arada yeri gelmişken söyleyelim, Türkiye'deki kiliseler ile Yunanistan'daki camilerin karşılıklı onarımı mümkün olsa, buna en küçük itirazımız olmaz.)

Ancak benim de eksik bildiğim bir husus varmış ki bunu Sevgili Salih Meriç'ten öğrenmiş olduk: Yunan derin devleti, 19 Mayıs 1919’u sözde Pontus soykırımı için sembolik tarih olarak seçmiş.

Bir başka deyişle ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk adımını attığı gün, Yunan kamuoyunda nasıl bir tesir yarattıysa artık, o tarihi kendi uydurdukları bir soykırımın sembolik günü ilan etmişler.

Yunanistan’da ilk Pontus Araştırmaları Merkezi, yetmişinci yıldönümünde 19 Mayıs 1989’da açılmış. Yetmiş beşinci yıldönümü olan 1994’te ise Yunan parlamentosu kararıyla resmen soykırım günü ilan edilmiş.

Ve bingo!

19 Mayıs 1919 tarihi yaklaşıyor! Yunanlar, tıpkı 2015’te Ermenilerin yaptıkları gibi yüzüncü yıldönümü teranesiyle dünyayı ayağa kaldırmaya çalışıyor.

Yunan devleti ve STK’ları, Pontus iddialarını yaymak sevdasıyla, başta Ortodoks ülkeler (Rusya, Sırbistan, Bulgaristan ve Gürcistan gibi) ve Ortodoks azınlıkların yaşadığı ABD, Avustralya, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde çeşitli anma etkinlikleri, kültürel aktiviteler ve bilimsel süsü verilmiş etkinlikler tertiplemeye hazırlanıyor. Bunun için de özellikle Pontus derneklerini kullanıyorlar.

Peki, adamların tezleri ne?

Bir: “Türkler, Karadeniz’de 350 bin Rum Ortodoksu bilinçli ve sistematik biçimde katlettiler” diyorlar. Ama öldürülen kişilere ait toplu mezarların nerede olduğunu gösteremiyorlar.

İki: “Türkiye’den bir buçuk milyon Rum Ortodoks zorla sürüldü” diyorlar ama bunun Yunanların da imza koyduğu uluslararası Lozan Anlaşması ile gerçekleştiği ve yaklaşık altı yüz bin Türk – Müslümanın da karşılıklı olarak göç ettirildiğini gizlemeye çalışıyorlar.

Bizim içimizden de bazı cahiller çıkıyor, diyorlar ki neden “mübadil ya da mübadele” ismini ısrarla kullanıyorsunuz? Mesela şöyle soranlar oluyor: Bunun yerine –daha milliyetçi bir isim olan- “Balkan Türkleri, Rumeli Türkleri” gibi isimleri tercih etmiyorsunuz ya da daha İslami zannettikleri “muhacir” ismini sevmiyorsunuz…

“Mübadil – mübadele” kelimeleri uluslararası hukuk açısından bilhassa kullandığımız kelimeler… Yunan tezlerine karşılık bu kelimeler tam bir ilaç…

“Türk” ya da “Muhacir” kelimelerini kullanmak iç piyasada hoş karşılık buluyor belki ama iş böyle uluslararası platforma taşındığında “mütekabiliyet” ve “mübadele” gibi hukuk terimleri ile olayı tanımlamak gerekiyor.

Samsun Mübadele Derneği ve onun üst kuruluşu olan KARDEF, Yunanların yüzüncü yıl teranesiyle 2019’da yeniden diriltmeye çalıştıkları “Pontus hayaleti” projesinin vampir filmlerindeki kahramanlar gibi kalbine kazık çakmaya soyunmuş durumda…

2 Aralık Cumartesi günü Balkan Tarih Kongresi kapsamında yapılacak sempozyum bunun ilk adımı…

Samsunlu tarih severleri bu kongreyi izlemek için 2-3 Aralık tarihlerinde Şehit Ömer Halisdemir Kongre Merkezi’ne (Eski Büyük Otel) bekliyoruz…

SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)ÖRTMEN ÇOCUĞUAŞK EVRİM Mİ GEÇİRİYOR?ATATÜRK BİR FATİHA'YI HAK ETMİYOR MU?NEBYAN'DA CUMA, BAFRA'DA AKŞAM...PATRİK'TEN TÜRKLER'E MİLLİYETÇİLİK DERSLERİSAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZDAN?SİZ HİÇ YANDINIZ MI?GOY GOY CÂNIM, GOY GOYYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
OKUDUĞUNU ANLAMAYANLARA
Osman KARA
Erdem EROL
ANTRENMAN
Erdem EROL
Mustafa GENÇ
KADININ POLİTİKADA İSTİSMARI...
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
VERİLER
Kadir GÜRKAN
Şakir DEMİRCİ
SAMSUN KÜLTÜR SANATLA DAHA GÜZEL
Şakir DEMİRCİ
Selçuk KAYA
Tarih hiçbir zaman ilk yarının liderini yazmaz..
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Var ol sen Samsunspor
Salim YILDIZ
Tevfik DEMİR
ALKIŞLAR LİDERE
Tevfik DEMİR
Metin ATLI
ANTRENMAN MAÇI
Metin ATLI
Ender GÜR
LİDERLİK KEYFİ
Ender GÜR
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
BOTOKS
Prof Dr Yücel TANYERİ
Akın ÜNER
SAMSUNSPOR'UN ŞEREF'İ (I)
Akın ÜNER
Mehmet ÖZ
BEKA MESELESİ VE MİLLÎ TAVIR
Mehmet ÖZ
Fulya ZORLU
Çocuklarda Problemli Davranışlar
Fulya ZORLU
Ayhan HAMLI
DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...
Ayhan HAMLI
İlker Mutlu
Ne günler, ne haftalar...
İlker Mutlu
Ersin ERGE
HAS ŞİİRE GİDERKEN  
Ersin ERGE
Nami Cem İYİGÜN
PARİS, TRUMP VE 2020 (II)
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ÖZTÜRK
Ayvacık'ta Doğa Evleri
Kenan ÖZTÜRK
Erdal AĞAR
İnsan Beyninden Yapay Zekâya II
Erdal AĞAR
Ceyhun DONBAY
Futbolda itici güç: Tribün
Ceyhun DONBAY
Hikmet KURADA
Ergenekon’da 11 Yıl Sonra Gelen Adalet ve Bir Anı
Hikmet KURADA
Doç. Dr. Yetkin BULUT
SAMSUN VE FUARLAR
Doç Dr Yetkin BULUT
Naci ALTUNCU
SAMSUN'DA KADININ ADI YOK !!!
Naci ALTUNCU
Hasan Cem KESKİN
AİLE REİSİ
Hasan Cem KESKİN
Burhan UYAN
TEKNOLOJİ İLE ZAMANDA YOLCULUK MÜMKÜN MÜ? 1919 YILI İÇİN EVET!
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI
M Halistin KUKUL
Alpaslan ÇEPNİ
ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ
Alpaslan ÇEPNİ
Embiya SANCAK
SAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSAN
Embiya SANCAK
Kenan ERZURUMLU
Gökoğuzlar ve Türkiye
Kenan ERZURUMLU
Ahmet HAYVALI
ŞİRKETLER  -  BAĞIMSIZ DENETİM VE YAPTIRIMLAR  ( I ) ...
Ahmet HAYVALI
Kürşad GÜNDOĞDU
"Çuvalı siyasetle indirin..."
Kürşad GÜNDOĞDU
Dr. E. Kurmay İbrahim YILDIRIM
 Öğretmenlerimiz
Dr E Kurmay İbrahim YILDIRIM
Turgay SAAT
YALNIZ KALMAYA MAHKUMUZ
Turgay SAAT
Ömer PAMUK
NİCE YILLARA...
Ömer PAMUK
Cesur CEYLAN
MASKELER
Cesur CEYLAN
Gül TURAN
SEVGİLİ ÖĞRETMENİM
Gül TURAN
Cevdet YILMAZ
SAMSUN SEMT PAZARLARI
Cevdet YILMAZ
Mustafa ÖZBALCI
60. Ölüm Yıldönümünde YAHYA KEMAL BEYATLI
Mustafa ÖZBALCI
Şenol Yücedağ
EKONOMİK GERİ DÖNÜŞÜM 3
Şenol Yücedağ
Yavuz BAYRAM
Hangi Öğretmen?
Yavuz BAYRAM
Bahadır BAŞ
ARABULUCULUK, MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...
Bahadır BAŞ
İbrahim TELLİOĞLU
OTKAYA MAĞARASINDA YAKILAN MUMLAR
İbrahim TELLİOĞLU
Birol BİRCAN
SAMKON ne yapmaya çalışıyor?
Birol BİRCAN
Zati ÜRER
EĞİTİM KÖYLERİ
Zati ÜRER
Ergin KAHVECİ
İYİ Kİ VARDIN...
Ergin KAHVECİ
Kenan KAYIKÇI
Sporda Altyapı Sorunları
Kenan KAYIKÇI
Selamet ATLI
GOL YOLLARIMIZ SIKINTILI
Selamet ATLI
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL