YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman ECEVİT

EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Her kademede eğitimin temel taşı öğretmenlerdir. Bu husus unutulduğu için de eğitimdeki aksaklıkların suçu; sık sık değiştirilen eğitim sistemlerinde aranmaktadır. Öncelikle öğretim elemanlarından veya diğer deyimle öğretmenlerden başlanılmalıdır. Son 15 yıl içinde, değişiklik yapılan sistem sayısı 6-7’dir. Önceleri, bir yetkili Batı ülkesini ziyaret eder ve orada gördüğü sistemi ve sistemin daha ruhunu bile anlamadan, bunun ülkemizdeki uygulamasına geçilirdi. Şimdi ise bundan vazgeçilerek, gerçekten eğitimden anlamayanların hazırladıkları eğitim sistemleri üzerinde durulmakta ve bunlar uygulanmaya çalışılmaktadır. 

Öncelikle, şapkamızı önümüze koyarak eğitim-öğretimde ne yapmak istediğimizi düşünmek ve buna göre de sistemler üretmek mecburiyetindeyiz. Uygulanmaya çalışılan sistemdeki en önemli yanlış, kitle halindeki eğitim-öğretime yönelmedir. İnsanın yaradılışı icabı, her bireyin diğerinden çok farklı olduğunun öncelikle kabul edilmesi gereği vardır. Her bir çocuk veya birey, bir diğerinden çok farklıdır. Bu bakımdan eğitim- öğretimin bu farklılıkları içine alacak şekilde olmasını gerektirmesidir.  Bir sınıfı meydana getiren çocukların, zihinsel yapı ve kabiliyetleri veya yetenekleri bakımından birbirinden çok farklı olduğu gerçektir. Çoğu zaman bir sınıfta uygulanan sisteme göre, çok tembel olan ve hatta okuma yazmayı öğrenemeyen çocukların yeteneklerinin noksanlığına karar vermede bile düşünmemiz gerekmektedir. Kırk beş yıl süren öğretim üyeliği süremde, yeteneksiz, kabiliyetsiz veya aptal olarak kabul edilen bireylerin neler yapabildiklerini gördüm. Bazen çok yaratıcı zekâya sahip, yetenekli olan çocukların sınıfın en tembeli olarak ortaya çıkma durumu ile karşılaşılabilir. Buradaki en önemli hata, uygulamaya koyduğunuz sisteme zoraki olarak bireylerin uyumunu sağlamaktan ziyade, onların yeteneklerine uygun olarak ortaya koyacağınız sistemlerle, bu bireyler kazanılabilir. Klasik birçok örnekle de şu ortaya çıkmıştır ki, yaratıcı beyne sahip olan bireyler, normal olarak uygulanan sistemleri çok basit olarak gördükleri için, onlara reaksiyon göstererek, derslere karşı ilgi duymamaktadır. Ezberci bir sistem içinde, bu çocukların kazanılması mümkün değildir. Onların sistemden çıkarak, yetenek ve kabiliyetlerini ortaya koyacağı ortamları, onlara vermeye mecburuz. Bunu yapmadığımız zaman ise bu yetenekler, uygun olmayan sistemler içinde kaybolup gideceklerdir. Bu ülke için çok büyük kayıptır.

Eğitimde öncelikli olarak düşünülmesi gereken en önemli husus, özel eğitime veya bireyin yeteneklerine göre eğitimin planlanması gerektir. Tüm bireyleri, standart, uygun bir şekilde besleyebilirsiniz; yalnız beyinlerine hitap ettiğiniz zaman, bu beslemenin çok değişik olduğu da görülecektir. Bu ülkeyi muasır medeniyet seviyesine çıkaracak nesilleri yetiştirmek istiyor isek, onlara gerekeni vermek durumundayız. Özellikle gelişmiş ülkelere, beyin göçünün sebepleri üzerinde durulduğu zaman, bu gerçek ortaya çıkacaktır. Çoğunlukla bu bireyler, ülkemizde gerekli koşulları bulamadıkları için, gelişmiş ülkelere göç etmektedir.

İşte bu noktada, öğretmenlerin rolü ortaya çıkmaktadır. Çok kalabalık olmayan sınıflarda, yetenekli öğrenciler takip edilmeli ve buna göre üst kademelere doğru bunların geçişleri yapılmalıdır. Aynı diplomayı taşıyan bireylerin kabiliyetlerinin aynı olduğunu düşünürseniz, işte yanlışlık burada başlar. Bireylerin istediklerini vermeliyiz ve özellikle de en aykırı fikirler bile olsa bunları söylemekten çekinmeyen bireylere ihtiyacımız vardır. Saygılarımla.

DÜNYA EĞEMENLİĞİABD’NİN YOLUGÜÇLÜ OLMAKMÜMKÜM MÜ?DEĞİŞEN DENGELERORTAK AKILBÜYÜK HARİTAYA BAKMAK GEREKHARİÇTEN GAZEL OKUMAKAZ TÜKETMEK; İSRAF ETMEMEKYİNE SURİYE MESELESİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
AĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUM
Osman KARA
Mustafa GENÇ
YALANCI DÜNYAYA  KONUP GÖÇEN BİR HAYIR ÇINARI…
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Erdem EROL
PAPAZI BULMAK
Erdem EROL
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
2 DAKİKALIK MAÇ
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Taşkın'ın hakkını vermek lazım...
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Şakir DEMİRCİ
YAKIŞIR AĞAMA MAKAM ARACI 1 MİLYON TL HEM DE SENDİKA BAŞKANI
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Yetkin BULUT
ARAŞTIRMA
Yetkin BULUT
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu